X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Pawłowicz: przygotowujemy wystawę o najmłodszej ofierze stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:00
- Mama śp. Emila Barchańskiego przekazała nam wszystkie pamiątki, które zachowała po swoim jedynym dziecku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Audio
  • Jacek Pawłowicz: przygotowujemy wystawę o najmłodszej ofierze stanu wojennego (Wieczór z historią/Jedynka)
Jacek Pawłowicz
Jacek Pawłowicz Foto: PAP/Radek Pietruszka

W audycji "Wieczór z historią" Jacek Pawłowicz zwrócił uwagę, że już niedługo, 1 marca, będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Zaraz po tym chcemy otworzyć wyjątkową wystawę - wystawę relikwii, które otrzymaliśmy po śp. Emilu Barchańskim, najmłodszej ofierze stanu wojennego. Jego mama przekazała nam wszystkie pamiątki, które zachowała po nim - poinformował.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przypomniał, że zwłoki Emila Barchańskiego - działacz opozycji antykomunistycznej, który oskarżył milicjantów o pobicie po tym, jak został zatrzymany przez SB w drukarni drugiego obiegu - zostały 5 czerwca 1982, na dzień przed jego 17. urodzinami, wyłowione z Wisły. 

Baner Żołnierze wyklęci 663x364.jpg
Serwis specjalny: Żołnierze Wyklęci

- Mamy bluzkę, w której został utopiony. Mamy jego pamiętniki, jego rysunki, jego wiersze. Mamy jego biurko. Mamy wszystko to, co matka pozostawiła po swoim jedynym dziecku, które zostało jej tak brutalnie odebrane. Mam nadzieję, że prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej wezmą się do pracy i znajdą jego oprawców - podkreślił.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że cały czas trwają prace nad stworzeniem dużej ekspozycji. - Jednocześnie mamy absolutny klejnot, którym jest X Pawilon Cytadeli Warszawskiej wraz z tunelem śmierci, czyli Miejsce Pamięci Narodowej. Tam, w tych malutkich celach - gdzie przed wojną przetrzymywano jedną osobę a po wojnie sześć, osiem, czasami 20 - nie będziemy robili żadnej ekspozycji, po prostu otworzymy pierwotny wygląd tych cel. To wszystko jest przed nami. Ogram pracy, ale damy radę - ocenił.

To był ten moment

Emil Barchański 1200.jpg
Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego

W audycji "Wieczór z historią" Jacek Pawłowicz opowiedział, że to rodzina - szczególnie dwóch wujków - sprawiła, że zainteresował się historią. - Wujek, po przeżyciach z Auschwitz, nie mógł spać w nocy. W jego domu, w piwnicy, drukowaliśmy ulotki. Włączałem maszynę i szedłem do niego, na górę. Wtedy pierwszy raz dowiedziałem o rotmistrzu Witoldzie Pileckim - wskazał.

- To mnie zafascynowało. To był moment przełomowy. Zacząłem się interesować konspiracją powojenną. Dzięki wujkom poznałem ludzi, którzy po wojnie walczyli, którzy siedzieli w więzieniach i którzy tej walki nie przeżyli, którzy zostali zamordowani - powiedział. - To był ten moment. Zaczęło się od pasji, potem był zawód - powiedział gość radiowej Jedynki.

- Do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przeszedłem z Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie pracowałem w Biurze Edukacji Historycznej, zajmowałem się upublicznianiem wiedzy o polskiej historii - wyjaśnił Pawłowicz. 

- Rakowiecka, były areszt śledczy Warszawa Mokotów, to miejsce wyjątkowe. Tutaj, jak w soczewce, skupiają się ofiary dwóch wielkich totalitaryzmów - niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. To miejsce uczy pokory. Historia tego miejsca nie kończy się w 1956 roku, kiedy kończy się terror stalinowski. Historia tego miejsca trwała jeszcze długo - zauważył.

 - Historia Polski jest piękna. Jest też trudna, skomplikowana i krwawa. Zawsze byli zaprzańcy, którzy ojczyznę zdradzali. Jednak naród polski zawsze się obronił przed tą zarazą - ocenił Pawłowicz. Zdaniem gościa Lecha Makowieckiego, trzeba patrzeć w przyszłość, ale pamiętać o przeszłości. - Musimy pamiętać o tym, kto był patriotą a kto był zdrajcą, bo inaczej się pogubimy - zaznaczył.

***

Jacek Pawłowicz był współzałożycielem i członkiem Młodzieżowego Komitetu Oporu w Płocku. Aresztowano go i skazano za próbę wysadzenia trybuny podczas pochodu pierwszomajowego w 1979 roku. W latach 1981-1987 należał do Konfederacji Polski Niepodległej. Od 1982 roku działał w podziemnej "Solidarności". Był współpracownikiem Radia Wolna Europa. Kolportował podziemne wydawnictwa. Wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany i karany grzywnami.

Jest autorem publikacji historycznych o najnowszej historii Polski ("Płockie milenium. Uroczystości milenijne w diecezji płockiej w tajnych dokumentach Służby Bezpieczeństwa", "W osaczeniu", "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948", "Znane-nieznane. Prasa niezależna na Mazowszu 1976-1989", "Generał Leopold Okulicki 1898-1946"). Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi:  Lech Makowiecki

Gość: Jacek Pawłowicz (działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie)

Data emisji: 10.02.2020 r. 

Godzina emisji: 23.05

kk

Zobacz więcej na temat: Lech Makowiecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Droga krzyżowa w niezwykłej oprawie poetycko-muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 12:05
Gościem audycji "Wieczór z historią" była dr Ewa Piasecka - Sikora. Jest ona przedstawicielką Polonii z Niemiec oraz animatorką przedsięwzięć kulturalno-religijnych, m.in. Pasji (Golgoty) Polskiej. W audycji opowiedziała o swoich pozazawodowych fascynacjach i polskości poza Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w hołdzie wszystkim żołnierzom, których chciano wymazać z historii

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 11:58
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to festiwal, który  jest hołdem oddanym wszystkim żołnierzom, których chciano wymazać z kart polskiej historii polskiego podziemia i demokratycznej opozycji w walce z komunistycznym reżimem lat 1944-1989.
rozwiń zwiń