Jakub Kuszlik. Między Chopinem i Brahmsem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 11:00
Laureat IV nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz zdobywca prestiżowej nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Jakub Kuszlik, był gościem Adama Rozlacha w "Muzycznych spotkaniach".
Jakub Kuszlik otrzymał nagrodę specjalną - za najlepsze wykonanie mazurków - na 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina
Jakub Kuszlik otrzymał nagrodę specjalną - za najlepsze wykonanie mazurków - na 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina Foto: NIFC

Jakub Kuszlik ma 25 lat, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie pobierał nauki w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. Na swoim koncie ma ważne nagrody, zdobyte nie tylko w październikowym Konkursie Chopinowskim, ale również m.in. w Międzynarodowym Konkursie Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. - Jak byłem młodszy, marzyłem, by wziąć udział w Konkursie Chopinowskim. Później miałem różne przemyślenia, nie do końca byłem pewien, natomiast ostatecznie zapadła decyzja, by wziąć udział - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Jakub Kuszlik - wśród najlepszych

Polskie Radio towarzyszyło Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina od samego początku w 1927 roku, nie tylko transmitując występy młodych pianistów, lecz także wręczając nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Ta tradycja ma już 94 lata. Dotychczas to prestiżowe wyróżnienie zdobywali: Krystian Zimerman, Marc Laforêt, Henryk Sztompka czy Halina Czerny-Stefańska. W ubiegłym roku do tego zacnego grona dołączył Jakub Kuszlik. Przyznaje, że właśnie przygotowanie małych form muzycznych było dla niego największym wyzwaniem.

Pod wspólną nazwą "mazurków" Fryderyk Chopin wykorzystał elementy tańców ludowych, tworzących tzw. grupę mazurową. To mazury, kujawiaki i oberki. Jakub Kuszlik uważa, że dziś dostęp do tego typu muzyki, zwanej ludową, nie jest tak powszechny jak chociażby za życia polskiego kompozytora. Nie ukrywa, że podczas przygotowań miał do czynienia z wykonaniami wybitnych pianistów. - Trudno odciąć się od nagrań, które są nam dostępne. To zawsze świetna inspiracja, która pomaga - wyznaje gość "Muzycznych spotkań".


Posłuchaj
21:39 2022_02_11 23_05_38_PR1_Muzyczne_spotkania.mp3 Jakub Kuszlik był gościem "Muzycznych spotkań" (Muzyczne Spotkania/Jedynka)

 

Jakub Kuszlik - między Chopinem a Brahmsem

Tytuł laureata Konkursu Chopinowskiego to nie tylko prestiż. To bodziec do zmian w życiu pianisty. Jakub Kuszlik nie kryje, że ilość zaproszeń, które zaczęły się pojawiać, była dla niego szokiem. - W listopadzie były dwa tygodnie, podczas których musiałem zagrać coś praktycznie codziennie lub co drugi dzień, pojawiła się też oferta recitalu z okazji urodzin Radia Chopin, w efekcie powstała płyta - podkreśla. Dziś głównym celem, jaki przed sobą stawia, jest ciągły rozwój. Kilka dni temu Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała pierwszy solowy album "Brahms, Chopin" Jakuba Kuszlika.

Na płycie znalazły się obszerne fragmenty wspomnianego koncertu z okazji urodzin Radia Chopin. Repertuar koncertu stanowiły kompozycje Fryderyka Chopina, w tym cykl nagrodzonych mazurków, oraz utwory Johannesa Brahmsa. - Brahms towarzyszy mi przez całe moje życie, przez całą edukację. W jego muzyce urzeka mnie głębia wyrazu. Z drugiej strony połączenie inspiracji muzyką przeszłości z indywidualnym językiem tworzy niesamowity efekt - tłumaczy Jakub Kuszlik.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: "Muzyczne spotkania"

Prowadził: Adam Rozlach

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 23.05

mg

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Nikolay Khozyainov gra Fryderyka Chopina [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 08:00
W audycji "Koncert Chopinowski" można posłuchać, jak gra półfinalista XVIII Konkursu Chopinowskiego, 29-letni rosyjski pianista Nikolay Khozyainov.
rozwiń zwiń