"Bezpieczna Jedynka". Sen i odpoczynek ważne dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 18:15
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. Doba traci godzinę, a większość z nas 60 minut snu. Jaka jest jego rola, i w ogóle wypoczynku, w życiu człowieka? Jak sen wpływa na bezpieczeństwo pracy nie tylko kierowców?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksandar Malivuk/shutterstock

garaż1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka". Zagrożenie w podziemnych garażach

Skutki braku właściwej ilości snu 

Członkowie Koła Naukowego Nowoczesnej Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Mateusz Polaszek, Paweł Szałek, Aleksandra Sękowska, Kamil Knyszyński przedstawili rolę snu dla organizmu człowieka, normy, skutki braku właściwej ilości snu.

- Przyjmuje się, że sen zajmuje jedną trzecią czasu życia człowieka. Jest to stan fizjologiczny, któremu przypisuje się właściwości regeneracyjne zarówno dla ciała jak i dla funkcji psychicznych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Polaszek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Zmniejszenie ilości snu zwiększa podatność na choroby, a sam sen, w  przypadku schorzeń, ma ogromne znaczenie w powrocie do zdrowia - dodaje. 


Posłuchaj
16:14 Jedynka/BJ 26.03.2021 sen, kierowcy.mp3 "Bezpieczna Jedynka". Sen i odpoczynek ważne dla kierowców (Bezpieczna Jedynka)

 

Czy da się nadrobić nie tylko godzinę snu, ale kilka nieprzespanych nocy? - Jeśli, mówiąc kilka, mamy na myśli cały tydzień nieprzespanych nocy, to będzie trudnym zadaniem nadrobić te zaległości jedną, dłuższą drzemką - wyjaśnia Paweł Szałek. - Oczywiście, jeżeli byłby to pojedynczy incydent, a po południu znajdziemy 20 minut wolnego czasu, wtedy drzemka tej długości postawi nas na nogi - dopowiada gość audycji. 

Aleksandra Sękowska z Koła Naukowego Nowoczesnej Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu tłumaczy, jak brak snu wpływa na naszą percepcję. - Według badań Doriana i współpracowników z 2005 roku, sen krótszy niż siedem godzin prowadzi do obniżenia naszej czujności, czasu reakcji, pamięci, a także podejmowania decyzji - wylicza. - Natomiast badacze Pilcher i Waltzes opisali, jak deprywacja snu wpływa na wyniki w egzaminach. Zaskakujące było to, że uczniowie, którzy spali mniej byli przekonani, że wypadli na teście lepiej co okazało się błędem - dodaje. 

shutterstock_kierowca zima święta 1200.jpg
Zmiany w przepisach drogowych. Dotyczą kierowców i pieszych

Czas pracy i wypoczynku dla kierowców 

Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy Waldemar Adametz mówi, jakie uregulowania dotyczące czasu pracy i wypoczynku zawierają polskie przepisy. 

- Przepisy regulują przede wszystkim dwie kwestie, z jednej strony wymagane przerwy w jeździe a z drugiej maksymalne okresy jazdy, czyli ile czasu można maksymalnie prowadzić pojazd - zaznacza. - Trzeba po 4,5 godzinach jazdy zrobić odpoczynek, który trwa 45 minut. Na to się nakłada norma, która mówi o jeździe dziennej, czyli mamy 9 godz, jazdy w ciągu dnia. Mamy pewne odstępstwo, że dwa razy w tygodniu jazda dzienna może trwać 10 godzin - dopowiada. 

Czytaj również: 

Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Transportu Kolejowego Tomasz Frankowski opowiada na antenie radiowej Jedynki o szkoleniach pracowników i roli uświadamiania pracowników kolei w zakresie właściwego odpoczynku.

Z kolei Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach Anna Sokołowska-Olesik przedstawia przykłady rażącego nieprzestrzegania limitów czasu pracy przez kierowców.

Czytaj także:


"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewisz i Maciej Oswald

Goście: Mateusz Polaszek, Paweł Szałek, Aleksandra Sękowska, Kamil Knyszyński (Koło Naukowe Nowoczesnej Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu), Waldemar Adametz (zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy), Tomasz Frankowski (naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Transportu Kolejowego),  Anna Sokołowska-Olesik (Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach)

Data emisji: 26.03.2021 r. 

Godzina emisji: 17.10

ag/ans

Czytaj także

"Precyzyjnie przygotowani do pełnienia misji". "Bezpieczna Jedynka" o ratownikach górniczych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:20
Barbórka to uroczysty dzień nie tylko dla górników, ale także geologów oraz innych osób wykonujących zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. W "Bezpiecznej Jedynce" przybliżaliśmy również pracę ratowników górniczych. 
rozwiń zwiń