"Bezpieczna Jedynka": podróż samochodem przy niskich temperaturach

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 17:35
Tak zimno, jak w ostatnie dni, dawno w Polsce nie było. Dlatego Patryk Kuniszewicz i Maciej Oswald rozmawiali ze specjalistami, którzy przypomnieli, jak postępować, aby zimno nie zaskoczyło w podróży samochodem. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Pexels

auto poślizg
Dlaczego samochód wpada w poślizg i jak go uniknąć?

Kiedy na zewnątrz jest naprawdę mroźno możemy się spodziewać różnych sytuacji w ruchu drogowym. W takich sytuacjach przede wszystkim należy zadbać o własne zdrowie. 

Hipotermia to inaczej wychłodzenie organizmu. Stan, w którym temperatura ciała człowieka spada poniżej granicznych 36 stopni Celsjusza.  - Liczą się parametry. Nie można ustalić, że mamy stały zegar biologiczny, który każdego z nas zabije. Są osoby lepiej lub gorzej przygotowane do przetrwania w warunakch zimna. Po pierwsze kondycja organizmu, wielkość organizmu, czy został wcześniej spożyty posiłek, stan zdrowia, warunki zewnętrzne, pozycja w samochodzie - mówi dr n. med. Adam Pietrzak.

Posłuchaj
13:57 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 12.02.2021 Ważne jest, to, żebyśmy jako kierowcy byli przygotowani na trudne warunki drogowe (Bezpieczna Jedynka)

Ciepło może odebrać również roztwór soli drogowej, ponieważ mamy takie prawa nauki. - Jeżeli będziemy się stykali z innym zimnym materiałem, siedzimy na kamieniu, śniegu, lodzie, tracimy ciepło. Im silniejszy wieje wiatr, tym bardziej będzie wychładzał organizm - wyjaśnia dr Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej. 

Jak dopowiada ekspert warto ze sobą zabierać tzw. odzież awaryjną. - Buty, skarpety, grube spodnie, sweter, kurtka, czapka, rękawiczki - wylicza. - Ten cały komplet może być zafoliowany i jeździ z nami jako tzw. "kapsuła bezpieczeństwa" - mówi.

Odpowiedni ekwipunek

Ważne jest, to, żebyśmy jako kierowcy byli przygotowani na trudne warunki drogowe i zawsze mieli przy sobie odpowiedni ekwipunek. - Na pewno trzeba mieć odpowiednie obuwie, żeby się nie ślizgać przy wsiadaniu do auta - podkreśla Jerzy Kossowski, redaktor naczelny miesięcznika "Automobilista". 

Czy warto mieć przy sobie "uszlachetniacze" do paliwa? Ekspert radzi, że w przypadku paliwa trzeba działać stosunkowo wcześniej i odpowiednio przygotować samochód przed podróżą. - Jesienią należy zastosować środki, które spowodują odwodnienie zbiorników paliwa. Jeżeli spada temperatura bardzo nisko, wtedy można zastosować paliwa zimowe, które służą w miarę dobrze do ok. - 25 stopni Celsjusza - tłumaczy Jerzy Kossowski. 

Jak zachować się "za kółkiem"

Tomasz Kulik, instruktor nauki jazdy apeluje o zachowanie odpowiedniego odstępu, zwłaszcza przy jeździe po oblodzonych nawierzchniach. - To jest pięciosekundowy odstęp. Już dawno dowiedziono, że taki odstęp pozwala uratować się, w sytuacji, kiedy pojazd przed nami zacznie gwałtownie hamować - tłumaczy. - Pamiętajmy, że na lodzie przyczepności praktycznie nie ma. Na śniegu jest przyczepność całkiem przyzwoita, więc nie trzymajmy się powierzchni oblodzonej, bo w takich warunkach opony sobie nie poradzą - dopowiada ekspert. 

Większość uczestników ruchu drogowego posługuje się samochodami wyposażonymi w system ABS. Jednak, jak dodaje Tomasz Kulik, często zdarza się, że kierowcy popełniają błąd przy hamowaniu. - Kiedy ABS się włączy i pedal hamulca zaczyna drżeć, kierowcy przerywają hamowanie. Tego nie wolno robić - wyjaśnia. - Trzymamy hamulec do końca, do momentu zatrzymania pojazdu - stwierdza. 

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Maciej Oswald

Goście: dr n. med. Adam Pietrzak (specjalista medycyny ratunkowej), Jerzy Kossowski (redaktor naczelny miesięcznika "Automobilista"), Tomasz Kulik, Sławomir Moszczeński (instruktorzy nauki jazdy)

Data emisji: 12.02.2021 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": bezpieczeństwo pożarowe w blokach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:33
Wyrok sądu w sprawie umyślnego spowodowania wybuchu gazu i pożar w bloku w Czechach skłoniły Patryka Kuniszewicza i Patryka Michalskiego do zajęcia się sprawą bezpieczeństwa pożarowego w dużych budynkach mieszkalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": migracje zwierząt poważnym zagrożeniem dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:10
Na przełomie października i listopada wiele zwierząt ma swoje gody i migruje. Właśnie w tym czasie dochodzi do dużej liczby wypadków na terenach leśnych, przez które przebiegają drogi krajowe i powiatowe. Dlatego warto zdjąć nogę z gazu, a oczy mieć dookoła głowy.
rozwiń zwiń