"Bezpieczna Jedynka": Jak choroby wpływają na percepcję kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 19:27
- Choroby infekcyjne wpływają źle, jeżeli chodzi o motorykę i koncentrację, szczególnie za kierownicą. W tych sytuacjach największym problemem jest gorączka i osłabienie, które zmniejszają nasz refleks i czujemy się zmęczeni - mówił dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
Audio
  • Jak choroby wpływają na percepcję kierowcy? (Bezpieczna Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Nawet najdrobniejsza infekcja może mieć wpływ na percepcję kierowcy. Groźnym może być nawet zwykły katar. - Sam akt kichania powoduje, że mrużymy oczy i odwracamy wzrok od drogi - dodaje dr Michał Sutkowski. 

Jazda za kierownicą a alergia 

Gość audycji zaznacza również jaki wpływ na kierowcę ma alergia na pyłki i co może i powinien zrobić kierowca, kiedy objawy utrudniają mu podróż lub wykonywaną pracę. - Osoby, które mają alergię, źle się czują, często muszą sięgać po chusteczkę, więc znowu jest element nieuwagi za kierownicą - wyjaśnia ekspert. - To są drobiazgi, ale w skali, którą mamy z alergicznym nieżytem nosa, gdzie jest w Polsce 11 mln osób to okazuje się, że to wcale nie jest taki drobiazg - zauważa dr Michał Sutkowski. 


Gdzie szukać pomocy? 

W "Bezpiecznej Jedynce sprawdziliśmy, jakie są procedury w związku z zaistniałą sytuacją obowiązują pracodawcę i jakie działania może podjąć. Według ustawy o kierującymi pojazdami - kierować pojazdami może osoba sprawna fizycznie i psychicznie. - Ta sprawność musi być w momencie kierowania. (...) Kierowcy codziennie powinni oceniać swój stan zdrowia - mówi Maciej Wroński, prezes Związku pracodawców "Transport i Logistyka Polska". - Jeżeli kierowca jest chory w stopniu uniemożliwiającym na bezpieczne prowadzenie pojazdu i jeżeli przeżyliśmy jakąś traumę i nasz stan psychiczny na to nie pozwala to nie możemy go prowadzić - dodaje. 

Tadeusza Kucharskiego, przewodniczący w Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność" ocenia, że w niektórych sytuacjach nie da się przewidzieć choroby. - Kierowcy mają ze sobą różnego rodzaju środki lecznicze, które pozwolą zapobiegać przypadkowym zdarzeniom np. grypa żołądkowa - informuje. - Na postoju, parkingu nie ma lekarza ani pielęgniarki i kierowcy są pozostawieni sami sobie używając "babcinych sposobów" żeby się leczyć. Tego rodzaju środki dają możliwość awaryjnego leczenia - wyjaśnia Tadeusz Kucharski. 

***

Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia do tej pory interweniowali we wskazanych przez słuchaczy miejscach, by wraz z zaproszonymi ekspertami szukać rozwiązań niebezpiecznych sytuacji w miejscach użyteczności publicznej. Teraz, w czasie izolacji i wprowadzonych obostrzeń, wspierając akcję #ZostanWDomu, podpowiadają, jak radzić sobie z zagadnieniami bezpieczeństwa i ruchu drogowego w dobie epidemii.


"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz, Patryk Michalski 

Goście: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych), Maciej Wroński (prezes Związku pracodawców "Transport i Logistyka Polska"), Tadeusz Kucharski (przewodniczący w Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność"), dr Ewa Odachowska (psycholog, Instytut Transportu Samochodowego) 

Data emisji: 15.05.2020 r. 

Godzina emisji: 17.11

ans 

Czytaj także

Jak zadbać teraz o klimatyzację w autach? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:05
Klimatyzacja w aucie odpowiada za czystość powietrza, którym oddycha kierowca i pasażerowie. Mowa o filtrach powietrza, których wymianę właściciele samochodów zaniedbują. Jak często powinniśmy wymieniać filtr kabinowy i serwisować klimatyzację, żeby chronić się przed grzybami, bakteriami i wirusami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": strażacy w czasie pandemii i walki z żywiołem w Biebrzańskim PN

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 18:30
Strażacy - bohaterowie, którzy każdego dnia służby dbają o nasze bezpieczeństwo. W obliczu walki z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym i z wciąż panującym stanem epidemii Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski przyjrzeli się pracy strażaków zawodowych i ochotników, przybliżając ich codzienne zmagania na rzecz innych.
rozwiń zwiń