X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przełomowa dla losów świata Bitwa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:50
W audycji "Wieczór z historią" Lech Makowiecki powrócił do 1920 roku, kiedy to na polach radzymińskich miała miejsce Bitwa Warszawska 1920 roku zwana "Cudem nad Wisłą". 
Audio
  • Bitwa Warszawska w okolicy Radzymina (Jedynka/ Wieczór z historią)
Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawską
Piechota polska w marszu na front przed bitwą warszawskąFoto: Centralne Archiwum Wojskowe

Gościem audycji był ksiądz proboszcz Krzysztof Ziółkowski z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie planowane jest muzeum poświęcone tej przełomowej dla losów świata bitwy.

- Cieszymy się, że ten budynek powstaje na polach Bitwy Warszawskiej. To nas zobowiązuje do tego, żeby pamiętać o historii Radzymina i Jana Pawła II. Obie historie splatają się w tym mieście. Nieprzypadkowo Jan Paweł II, będący synem legionisty, odwiedza 13 czerwca 1999 roku nekropolię radzymińską, gdzie jest pochowanych ponad 300 uczestników Bitwy Warszawskiej - mówi ks. proboszcz Krzysztof Ziółkowski.

Gość Jedynki dodaje, że rannych i zaginionych było znacznie więcej, ponieważ nawet 3 tys. osób. - Do dzisiaj nie odnaleźli się nauczyciel i ksiądz wikariusz, który w tym czasie pełnił posługę. Rosjanie wzięli ich do niewoli i nadal nie wiemy, gdzie znajdują się ich groby i jakie były ich losy - twierdzi.

- Chcemy, żeby to miejsce przypominało o wydarzeniach związanych z historią. Mamy już takie mini muzeum. Znajdują się w nim zdjęcia z filmu p. Hoffmana przekazane dla Radzymina, jest szabla wykonana na wzór szabli z tamtego okresu, mamy również lancę z 1914 roku - wymienia ks. proboszcz Krzysztof Ziółkowski.

Czy Bitwa Warszawska bywa zapomniana? Co gen. Józef Haller robił w Radzyminie? Jak wiara wiąże się z patriotyzmem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią"

Prowadzi: Lech Makowiecki 

Gość: ks. proboszcz Krzysztof Ziółkowski (Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Radzyminie)

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 23.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 20:58
Ojciec Święty Jan Paweł II był niewątpliwie najwięcej pielgrzymującym Papieżem w historii. Podczas audycji przypomnieliśmy dorobek Ojca Świętego oraz opowiedzieliśmy o podróżach apostolskich Papieża Polaka do Ojczyzny. Gościem "Przystanku Historia" był Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego uczy nas historia?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:12
Gościem audycji był Piotr Niwiński historyk, publicysta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się w historii najnowszej, w tym historii polskiego podziemia czasów II wojny światowej na terenie Generalnej Guberni, ale i  ziem polskich wcielonych do III Rzeszy. Autor ponad 100 publikacji, m.in. "Okręg Wileński AK 1944 - 1948", "Żołnierze wyklęci", "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy Wschodnie i ich związek z rodziną Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:25
- Całe Kresy mają ogromne znaczenie, a są przez polskie społeczeństwo poniekąd zapomniane. Na ziemiach obecnej Ukrainy, Białorusi i Litwy zamieszkiwali kiedyś nasi narodowi bohaterzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - mówił w audycji "Wieczór z historią" Artur Kondrat, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej KRESY RP. 
rozwiń zwiń