"Bezpieczna Jedynka". Rady, które pozwolą uniknąć zmartwień przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 17:09
Zapewne wizyta w jakimkolwiek centrum handlowym w ostatni weekend przed świętami będzie dużym wyzwaniem. W Bezpiecznej Jedynce radzimy, o czym należy pamiętać, aby ten czas nie kosztował nas mnóstwa nerwów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmytrenko Vlad/shutterstock

kierowca pigułki shutterstock 1200x660.jpg
"Bezpieczna Jedynka". Dość tej chemii na drodze!


Przede wszystkim nie można zapominać, że cały czas mamy stan epidemii. Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka przypomina o przestrzeganiu zasad epidemiologicznych, takich jak noszenie maseczek czy dezynfekcja rąk, a także radzi, jak uniknąć kradzieży, oszustwa czy zaginięcia bliskich.

Posłuchaj
14:27 Bezpieczna 18-12-2020.mp3 O czym pamiętać w przedświątecznym zamieszaniu? (Bezpieczna Jedynka)

 

- To jest czas dla kieszonkowców, dlatego pamiętajmy, żebyśmy portfele z dokumentami, pieniędzmi i kartami trzymali w wewnętrznych kieszeniach kurtek czy żakietów - mówi policjant. Panie torebki powinny nosić przed sobą na brzuchu, a panowie niech nie wkładają portfeli do tylnych kieszeni spodni.

wypadek 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": codziennie 100 osób zostaje rannych w wypadkach drogowych

Należy też uważać na dzieci, żeby nie zagubiły się w galeriach handlowych. Może warto wziąć ze sobą jedynie najpotrzebniejsze dokumenty, a resztę zostawić w domu. Zwłaszcza że kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego auta i prawa jazdy. I przestrzegać żelaznej zasady, że jeśli nie pamiętamy PIN-u do karty, nie zapisywać go na karcie, a trzymać na osobnej karteczce.

Samochód z LPG może nie wjechać do garażu przy galerii

Jeżeli decydujemy się na wyjazd do galerii handlowej samochodem napędzanym gazem LPG, trzeba mieć świadomość, że do większości garaży podziemnych taki samochód nie zostanie wpuszczony. Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśnia, że gaz LPG, czyli mieszanina propanu i butanu jest cięższa od powietrza, więc w przypadku nieszczelnej instalacji gaz taki gromadzi się przy podłożu w różnego rodzaju szczelinach, stanowiąc zagrożenie dla innych pojazdów. - Dlatego część zarządców garaży nie zezwala na wjazd takim samochodom z uwagi na mniej wydajną wentylację - mówi. Złamanie zakazu wjazdu autem LPG może grozić mandatem.

Centra stosują się do reżimu sanitarnego

Dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Jarosław Knap przekonuje, że centra handlowe są przygotowane do obsługi większej liczby klientów. - Zwracamy uwagę na ścisły reżim sanitarny, tak aby klienci mieli do dyspozycji wszelkiego rodzaju płyny dezynfekcyjne - mówi. Zapewnia, że przestrzegane są limity osób, które mogą odwiedzić dany obiekt, jak też konkretną placówkę. Radzi, żeby zaplanować zakupy, a w sposób bezpieczny będzie można je zrealizować. Jarosław Knap przypomina, że w centrach handlowych nie działają sale zabaw dla dzieci ani obiekty usług rozrywkowych, a restauracje i punkty gastronomiczne wydają posiłki jedynie na wynos.

W internecie też trzeba uważać

Jeżeli zniechęceni obostrzeniami zdecydujemy się zrezygnować z wizyty w centrum handlowym i kupić prezenty w internecie, też musimy pamiętać o paru zasadach, aby nie dać się oszukać, albo żeby nie wyłudzono naszych danych osobowych. Arkadiusz Sadkowski, specjalista ds. bezpieczeństwa IT w Odo24 radzi, aby przede wszystkim zwrócić uwagę na wiarygodność sklepu i zapoznać się z opiniami o jego działalności. Trzeba sprawdzić, czy adres internetowy zaczyna się od liter https, gwarantujących szyfrowanie danych, i nie przekazywać żadnych danych sklepom, które w adresie mają jedynie http. - Sklepy nie wysyłają też do klientów mejli z linkami do kliknięcia, więc nie klikajmy w takie linki - mówi specjalista. Jego zdaniem przy płatnościach warto skorzystać z BLIKA, czyli polskiej aplikacji do płatności internetowych.

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce
 

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka 

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji), Mikołaj Krupiński (Instytut Transportu Samochodowego), Jarosław Knap (dyrektor generalny Polskiej Rady Centów Handlowych), Arkadiusz Sadkowski (specjalista ds. bezpieczeństwa IT w Odo24)

Data emisji: 18.12.2020 

Godzina emisji: 17.09

ag

Czytaj także

Karambol na drodze. Co zrobić, żeby bezpiecznie dotrzeć do domu?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 17:35
Przez całe wakacje nie było tygodnia, kiedy nie doszłoby do najechania na siebie kilku aut. Wakacje minęły, a karambole towarzyszą nam dalej. Czy receptą na ich uniknięcie jest tylko niższa prędkość i zachowywanie bezpiecznej odległości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lepiej widoczni, widocznie lepsi". Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci na drodze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 17:10
Wypadki na drogach z udziałem dzieci niestety zdarzają się. Z policyjnych statystyk wynika, że więcej poszkodowanych jest wśród starszej młodzieży, która - wydawałoby się - już powinna znać zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Warto skorzystać z rad ekspertów, żeby zapewnić małoletnim bezpieczeństwo na drodze. A przede wszystkim zadbać o odblaski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Czy cukrzyca wpływa na prowadzenie samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:57
14 listopada jest obchodzony Światowy Dzień Cukrzycy. Jak z cukrzycą bezpiecznie pracować w niektórych zawodach, na przykład kierowcy? Jakie powinno być związane z nimi zachowanie pacjenta i jakie w Polsce obowiązują przepisy dotyczące pracy osoby z takim schorzeniem?
rozwiń zwiń