Droga krzyżowa w niezwykłej oprawie poetycko-muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:05
Gościem audycji "Wieczór z historią" była dr Ewa Piasecka - Sikora. Jest ona przedstawicielką Polonii z Niemiec oraz animatorką przedsięwzięć kulturalno-religijnych, m.in. Pasji (Golgoty) Polskiej. W audycji opowiedziała o swoich pozazawodowych fascynacjach i polskości poza Polską.
Audio
  • Droga krzyżowa w niezwykłej oprawie poetycko-muzycznej (Wieczór z historią/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Pixabay/CC/uroburos

Pasja - Golgota Trzeciego Tysiąclecia to ogromne przedsięwzięcie, tworzone przez kilka miesięcy  pod kierownictwem artystycznym dr Doroty Banaszkiewicz - prezentacja Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy Gracza z interpretacją literacką Ewy Piaseckiej-Sikory. - Będąc trzy lata temu na Jasnej Górze w Klasztorze Ojców Paulinów, po raz pierwszy zetknęłam się z całą listą obrazów Jerzego Dudy-Gracza. To był przełomowy moment. Postanowiłam opisać sztukę literacką i powstał, dzięki pozwoleniu Ojców Paulinów, tomik ilustrowany tymi obrazami. Moja siostra dr Dorota Błaszkiewicz stwierdziła, że trzeba to pokazać ludziom, pokazać obrazy i postarać się to zinterpretować. (...) Szata muzyczna okazała się również wspaniałym pomysłem. Obrazy Jerzego Dudy - Gracza to współczesna interpretacja drogi krzyżowej Trzeciego Tysiąclecia naszej ojczyzny, naszego narodu - zaznaczyła dr Ewa Piasecka - Sikora. 

Gość audycji dodała, że przedsięwzięcie ma na celu krzewienie wiary, przedstawienie Pasji obywatelom różnych krajów Europy. - Dzięki tłumaczeniom w poszczególnych krajach Europy staramy się przedstawiać Pasję ludziom i obywatelom w taki sposób, aby poznali naszą historię. To o czym nie słyszeli i to co nie jest do końca jasne - wyjaśniła. 

Połączenie muzyki jazzowej i muzyki klasycznej 

- Udaje nam się zapraszać, dzięki wsparciu prywatnych firm, wspaniałych muzyków, artystów, aktorów i ludzi, którzy odczytują poszczególne stacje drogi krzyżowej. Ważna jest muzyka. Dzięki niej jesteśmy  w stanie docierać do ludzi z innych krajów, ponieważ muzyka otwiera te kanały, potem dołącza się słowo i obraz. Stworzyliśmy taki mały eksperyment z siostrą. Połączyliśmy muzykę jazzową oraz klasyczną. (...) Powstają interpretację znanych, klasycznych utworów, które docierają do Polonii i obywateli innych krajów - mówiła Ewa Piasecka - Sikora. 

***

Ewa Piasecka - Sikora z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych. Od 30 lat mieszka i prowadzi własną praktykę stomatologiczną w Niemczech. Z zamiłowania od wielu lat studiuje historię sztuki. Od pewnego czasu tworzy poezję, maluje na płótnie i na porcelanie - Od lat maluję na porcelanie. Miałam taką radość i taką możliwość malowania na porcelanie u Pani, która była malarką w Miśni i to było malarstwo idące w najdrobniejszy detal - powiedziała. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi:  Lech Makowiecki

Gość: dr Ewa Piasecka - Sikora 

Data emisji: 14.01.2020 r. 

Godzina emisji: 23.06

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak