Prepersi, czyli zawsze gotowi na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:10
Są ludźmi, którzy poradzą sobie w każdej ekstremalnej sytuacji. Wiedzą jak przetrwać w trudnych warunkach. W "Bezpiecznej Jedynce" opowiemy o prepersach i kampanii społecznej "Bądźmy Gotowi, nie dajmy się!".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: KielakRob/shutterstock

bieszczady_1200.jpg

O czym należy pamiętać, planując wyprawę w góry? Porady w "Bezpiecznej Jedynce"

- "Bądźmy Gotowi, nie dajmy się!", pod taką nazwą od prawie roku prowadzimy kampanię informacyjną, skierowaną do ogółu społeczeństwa, ale skupiamy się na ludziach młodych - mówi Agnieszka Kordalewska, prezes Zarządu Fundacji Gotowi.org. Wyjaśnia, ze według badań ONZ połowa populacji na świecie to są ludzie do 30. roku życia i to oni będą beneficjentami działań, które są podejmowane teraz.


Posłuchaj
18:05 PR1_MPLS 2020_10_09-17-10-21.mp3 Prepersi uczą jak przetrwać w czasie katastrofy lub kataklizmu (Bezpieczna Jedynka)

13 października po raz pierwszy będą organizowali w Polsce, głównie w szkołach Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof, uchwalony przez ONZ w 1989 roku, ale do tej pory nikt w Polsce tego dnia nie celebrował. Pani prezes podkreśla, że prepering to filozofia życia, bo najważniejsze to zmienić swój sposób patrzenia na świat.

- Straciliśmy gdzieś takie poczucie bycia zaradnym - wyjaśnia. Wskazuje, że nasz komfort życia legnie w gruzach, kiedy zdarzy się najdrobniejsza katastrofa, najdrobniejsze nieszczęście. Jej zdaniem, powszechne poczucie dostępności dóbr zakłóciło w ludziach cechy, związane z przetrwaniem, z samodzielnym pokonywaniem trudności, a społeczeństwa zapomniały, że pewne zwykłe umiejętności powinno się ćwiczyć.

Agnieszka Kordalewska w praktyce skorzystała ze swych umiejętności, kiedy huragan Irma spustoszył wyspę, na której wtedy była i dzięki temu przetrwała czas kataklizmu. Zwraca uwagę, że powinno się zastanowić, jakie katastrofy kogoś dotkną. - W Warszawie bardziej prawdopodobny jest długotrwały brak prądu niż trzęsienie ziemi - podkreśla.

Przy braku prądu nie zatankuje się samochodu, nie zrobi się zakupów, nie wyjmie pieniędzy z bankomatu. Więc to, że ktoś nie przeczyta książki w światle lampki to najmniejszy kłopot. Choć i ten ranking może ulec zmianie, bo kiedy dwa lata temu zaczynała przygodę z preperingiem, to nikt nie słyszał o koronawirusie, a obecnie jest to ogromne zagrożenie dla ludzi.

Adolf Kudlinski/Youtube

13 października w szkołach odbędą się kursy pokazujące, jak zwiększyć odporność na katastrofy naturalne i zredukować ryzyka zagrożeń przez przygotowanie siebie i najbliższego otoczenia na katastrofy.

Prezes wyjaśnia, co powinno znaleźć się w plecaku awaryjnym. A Patryk Michalski z prepersem Piotrem uzdatniał wodę z rzeki, rozpalał ogień w deszczu i pytał się, co prepers powinien mieć zawsze w zasięgu ręki.

***

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka" w ramach audycji "Ekspres Jedynki"

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Agnieszka Kordalewska (prezes Zarządu Fundacji Gotowi.org), Piotr Piorun (prepers)

Data emisji: 9.10.2020 r.

Godzina emisji: 17.10

ag


Mat.promocyjne

Czytaj także

"Lepiej widoczni, widocznie lepsi". Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci na drodze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 17:10
Wypadki na drogach z udziałem dzieci niestety zdarzają się. Z policyjnych statystyk wynika, że więcej poszkodowanych jest wśród starszej młodzieży, która - wydawałoby się - już powinna znać zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto skorzystać z rad ekspertów, żeby zapewnić małoletnim bezpieczeństwo na drodze. A przede wszystkim zadbać o odblaski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasady, które sprawią, że grzybobranie będzie przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 17:10
Jesień to najlepszy czas, żeby wybrać się na grzyby. Każdego ucieszą zebrane borowiki, podgrzybki, ale też rydze czy czerwoniaki. Jak zatem sprawić, żeby wyprawa na grzyby była bezpieczna, co zrobić, gdy grzybiarz zabłądzi w lesie lub spotka dzikie zwierzęta?
rozwiń zwiń