"Bezpieczna Jedynka". Coraz więcej utonięć w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 18:05
Patryk Kuniszewicz w "Bezpiecznej Jedynce" zajął się tym razem tematem rosnącej fali utonięć w Polsce. Razem z WOPR przypomnieliśmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, przyjrzeliśmy się działaniom profesjonalnych ratowników i sprawdziliśmy, czy nie przeceniamy swoich umiejętności pływackich.
Utonięcie na niestrzeżonej plaży w Trzcianach (gm. Jabłonna)
Utonięcie na niestrzeżonej plaży w Trzcianach (gm. Jabłonna)Foto: Daniel Szablewski

Posłuchaj
15:58 bezpieczna Jedynka.mp3 "Bezpieczna Jedynka". Coraz więcej utonięć w Polsce (Jedynka)

 

- Wróciłem właśnie z Kątów Rybackich, gdzie rozgrywane były Mistrzostwa Polski Ratowników Morskich. Byłem tam umówiony na widowiskową pozorację akcji ratowniczej z wykorzystaniem łodzi i skutera. Niestety życie napisało własny scenariusz i obok nas, na niestrzeżonym kąpielisku, topił się mężczyzna. Mimo natychmiastowej akcji, zaraz po zgłoszeniu i rzuceniu się wszystkich ratowników do wody, a także udziału Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, po 30-minutowej akcji resuscytacyjnej mężczyzny nie udało się uratować - mówi Patryk Kuniszewicz.Coraz więcej utonięć

Grzegorz Mieleszko, wiceprezes warszawskiego WOPR podkreśla, że woda to jest przede wszystkich żywioł. - Przebywając w wodzie to jest dla nas środowisko obce, jesteśmy tam gośćmi. Najpoważniejszym błędem jest kąpanie się na kąpieliskach niestrzeżonych - wyjaśnia gość audycji. - Kolejna sprawa to jest to, że ludziom wydaje się, że tonący krzyczy i wszyscy będą go widzieć, co jest nieprawdą. Dlatego ratownicy siedzą na wysokich wieżach, ponieważ z tych wież możemy rozpoznać specyficzne zachowania u człowieka przebywającego w wodzie - dodaje. 

***

"Bezpieczna Jedynka" to cykl audycji plenerowych poświęconych szeroko rozumianemu bezpieczeństwu: od bezpieczeństwa osobistego, fizycznego na drogach, chodnikach, boiskach i stadionach, przez bezpieczeństwo w szpitalach, po bezpieczeństwo socjalne i prawne. Duży nacisk położony zostanie również na bezpieczeństwo najmłodszych. Akcji towarzyszy hasło: "Z Jedynką bezpieczniej".

Reporterzy Programu 1 Polskiego Radia pojawią się tam, gdzie słuchacze będą oczekiwać porady lub pomocy. Każda wizyta obędzie się z udziałem policji, przedstawicieli lokalnych samorządów i gości, którzy pomogą w rozwiązaniu niepokojących zjawisk, problemów i spraw, na którym słuchaczom zależy najbardziej.


"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Data emisji: 7.08.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Mat.promocyjne

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": Jak choroby wpływają na percepcję kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 19:27
- Choroby infekcyjne wpływają źle, jeżeli chodzi o motorykę i koncentrację, szczególnie za kierownicą. W tych sytuacjach największym problemem jest gorączka i osłabienie, które zmniejszają nasz refleks i czujemy się zmęczeni - mówił dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje nad wodą. GIS: czystość kąpielisk można sprawdzić online

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 07:01
 - Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych - przypomniał rzecznik GIS Jan Bondar. Jak podkreślił, w prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny serwisie można znaleźć wiarygodne informacje na ten temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomorskie: wszystkie nadmorskie kąpieliska czynne, zamknięto trzy nad jeziorami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 11:39
W czwartek rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nadaje się do kąpieli - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu sinic zamknięte są trzy kąpieliska położone nad jeziorami.
rozwiń zwiń