X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kresy Wschodnie i ich związek z rodziną Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:25
- Całe Kresy mają ogromne znaczenie, a są przez polskie społeczeństwo poniekąd zapomniane. Na ziemiach obecnej Ukrainy, Białorusi i Litwy zamieszkiwali kiedyś nasi narodowi bohaterzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - mówił w audycji "Wieczór z historią" Artur Kondrat, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej KRESY RP. 
Audio
  • Kresy Wschodnie i ich związek z rodziną Pileckich (Wieczór z historią/Jedynka)
Prezydent RP Ignacy Mościcki w samochodzie opuszcza strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza. Widoczni także m.in.: adiutant prezydenta RP rtm. Wacław Calewski (siedzi obok kierowcy), gen. Mieczysław Norwid-Neugebauer (siedzi obok prezydenta)
Prezydent RP Ignacy Mościcki w samochodzie opuszcza strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza. Widoczni także m.in.: adiutant prezydenta RP rtm. Wacław Calewski (siedzi obok kierowcy), gen. Mieczysław Norwid-Neugebauer (siedzi obok prezydenta)Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Związki rotmistrza Witolda Pileckiego z Kresami 

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku na Kresach Wschodnich. Po rozpoczęciu II wojny światowej zaangażował się w działalność podziemną. Należący do Pileckich majątek Sukurcze był położony około 100 kilometrów na południe od Wilna. Znajdował się w rękach rodziny od XIX wieku, jednak od czasów powstania styczniowego systematycznie popadał w ruinę. - Dworek w Sukurczy, który kupili Pileccy, został totalnie zburzony, ziemia została zaorana. Jedyna rzecz wskazująca na to, że jest to miejsce dworku, to bijące źródełko, które w przeszłości zamierzano sprzedać - zaznaczył Artur Kondrat. 

Co dzisiaj zostało na Kresach Wschodnich po rotmistrzu Pileckim? - Jest grób rodzinny we wsi Krupowo. Pozostał też obraz namalowany przez rotmistrza Pileckiego, który był uzdolniony artystycznie - dodaje gość audycji. 

Przybliżając historię o Kresach 

Organizacje pozarządowe, którymi opiekuje się Artur Kondrat, zajmują się wszystkim, co jest związane z Kresami Wschodnimi, przybliżając historię i pokazując, że właśnie na Kresach urodzili się wybitni ludzie tacy jak Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski. Zawdzięczamy naszym bohaterom narodowym to, że dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce. Instytucje starają się pomagać oraz wspierać rodaków, którzy zostali na Kresach Wschodnich. - Oni byli bardzo mocno skrzywdzeni, bo są obywatelami niechcianego państwa. Przez ponad pół wieku PRL-owskie państwo o nich nie pamiętało i nie chcieli tej części Polski wpisywać w swoje programy. Izolowano tych Polaków, nie udzielano im żadnego wsparcia i to jest bardzo przykre - powiedział gość audycji. 

Skąd się wzięła ogromna chęć niesienia pomocy? Jakie gość programu ma powiązania z Kresami Wschodnimi? Jakie projekty są realizowane? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" z cyklu Twarzą w twarz 

Prowadzi: Lech Makowiecki 

Gość: Artur Kondrat (prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej KRESY RP)

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 23.05

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Żołnierze kresowi stali na straconych posterunkach”

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 09:33
Legendarny komendant, dowódcy II batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej, a później Zgrupowania Północ. Dziś ojczyzna ma oddać hołd por. Janowi Borysewiczowi, pseudonim “Krysia” i “Mściciel”. Kim był zapomniany przez lata bohater tamtych czasów? Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Andrzej Siedlecki z Fundacji Ave Patria i autor książki “Bóg, honor, Ojczyzna, polskie credo narodowe”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy – utracone dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 21:07
"Semper Fidelis" to nowa nagroda Instytutu Pamięci Narodowej, a także krok ku wzajemnemu zrozumieniu, współpracy i pamięci kresowej. W audycji "Przystanek historia" porozmawialiśmy o Kresach, czyli utraconym polskim dziedzictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego uczy nas historia?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:12
Gościem audycji był Piotr Niwiński historyk, publicysta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się w historii najnowszej, w tym historii polskiego podziemia czasów II wojny światowej na terenie Generalnej Guberni, ale i  ziem polskich wcielonych do III Rzeszy. Autor ponad 100 publikacji, m.in. "Okręg Wileński AK 1944 - 1948", "Żołnierze wyklęci", "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956". 
rozwiń zwiń