X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lech Dyblik, jedyny polski aktor w filmie "Malowany ptak"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 14:03
Na festiwalu w Wenecji został zaprezentowany film "Malowany ptak" według książki Jerzego Kosińskiego o tym samym tytule w reżyserii Vaclawa Marhoula. Lech Dyblik jest jedynym polskim aktorem, który gra w tym filmie. Opowiada jak doszło do tego, że dostał rolę.
Audio
Paweł Sztompke (L) i Lech Dyblik (P)
Paweł Sztompke (L) i Lech Dyblik (P)Foto: Piotr Grabka/Polskie Radio

dyblik 663 grabka.JPG
Lech Dyblik - aktor, który z gitarą się nie rozstaje. Zobacz recital rosyjskich pieśni

Książka "Malowany ptak" jest kontrowersyjna. Wywołała wiele dyskusji zarówno w Polsce, gdzie mogła ukazać się dopiero po 1989 roku, jak i w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydano ją w latach 60-tych XX wieku. Aktor opowiada jak doszło do nakręcenia filmu.

- Reżyserowi udało się uniknąć tej konotacji z Polską, ponieważ ta opowieść filmowa jest opowieścią uniwersalną. W filmie ani razu nie pada słowo Polska – mówi Lech Dyblik. Nie ma w nim też muzyki. Teraz wiadomo, że książka nie jest autobiografią Jerzego Kosińskiego, choć opowiada o przeżyciach żydowskiego chłopca podczas wojny.

Lech Dyblik zazwyczaj śpiewa piosenki w języku rosyjskim. Ale nagrał wraz z zespołem "Strefa Niskich Ciśnień" piosenkę "Dlaczego" w języku polskim i zaprezentował ją w radiowej Jedynce.

Dlaczego w każdej słowiańskiej wersji językowej muszą w filmie "Malowany ptak" być napisy? Jak pomagał kierowcy czeskiej ciężarówki i co wkrótce potem się wydarzyło? Posłuchaj całej audycji, w której Lech Dyblik śpiewa również rosyjskie piosenki z towarzyszeniem gitary.

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Lech Dyblik (muzyk, aktor)

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 23.06

ag

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lech Dyblik: dostałem drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 11:51
- Wiele lat temu, gdy myślałem o tym, żeby ze sobą skończyć, uświadomiłem sobie z żalem, że moje życie nie jest nikomu do niczego potrzebne. Ani moim najbliższym, ani mnie samemu - mówi w audycji "Ocaleni" aktor i pieśniarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goście audycji "Ocaleni" zagrali w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 10:50
We wtorek 25 kwietnia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert pt. "Ocaleni". Wzięli w nim udział goście Jedynkowych audycji o tym samym tytule, m.in. Anna Pietrzak, Andrzej Krzywy, Krzysztof Jaryczewski, Janusz Yanina Iwański, Tomasz Budzyński i Dariusz Malejonek. Artystom towarzyszyła Seb Stanny Orchestra.
rozwiń zwiń