Misterium męki pańskiej duchowym przygotowaniem do Wielkanocy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 09:22
"Przez tę ziemię przeszedł Pan" to misterium męki Pańskiej skomponowane przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Kompozytor w Jedynce opowiada o tym, jak powstało dzieło, które zostało wydane na płycie CD przez Polskie Radio.
Audio
  • Rozmowa z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem (Muzyczne spotkania/Jedynka)
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: Radek Pietruszka/PAP

Jan Kanty Pawluśkiewicz opowiada o tym, jak przed laty był gościem na Śląsku w jednej z parafii, w której przejrzał dokumentację z obchodów Świąt Wielkanocnych w Siemianowicach Śląskich. - Dokumentacja przedstawiała Triduum Paschalne sprzed 2 tysięcy lat, gdzie na każdy dzień Jerzy Duda-Gracz malował wielki obraz. W Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek i Wielki Piątek - mówi kompozytor. Wydarzenie zrobiło na nim wielkie wrażenie, czego owocem jest powstanie misterium męski pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan".

Polskie Radio wydało dzieło w ramach antologii. W nagraniu udział wzięli: Elżbieta Towarnicka, Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki, Jan Frycz i Jerzy Trela (recytacje) oraz Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Słowa napisał Leszek Aleksander Moczulski. Całość pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Premiera odbyła się w Filharmonii Śląskiej.

Jan Kanty Pawluśkiewicz uważa, że myślenie o wydarzeniach sprzed 2 tysięcy lat ma głęboki sens. - Powinniśmy myśleć o tych wydarzeniach, aby odpowiednio przygotować się do Świąt Wielkanocnych - mówi gość Jedynki.

W audycji także prezentacja obszernych fragmentów dzieła "Przez tę ziemię przeszedł Pan". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Muzyczne spotkania" w ramach audycji "Twarzą w twarz" 

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Jan Kanty Pawluśkiewicz (kompozytor)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 23.05

K.A/kh


Czytaj także

Dionizy Piątkowski: chciałbym zapoczątkować wieloletni projekt jazzowy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 15:28
"Era jazzu" jest cyklem ogólnopolskich koncertów jazzowychm których organizatorem jest Dionizy Piątkowski. Promotor jest także autorem książki "Czas Komedy", poświęconej muzykowi jazzowemu, Krzysztofowi Komedzie, którą zapoczątkował projekt muzyczny związany z jego twórczością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Bończyk: to będzie płyta dojrzałej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 14:32
- Jestem wykształconym muzykiem. Wiem, co robię na scenie muzycznej i w związku z tym wybory muzyczne, których dokonuję już od ponad 33 lat są naprawdę bardzo świadome – mówiła w audycji Olga Bończyk. Artystka zaprezentowała w audycji swój nowy utwór zatytułowany "Więcej niż kochanek", będący zapowiedzią jej czwartego albumu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Drapała: ze Zbyszkiem Hołdysem pracuje się świetnie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 16:05
Łukasz (Luke) Drapała z zespołu rockowego "Chemia" powraca w nowym projekcie "Chevy". Ma na swoim koncie współpracę z m.in takimi artystami jak Zbigniew Hołdys, czy Renata Przemyk. 
rozwiń zwiń