Agata Steczkowska: ideą jest rozśpiewanie naszego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 12:25
- Spotykamy się znowu, żeby podzielić się z naszą wspaniałą publicznością tą radością śpiewania i grania - mówi Agata Steczkowska, znana dyrygentka i pianistka. 
Audio
  • Agata Steczkowska o koncercie "Piosenki świata" (Jedynka/ Twarzą w twarz)
Agata Steczkowska
Agata SteczkowskaFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

W niedzielę, 9 czerwca br. o godz. 12.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert nie tylko dla dzieci z cyklu "Śpiewajmy z Agatą Steczkowską" – pt. "Piosenki świata". Przed publicznością wystąpią: Chór Agaty Steczkowskiej oraz gościnnie Warszawski Chór Chłopięcy i Kwartet wiolonczelowy CelloManiax. W programie m.in. piosenki czeskie, niemieckie, francuskie, angielskie i polskie.

Wyjątkowość Chóru Agaty Steczkowskiej polega na tym, że tworzą go zwykli ludzie. Zdarza się, że pojawiają się prosto z ulicy. - Wystarczy tylko, że te osoby, które do mnie przyjdą, będą tego chcieć. Bez względu na to, jakie mają potrzeby. To obojętne, w jakim są wieku lub jakie mają uzdolnienia - mówi. Dyrygentka jest zdania, że takim osobom przede wszystkim trzeba stworzyć najlepsze warunki, a takimi są: profesjonalna sala, czyli Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego, udział w audycjach radiowych czy możliwość śpiewania w kilku(nastu) językach nawet bez ich znajomości.

Czy osoby należące do Chóru Agaty Steczkowskiej radzą sobie coraz lepiej? – Pretendują do drogi profesjonalnej, ponieważ posiadają dyscyplinę pracy na wysokim poziomie, chęci do pracy na najwyższym, a umiejętności w miarę zdobywania doświadczenia - twierdzi Agata Steczkowska.

"Twarzą w twarz" udało się również na Mistrzowskie warsztaty Agaty Steczkowskiej, aby porozmawiać o nich z uczestnikami oraz prowadzącymi. Na jakich instrumentach zagrają uczestnicy warsztatów, które rozpoczną się już 30 czerwca? Czy większość ludzi ma talenty artystyczne? Dlaczego prowadzący są nietuzinkowi? O tym w materiale dotyczącym warsztatów.

Natomiast z pierwszej części rozmowy dowiemy się: kto podczas niedzielnego koncertu zaśpiewa "Odę do radości" w oryginale? Dlaczego najbliższy koncert będzie koroną tegorocznej pracy Chóru Agaty Steczkowskiej? Nad którą płytą pracuje gość Jedynki i co będzie się na niej znajdować?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Agata Steczkowska (dyrygentka, pianistka, kompozytorka, wiolonczelistka, pisarka i modelka)

Data emisji: 05.06.2019

Godzina emisji: 23.05

DS/kh

Czytaj także

Mistrzowskie Warsztaty Artystyczne Agaty Steczkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 10:10
- Stwarzamy taką atmosferę, żeby ludzie nie bali się odkryć samych siebie, co jest bardzo trudną rzeczą – mówi dyrygentka, pianistka, kompozytorka, wiolonczelistka i pedagog Agata Steczkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chór Agaty Steczkowskiej z piosenkami babć

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:00
- Co miesiąc śpiewamy co innego, mamy kolejne 30 piosenek - tak dyrygentka Agata Steczkowska zapraszała w Jedynce na koncert swojego chóru dziecięcego pt. "Piosenka łączy pokolenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewdzięczna rola chórzysty

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 07:17
Kompozytorzy bardzo lubią wykorzystywać w operach chóry i zazwyczaj jakaś rola dla nich się znajdzie. - Chórowi, tak jak w greckiej tragedii, przypada rola komentatora wydarzeń, który stoi z boku i komentuje to, co się dzieje – wyjaśnia profesor Krzysztof Kusiel-Moroz.
rozwiń zwiń