Stoją na straży bezpieczeństwa i porządku. "Bezpieczna Jedynka" w Komendzie Stołecznej Policji

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 17:35
Dziś (24.07) obchodzone jest Święto Policji, które ustanowione zostało w 1995 roku i przypada 24 lipca – w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej. Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski z Programu Pierwszego Polskiego Radia towarzyszyli w służbie jednej z załóg policyjnej "Grupy Speed". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Soft Light

Posłuchaj
18:09 Bezpieczna Jedynka.mp3 Stoją na straży bezpieczeństwa i porządku. "Bezpieczna Jedynka" w Stołecznej Policji (Jedynka)

 

Policjanci w "Bezpiecznej Jedynce" opowiedzieli o działaniach jakie prowadzą na co dzień zwracając uwagę, że przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie, kiedy ruch jest zwiększony, mają "pełne ręce roboty". - Słońce, ładna pogoda usypiają w kierowcach czujność i wtedy mamy więcej pracy. Każdego dnia policjanci wyjeżdżają na warszawskie drogi. Bezpieczeństwa i porządku na drogach pilnujemy 24 h/7 - mówił mł. insp. Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komedy Stołecznej Policji. 

Służba w "Grupie Speed"

Ignorowanie ograniczeń prędkości to powszechna praktyka milionów polskich kierowców. Stołeczna policja wzięła na celownik piratów drogowych, i aby skuteczniej ich wychwytywać, stworzyła specjalną grupę o nazwie SPEED. Pracujący w niej funkcjonariusze dysponują najszybszym samochodem w polskiej policji. - Policjanci "Grupy Speed" są kierowani tam gdzie jest najbardziej niebezpiecznie. Mamy wytypowane miejsca, w których kierowcy dopuszczają się najbardziej niebezpiecznych zachowań - zaznaczył mł. insp. Piotr Jakubczak. - W sytuacji kiedy jest taka potrzeba policjanci nie tylko rozpoznają środowiska i miejsca, w których kierowcy chcą się nielegalnie pościgać, ale reagują w momencie gdy pojawiają się incydentalne przypadki w różnych miejscach Warszawy - dodał funkcjonariusz. 

Gość audycji podkreślił, że do "Grupy Speed" trafiają funkcjonariusze posiadający najwyższe kwalifikacje. - Są to policjanci, którzy odbyli szereg szkoleń i można na nich polegać. Oni są w posiadaniu najnowocześniejszego sprzętu więc połączenie ich zapału, kompetencji i dobrego sprzętu daje gwarant w postaci dobrze wykonanych zadań - wyjaśnił Piotr Jakubczak. 


źródło: Radio Białystok/Youtube

Dlaczego warto pomyśleć o pracy w policji? 

Komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji zaznaczył, że praca w policji to przede wszystkim chęć pomocy ludziom ale też jest to służba wiążąca się z niebezpieczeństwem. - Każde wyjście na patrol to jest niewiadoma, więc warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, mieć na uwadze rodzinę - powiedział funkcjonariusz. - Jest to także praca gwarantującą pewność zatrudnienia, satysfakcję i możliwość rozwoju zawodowego - ocenił. 

Przed kandydatem, który stara się o posadę funkcjonariusza policji stoi szereg wyzwań. - Osoba tam musi zdecydować, w której komendzie chciałby służyć. Musi przejść testy fizyczne, psychologiczne, stanąć przed komisją lekarską - wyjaśniał komisarz. - Policja to jest bardzo szerokie zajęcie, są służby kryminalne, ruchu drogowego, prewencji, każdy znajdzie coś dla siebie - dodał Robert Opas. 

W dalszej części audycji była mowa o tym  jak trafić do "drogówki" i awansować do "Grupy Speed". Dowiedzieliśmy się jakie są małe i duże grzechy kierowców. Jest to nie tylko prędkość, ale także korzystanie z telefonów podczas jazdy. Za całkowicie naganne uznali ostrzeganie się przed kontrolą drogową.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: st. sierż Mariusz Kurczyk (Wydział Ruchu Drogowego KSP), mł. insp. Piotr Jakubczak (Wydział Ruchu Drogowego KSP), komisarz Robert Opas (KSP). 


Data emisji: 24.07.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

Mat.promocyjne

 

Zobacz więcej na temat: policja policja polska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Policjanci z grupy SPEED mają co robić. Zatrważające statystyki z polskich dróg

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 09:45
Od połowy lipca 2019 r. do końca czerwca 2020 r. policjanci z grup SPEED w całej Polsce ujawnili 442 660 wykroczeń, w tym aż 308 728 związanych z przekroczeniem prędkości - poinformował w poniedziałek kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że w tym okresie prawie 19 tys. kierowców za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, straciło prawo jazdy.
rozwiń zwiń