Muzyczny "Wieczór z historią": 40-lecie Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 08:30
40 lat minęło od pamiętnego Sierpnia'80 i podpisania Porozumień Sierpniowych, co zaowocowało powstaniem NSZZ Solidarność. W audycji "Wieczór z historią" Lech Makowiecki 40-lecieprzypomniał autorów, wykonawców piosenek, songów i pieśni związanych z historią Solidarności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

czytaj więcej
solidarność serwis.jpg
40-lecie Solidarności. Serwis specjalny

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji:


Posłuchaj
46:34 PR1_MPLS 2020_10_12-23-06-09.mp3 Muzyczny "Wieczór z historią": 40-lecie Solidarności (Wieczór z historią/Jedynka)

***

Latem 1980 r. w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. Największy - zorganizowany przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża - rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej.

Strajkujący żądali m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970 r. Z czasem do strajkujących w stoczni zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast.

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienia sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 r. - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 23.06

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Wieczór z utworami patriotyczno-historycznymi

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 09:26
W ramach audycji "Wieczór z historią" można było wysłuchać: "Pieśni Filaretów" (Bożena i Lech Makowieccy), "Ballady o szabli" i "Dziadka" (Paweł Orkisz), "Morawskiego" (Jacek Kowalski), "Babci ze Lwowa" i "Polskiej jazdy" (Maciej Wróblewski), "Co nas nie zabije, to nas wzmocni" (Maciej Wróblewski i Marek Gaszyński) i "Płonę dla Ciebie" (Horytnica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie piosenki o wolności

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 10:14
Wśród wykonawców: Teresa Haremza, Andrzej Kołakowski, Marek Grechuta, Jan Kondrak, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Tadek Polkowski, Paweł Orkisz, Basti.
rozwiń zwiń