"Bezpieczna Jedynka": bezpieczeństwo pożarowe w blokach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:33
Wyrok sądu w sprawie umyślnego spowodowania wybuchu gazu i pożar w bloku w Czechach skłoniły Patryka Kuniszewicza i Patryka Michalskiego do zajęcia się sprawą bezpieczeństwa pożarowego w dużych budynkach mieszkalnych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jan Kravtsov/Shutterstock

Główne przyczyny pożarów 

Istnieje wiele przyczyn wybuchu pożarów w budynkach mieszkalnych posiadających wiele kondygnacji. Jedną z nich jest wadliwa instalacja elektryczna, która powinna być konserwowana przez specjalistów i w miarę potrzeby wymieniana. - Oczywiście ważna jest prawidłowa eksploatacja urządzeń elektrycznych. Instalacja sama w sobie, ale też urządzenia do niej podłączone mogą być przyczyną pożarów i często bywają - podkreśla rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski. - Kolejną przyczyną pożaru może być zaśnięcie człowieka z papierosem w dłoni. Takie osoby często są pod wpływem substancji psychoaktywnych, które stępiają zmysły i w wyniku zatrucia toksycznymi produktami spalania dana osoba umiera - dodaje. 

Posłuchaj
18:11 Bezpieczna Jedynka 21.08.mp3 "Bezpieczna Jedynka": bezpieczeństwo pożarowe w blokach (Jedynka)

 

Gość audycji nadmienia, że do pożarów w mieszkaniach dochodzi często z powodu źle eksploatowanych urządzeń grzewczych. - Problem pożaru w mieszkaniu jest dla strażaków poważny - tłumaczy Krzysztof Batorski. - Mamy do czynienia z koniecznością dojazdu drabiną lub podnośnikiem, nie tylko po to, aby skutecznie ugasić pożar, ale żeby poprawnie przeprowadzić ewakuację mieszkańców, którzy znajdują się w zagrożonych strefach - dopowiada gość audycji. 


Jak sami możemy się chronić przed pożarem?

Możliwości zabezpieczenia się przed pożarem we własnym mieszkaniu jest wiele. Jak wskazuje starszy brygadier Paweł Janik, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej dobrym sposobem jest montaż drzwi przeciwpożarowych. - One utrudniają w podpaleniu przez inną osobę tych drzwi czy klatki schodowej, jednak ze względów ekonomicznych są one rzadko używane - zaznacza. - Możemy ograniczyć ryzyko podpalenia okazjonalnego nie zastawiając na korytarzach i klatkach schodowych przedmiotów typu: fotele, kanapy. (...) Redukcja ilości materiałów palnych ogranicza ryzyko wystąpienia pożaru - dodaje ekspert. 

W dalszej części audycji była mowa o tym co może utrudniać ewakuację mieszkańców bloku, jakie jest potrzebne wyposażenie oraz jak na bezpieczeństwo pożarowe mogą wpływać właściciele budynków. 


***

"Bezpieczna Jedynka" to cykl audycji plenerowych poświęconych szeroko rozumianemu bezpieczeństwu: od bezpieczeństwa osobistego, fizycznego na drogach, chodnikach, boiskach i stadionach, przez bezpieczeństwo w szpitalach, po bezpieczeństwo socjalne i prawne. Duży nacisk położony zostanie również na bezpieczeństwo najmłodszych. Akcji towarzyszy hasło: "Z Jedynką bezpieczniej".

Reporterzy Programu 1 Polskiego Radia pojawią się tam, gdzie słuchacze będą oczekiwać porady lub pomocy. Każda wizyta obędzie się z udziałem policji, przedstawicieli lokalnych samorządów i gości, którzy pomogą w rozwiązaniu niepokojących zjawisk, problemów i spraw, na którym słuchaczom zależy najbardziej.


"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki" 

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: starszy kapitan Krzysztof Batorski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), starszy brygadier Paweł Janik (dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej), młodszy brygadier  Karol Kierzkowski (mazowiecka Straż Pożarna), Barbara Różewska (prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej)

Data emisji: 21.08.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans


Mat.promocyjne

Czytaj także

Zwiększone zagrożenie pożarowe w lasach. Należy zachować szczególną ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 16:28
- W kilku miejscach w kraju występuje zwiększone zagrożenie pożarowe w lasach - podał w niedzielę Instytut Badawczy Leśnictwa.
rozwiń zwiń