"Cena nie jest kryterium". Czym się kierować w wyborze fotelika samochodowego?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:40
Statystyki z ostatnich lat pokazują, że w okresie letnim dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci. W "Bezpiecznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy o zasadach przewożenia najmłodszych samochodami osobowymi. 
Audio
  • Czym się kierować w wyborze fotelika samochodowego dla dziecka? (Bezpieczna Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/TierneyMJ

Foteliki samochodowe - dlaczego są niezbędne? 

- Nie ma wątpliwości, że dzieci przewożone autem najbezpieczniejsze są w foteliku. Jak mówi Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego użycie fotelika jest niezbędne z kilku powodów. - My jako dorośli stosujemy pasy bezpieczeństwa na obszarze miednicznym, tam gdzie siła naciskowa opiera się na kolcach miedniczych. Dzieci, mając niewykształtowane kolce biodrowe, potrzebują dodatkowego systemu wsparcia i odpowiedniego fotela - wyjaśnia ekspert. - Ważne, aby pasy bezpieczeństwa i urządzenia były dostosowane do biomechaniki ciała dziecka - dodaje.

Konrad Romik jednocześnie zauważa, że jest coraz większa świadomość wśród rodziców, jeśli chodzi o wyposażanie pojazdów w takie urządzenia - Ta świadomość jest bardzo wysoka w Polsce, to wynika z naszych wieloletnich badań - dopowiada. 

czytaj więcej
Fotelik dziecko 1200.jpg
Co czwarty rowerek i fotelik dziecięcy ma wady. UOKiK skontrolował produkty dla dzieci

Właściwe przygotowanie fotelika 

Ekspert w Programie 1 Polskiego Radia tłumaczy, że niewłaściwe przygotowanie fotelika może mieć fatalne skutki. - Ważna jest kwestia dotycząca tego, w jaki sposób prawidłowo powinniśmy zamontować w samochodzie takie foteliki i jednocześnie sprawdzać jak zakładamy pasy bezpieczeństwa i w jaki sposób przebiegają one przez korpus dziecka - mówi Konrad Romik. - Nieodpowiednio założony pas bezpieczeństwa może stanowić zagrożenie chociażby na odcinku szyjnym kręgosłupa - ostrzega. 


"Cena nie jest kryterium" - czym się kierować w wyborze fotelika? 

Priorytetem jest niewątpliwie bezpieczeństwo podróżującego dziecka. Przy zakupie fotelika samochodowego zwracamy uwagę na certyfikaty i gwiazdki bezpieczeństwa, których maksymalnie może być pięć. Nad atestami czuwają profesjonalne organizacje w całej Europie. - Odradzałbym zakup fotelików używanych, ponieważ bezpieczeństwo naszego dziecka to postawa - zaznacza pan Przemek, ekspert (sklep tosia.pl), który na co dzień zajmuje się sprzedażą takich urządzeń.

Instruktor wyjaśnia, że fotelik powinien być dopasowany do tylnej i przedniej kanapy auta, a najważniejszy jest kąt nachylenia główki dziecka, zwłaszcza w pierwszym okresie życia. - Dziecko do 11 miesięcy albo do 13 kg powinno jeździć przy nachyleniu główki między 30 a 45 stopni. Jeżeli chodzi o późniejsze foteliki już nie musimy do tego przywiązywać wagi, ponieważ mają one regulowane oparcia - dodaje. 

Ekspert wyjaśnia, że cena nie jest kryterium i przy zakupie fotelika zainteresowani powinni dostosować urządzenie do dziecka oraz pojazdu. - Nie można stwierdzić, że najdroższy na rynku fotelik będzie najlepszy dla nas, bo systemy montażu urządzenia nie będą kompatybilne z naszym pojazdem - podkreśla. - Dostosowujemy fotelik do masy i wzrostu dziecka, zapoznajemy się z instrukcją producenta. Możemy dopytać sprzedawcę, czy ten konkretny model da się zamontować w samochodzie i czy w pełni będzie spełniał swoje funkcje - radzi ekspert. 


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz, Maciej Walecki

Goście: Konrad Romik (sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), pan Przemek (instruktor, ekspert ds. sprzedaży fotelików samochodowych)

Data emisji: 12.06.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Te porady mogą uratować dziecku życie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 12:53
O czym powinni pamiętać dorośli przed wakacyjnymi wyjazdami? Jak zaplanować podróż i o czym pamiętać przy rozmieszczeniu bagażu?
rozwiń zwiń