X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Festiwal w hołdzie wszystkim żołnierzom, których chciano wymazać z historii

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 11:58
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to festiwal, który  jest hołdem oddanym wszystkim żołnierzom, których chciano wymazać z kart polskiej historii polskiego podziemia i demokratycznej opozycji w walce z komunistycznym reżimem lat 1944-1989.
Audio
  • Historia Żołnierzy Wyklętych (Wieczór z historią/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Jednym z jego współtwórców jest Jan Białostocki - przedsiębiorca, działacz Solidarności walczącej, wnuk pierwszego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych, pułkownika Ignacego Oziewicza. Gość Programu 1 Polskiego Radia opowiada o historii dziadka, która stała się inspiracją dla późniejszych życiowych wyborów, w tym utworzenia festiwalu. - Dziadek przyjaźnił się ze Stanisławem Maczkiem i Franciszkiem Kleebergiem, ale później ich drogi się rozeszły - wspomina.

Jan Białostocki opowiada, jak spotkał się z Arkadiuszem Gołębiewskim, obecnym dyrektorem Festiwalu, którego namówił do nakręcenia filmu o żołnierzach wyklętych. - Arek Gołębiewski jeżdżąc po Polsce z kamerą zakochał się w tych ludziach, w zjawisku, które mu było wtedy obce  - mówi. Pierwszy Festiwal został zorganizowany w Płońsku i Ciechanowie, ale - jego zdaniem - Płońsk nie był właściwym miejscem dla Festiwalu, bo miał małą siłę oddziaływania. Stąd pomysł przeniesienia imprezy do Gdyni, gdzie z pomocą prezydenta Wojciech Szczurka została już na stałe. - Lata 90-te to był ostatni moment, żeby jeszcze porozmawiać z ludźmi, którzy w czasie wojny nie byli dziećmi, ale podejmowali ważne decyzje - zauważa.

Jan Białostocki stał się popularyzatorem wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Sfinansował publikację albumu "Żołnierze Wyklęci", był producentem cyklu filmów dokumentalnych o Narodowych Siłach Zbrojnych (m.in. filmu "Kadry" o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych w reż. Jerzego Zalewskiego), wspierał działalność grup kombatanckich NSZ, organizował i finansował sesje naukowe i wystawy dotyczące tej tematyki.

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi:  Lech Makowiecki

Gość: Jan Białostocki (współtwórca Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")

Data emisji: 27.01.2020 r. 

Godzina emisji: 23.05

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu NNW: łączymy kilka pokoleń Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 18:38
- Festiwal stał się nie tylko opowieścią o polskiej drodze do wolności, ale również krajów Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Dlaczego warto pojechać do Gdyni pod koniec września?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podwójnie Wyklęty" Ewy Szakalickiej. Jaka jest prawda o kpt. Romualdzie Rajsie "Burym"?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 10:06
Działalność kapitana Romualda Rajsa ps. Bury wciąż wywołuje kontrowersje. Gościem audycji "Towarzystwo Niepokornych" była Ewa Szakalicka, autorka filmu na jego temat. Reżyserka wyjaśniała m.in. główne zarzuty wobec żołnierza podziemia antykomunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: w czasach PRL historia żołnierzy NSZ była fałszowana

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 11:18
Karol Wołek działa na rzecz upowszechniania wiedzy o żołnierzach NSZ. Podkreśla, że formacja ta był zwalczana zarówno przez Niemców, jak również później przez Sowietów.
rozwiń zwiń