"Wieczór z historią": Muzyczny hołd dla ofiar II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 07:48
W Polsce Święto Zmarłych gromadzi na naszych cmentarzach tłumy. Łuna bijąca od milionów płonących zniczy widoczna będzie nawet z kosmosu. I znów ułoży się w kształt gorejącej mapy Polski... W tym szczególnym czasie odwiedzamy nekropolie, aby na grobach naszych krewnych i przyjaciół składać kwiaty, palić znicze i modlić się za dusze. W większości krajów ludzie wspominają zmarłych nestorów: rodziców, dziadków.
Danuta Siedzikówna Inka
Danuta Siedzikówna "Inka"Foto: Jan Hlebowicz / Gość Niedzielny / Forum

Czytaj też:
Kampania wrześniowa 1939 1200.jpg
"Wieczór z historią": muzyczny hołd dla polskich żołnierzy [POSŁUCHAJ]

W Polsce – w której podczas II wojny światowej na każdy tysiąc mieszkańców zginęło 220 osób – składamy hołd tym, którzy odeszli przedwcześnie, w kwiecie wieku. Sześciu milionom rodaków nie było dane zrealizować marzeń, założyć rodzin, wychować swych następców… Taki ubytek ludzi to nie tylko efekt działań frontowych. Katyń, Wołyń, Auschwitz, masowe egzekucje, zsyłki, łagry, prześladowania niemieckich i rosyjskich okupantów pozbawiły nas elit. I tym właśnie rodakom – najlepszym z nas – poświęcone były ballady prezentowane w przedzaduszkowym "Wieczorze z historią".


Posłuchaj
47:05 2021_10_26 00_11_46_PR1_Wieczor_z_historia.mp3 "Wieczór z historią": Muzyczny hołd dla ofiar II wojny światowej ("Wieczór z historią"/Jedynka)

 

W Poznaniu, przy ulicy Woronieckiej, w gotyckim kościele bracia salezjanie prowadzili przed wojną oratorium dla młodzieży męskiej. Spotykali się tam Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski. Po klęsce wrześniowej cała piątka zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Za to Niemcy aresztowali ich, skazali na śmierć, a następnie stracili. Mężczyźni stali się męczennikami II wojny światowej. 13 czerwca 1999 roku zostali beatyfikowani przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Zobacz też:

Wspominaliśmy również ofiary Katynia, Charkowa, Tweru. Oddaliśmy cześć "Ince", majorowi "Łupaszce", ofiarom Wołynia czy obławy augustowskiej. Muzyczne wspomnienia polskich bohaterów wyśpiewali bardowie: Maciej Wróblewski, Paweł Orkisz, Andrzej Kołakowski, Jacek Kowalski, Norbert „Smoła” Smoliński, zespoły: „Horytnica”, „Forteca” i „Zayazd”.     

***

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadzi: Lech Makowiecki

Data emisji: 26.10.2021

Godzina emisji: 00.11

mg

Czytaj także

Wręczono Nagrody BohaterON 2021. Gliński: Polska jest wygrana dzięki waszemu zaangażowaniu i waszej pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 21:10
Osoby, firmy, instytucje i organizacje zostały wyróżnione Nagrodą BohaterON 2021 im. Powstańców Warszawskich. Nagrodę Specjalną odebrał dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie prof. Zbigniew Wawer.
rozwiń zwiń