Współpracował z ponad 100 orkiestrami w 25 krajach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:54
Gościem Adama Rozlacha był dyrygent Mariusz Smolij, który jest dyrektorem artystycznym trwającego właśnie w Toruniu V Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego.
Audio
  • Rozmowa z dyrygentem Mariuszem Smolijem (Muzyczne spotkania/Jedynka)
Mariusz Smolij
Mariusz SmolijFoto: PAP/ADAM HAWALEJ

Mariusz Smolij studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1986 r.  wyjechał do Stanów Zjednoczonych wraz z założonym przez siebie Kwartetem Smyczkowym im. Krzysztofa Pendereckiego. Tam kontynuował studia w zakresie kameralistyki w Wisconsin, a także dyrygentury w Tennessee oraz w Eastman School of Music w Rochester, gdzie w 1998 r. otrzymał stopień doktorski.

W latach 1994-97 był drugim dyrygentem New Jersey Symphony Orchestra, pełnił również funkcję stałego dyrygenta Houston Symphony Orchestra (2000-03), był dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej Riverside Symphonia w New Jersey oraz Acadiana Symphony Orchestra w Lafayette (Louiziana). W Polsce, sprawował obowiązki dyrektora artystycznego Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans" (2002-04).

Współpracował z ponad 100 orkiestrami w 25 krajach świata, m.in. z Orchestra of the Lyric Opera of Chicago, Detroit Symphony Orchestra, Indianapolis Symphony Orchestra, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra czy Sinfonieorchester Basel. Występował na najbardziej prestiżowych estradach świata, m.in. w Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kimmel Center w Filadelfii, ABC Hall w Johannesburgu, Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu, Salle Gaveau w Paryżu. W Polsce często współpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną i Sinfonią Varsovią - zespół ten poprowadził też podczas tournées po Francji, Japonii oraz USA. Gościnnie dyrygował większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych, m.in. Filharmonią Narodową w ramach „Forum Lutosławskiego”.

Artysta nagrywa m.in. dla Hungaroton, CD Accord i Narodowego Radio USA (NPR). Od 2004 r. regularnie współpracuje z firmą NAXOS. Wydana w 2006 r. płyta z muzyką A.  Panufnika, nagrana wspólnie z Polską Orkiestrą Kameralną, została wyróżniona w przez "London Evening Standard", a także otrzymała wysokie recenzje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Kolejna płyta, z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, poświęcona była symfonice T. Szeligowskiego (2007). Dla wytwórni Naxos i CD Accord dokonał wielu nagrań z Sinfonią Varsovią.

Jest propagatorem muzyki polskiej w Stanach Zjednoczonych. Często umieszcza w swych programach utwory kompozytorów polskich, a w 1998 r. zorganizował w Chicago Festiwal Muzyki Polskiej, który był jedną z największych jednorazowych prezentacji muzyki polskiej poza granicami kraju.

Jak został dyrygentem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadzi: Adam Rozlach 

Goście: Mariusz Smolij (dyrygent)

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 23.06

kh


Zobacz więcej na temat: MUZYKA Adam Rozlach dyrygent
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lech Dyblik: dostałem drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 11:51
- Wiele lat temu, gdy myślałem o tym, żeby ze sobą skończyć, uświadomiłem sobie z żalem, że moje życie nie jest nikomu do niczego potrzebne. Ani moim najbliższym, ani mnie samemu - mówi w audycji "Ocaleni" aktor i pieśniarz.
rozwiń zwiń