Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu NNW: łączymy kilka pokoleń Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 18:38
- Festiwal stał się nie tylko opowieścią o polskiej drodze do wolności, ale również krajów Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Dlaczego warto pojechać do Gdyni pod koniec września?
Audio
  • Już niedługo rozpocznie się XI Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" (Jedynka/ Wieczór z historią)
Prezydent Andrzej Duda i Arkadiusz Gołębiewski
Prezydent Andrzej Duda i Arkadiusz GołębiewskiFoto: Marcin Gadomski / PAP

Od 26 do 29 września w Gdyni będzie trwał XI Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", którego pomysłodawcą jest Arkadiusz Gołębiewski. Podczas festiwalu prezentowane będą filmy poruszające tematykę powojennej historii Polski, pokazujące rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944-1989.

Festiwal to plan filmowy

Arkadiusz Gołębiewski jest reżyserem i operatorem filmowym, a mimo to stał się dyrektorem festiwalu. Teraz jego obowiązki związane są ze żmudną pracą organizatora imprezy filmowej. - Odchodzę od swojej pasji robienia filmów, na rzecz tego, żeby spiąć i raz w roku zrobić wydarzenie międzynarodowe (…). Budując program tego festiwalu, w jakiś sposób spalam się i wykorzystuję wszelkie swoje aktywa, które posiadam, żeby tworzyć kolejny duży plan filmowy. Festiwal jest takim trochę planem filmowym, ponieważ żeby dobry film był ciekawy, musi mieć odpowiednią strukturę - opowiada Arkadiusz Gołębiewski.

Kiedyś nie chcieli pokazywać filmów o podziemiu niepodległościowym

- Kiedy 14 czy 15 lat temu zrealizowałem 2 czy 3 filmy o tematyce podziemia niepodległościowego i chciałem pokazać je na festiwalach, okazało się, że taka tematyka nie przebije się. W związku z tym będąc takim niepokornym (…) stwierdziłem, że trzeba się tym zająć i nie płakać nad tym, że nie przyjmują naszych filmów na festiwale, tylko trzeba stworzyć miejsce, gdzie będziemy pokazywać takie filmy. I tak powstał w 2008 roku "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" – przyznaje dyrektor festiwalu. 

Gdynia doceniła filmowców

Arkadiusz Gołębiewski ceni sobie możliwość organizacji festiwalu w Gdyni. - Magia miasta, kurortu nadmorskiego, dumy II RP i ten postomodernizm są wartością. Gdyńskie Centrum Festiwalowe, zrewitalizowany Plac Grunwaldzki i te wszystkie przestrzenie dają poczucie, że historia często zapomniana i trudna, w końcu zostaje upowszechniana i opowiadana normalnie. Nasi goście mieszkają w dobrym hotelu, rozkładane są dla nich czerwone dywany, od kilku lat pojawiają się kamery telewizyjne czy Polskiego Radia. To wszystko tworzy duże zainteresowanie, dzięki czemu projekt rozwija się - słyszymy.

Jaką lukę wypełnia festiwal? Jak wyglądały początki festiwalu? Czym jest projekt "Młodzi dla Historii"?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycja: "Wieczór z historią" z cyklu "Wieczór z Jedynką"

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (reżyser, operator filmowy i dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")

Data emisji: 09.09.2019

Godzina emisji: 23.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Zalewski szczerze o pracach nad filmem "Historia Roja"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 23:55
- Zawsze wygrywam, tylko zwykle zajmuje mi to trochę czasu – powiedział w audycji "Twarzą w twarz" reżyser Jerzy Zalewski mówiąc o pracy nad filmem "Historia Roja".
rozwiń zwiń