Lech Dyblik, jedyny polski aktor w filmie "Malowany ptak"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 14:03
Na festiwalu w Wenecji został zaprezentowany film "Malowany ptak" według książki Jerzego Kosińskiego o tym samym tytule w reżyserii Vaclawa Marhoula. Lech Dyblik jest jedynym polskim aktorem, który gra w tym filmie. Opowiada jak doszło do tego, że dostał rolę.
Audio
Paweł Sztompke (L) i Lech Dyblik (P)
Paweł Sztompke (L) i Lech Dyblik (P)Foto: Piotr Grabka/Polskie Radio

dyblik 663 grabka.JPG
Lech Dyblik - aktor, który z gitarą się nie rozstaje. Zobacz recital rosyjskich pieśni

Książka "Malowany ptak" jest kontrowersyjna. Wywołała wiele dyskusji zarówno w Polsce, gdzie mogła ukazać się dopiero po 1989 roku, jak i w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydano ją w latach 60-tych XX wieku. Aktor opowiada jak doszło do nakręcenia filmu.

- Reżyserowi udało się uniknąć tej konotacji z Polską, ponieważ ta opowieść filmowa jest opowieścią uniwersalną. W filmie ani razu nie pada słowo Polska – mówi Lech Dyblik. Nie ma w nim też muzyki. Teraz wiadomo, że książka nie jest autobiografią Jerzego Kosińskiego, choć opowiada o przeżyciach żydowskiego chłopca podczas wojny.

Lech Dyblik zazwyczaj śpiewa piosenki w języku rosyjskim. Ale nagrał wraz z zespołem "Strefa Niskich Ciśnień" piosenkę "Dlaczego" w języku polskim i zaprezentował ją w radiowej Jedynce.

Dlaczego w każdej słowiańskiej wersji językowej muszą w filmie "Malowany ptak" być napisy? Jak pomagał kierowcy czeskiej ciężarówki i co wkrótce potem się wydarzyło? Posłuchaj całej audycji, w której Lech Dyblik śpiewa również rosyjskie piosenki z towarzyszeniem gitary.

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Lech Dyblik (muzyk, aktor)

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 23.06

ag

ag

Czytaj także

Lech Dyblik: dostałem drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 11:51
- Wiele lat temu, gdy myślałem o tym, żeby ze sobą skończyć, uświadomiłem sobie z żalem, że moje życie nie jest nikomu do niczego potrzebne. Ani moim najbliższym, ani mnie samemu - mówi w audycji "Ocaleni" aktor i pieśniarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goście audycji "Ocaleni" zagrali w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 10:50
We wtorek 25 kwietnia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert pt. "Ocaleni". Wzięli w nim udział goście Jedynkowych audycji o tym samym tytule, m.in. Anna Pietrzak, Andrzej Krzywy, Krzysztof Jaryczewski, Janusz Yanina Iwański, Tomasz Budzyński i Dariusz Malejonek. Artystom towarzyszyła Seb Stanny Orchestra.
rozwiń zwiń