Jak zaplanować bezpieczną podróż pociągiem, samolotem, samochodem?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 17:10
Trzecia fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza, od kilku dni mamy nowe obostrzenia związane choćby z przekraczaniem granic RP, a przed nami święta Wielkiejnocy. Jak zatem zaplanować bezpieczną podróż pociągiem, samolotem, samochodem? O czym pamiętać, jeśli chodzi o szeroko pojętą dezynfekcję? Dlaczego powinniśmy szczególnie uważać na drodze jako uczestnik ruchu?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Eduard Goricev

tankowanie stacja paliw benzynowa 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": czy stacje paliw są odpowiednio zabezpieczone?

Od 30 marca przy przekraczaniu granic jest obowiązek posiadania aktualnego i negatywnego testu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. To jednak nie zwalnia od obowiązku kwarantanny przekraczających zewnętrzne granice Unii Europejskiej.


Posłuchaj
14:41 Jedynka-2-04-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Bezpieczne podróże samolotem, koleją i samochodem (Bezpieczna Jedynka)

 


shutterstock_parking podziemny 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka". Zagrożenie w podziemnych garażach

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen

    Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
    Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
    Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekraczanie granicy.
    Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

    Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę.
    Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
    Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
    Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Ważne! Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

. .

Piotr Rudzik, rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie przekonuje, że latanie, to najbezpieczniejszy sposób podróżowania. Nie dlatego, że spadło ryzyko katastrofy, ale dlatego, że rygorystycznie przestrzegane są procedury, mające na celu zminimalizowanie możliwości zakażenia. Wyjaśnia, że odprawy wyglądają tak samo jak wcześniej, ale podróżny może zostać poproszony o pokazanie dodatkowych dokumentów, takich jak np. zaświadczenie o szczepieniu, wynik testu, zaświadczenie o konieczności podróży, o miejscu zamieszkania. - Wszystko zależy od tego, jakie obostrzenia panują w kraju docelowym - mówi. Radzi, żeby przed podróżą sprawdzić obostrzenia w serwisach rządowych danego kraju bądź na stronie polskiego MSZ-u.

Rzecznik przypomina, że punkty gastronomiczne serwują posiłki jedynie na wynos, zaś pasażerowie sami muszą skanować swoje karty pokładowe. Zapewnia, że na pokładzie ryzyko zakażenia jest niewielkie, a powietrze jest filtrowane, dlatego nie ma konieczności wprowadzenia zasady zajmowania co drugiego miejsca. Piotr Rudzik wyjaśnia, jakie zasady obowiązują pasażerów przylatujących do Polski oraz jakie są różnice, kiedy krajem przylotu jest kraj strefy Schengen i spoza Schengen. Pasażerowie jeszcze przed kontrolą dokumentów mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwalnia z obowiązku kwarantanny.

Katarzyna Grzduk, rzecznik PKP Intercity informuje, że w pociągach obowiązuje limit, zgodnie z którym może być zajętych tylko 50 proc. miejsc siedzących. Dlatego we wszystkich pociągach obowiązuje rezerwacja miejsc, także w przypadku biletów okresowych. Pasażer siada na miejscu wskazanym na bilecie. Rzecznik uspokaja, że pociągi są regularnie odkażane. Podczas całej podróży pasażer musi mieć zasłonięte usta i nos. Wskazane jest zachowanie dystansu podczas wsiadania i wysiadania. Kolejarze apelują o wcześniejsze planowanie podróży, aby uniknąć tłoku w składach.

Waldemar Ferschke, lekarz epidemiolog, zwraca uwagę, że podczas podróży samochodem nie ma możliwości usunięcia z pojazdu wszystkich patogenów, czyli auto nie jest sterylne. Ale dezynfekcja powoduje spadek liczby mikroorganizmów do poziomu bezpiecznego dla zdrowia człowieka. Jeżeli jedzie osoba obca, to należy zadbać, żeby miała maskę. Jeżeli takiej maski nie miała, to po jej wyjściu powinny zostać zdezynfekowane wszystkie miejsca, z którymi miała kontakt. - celowe jest, aby kierowca miał osobno preparat do dezynfekcji powierzchni i do dezynfekcji rąk - radzi lekarz.

Łukasz Zboralski, założyciel BRD24.PL, zauważa, że mniejszy ruch w czasie pandemii prowokuje kierowców do szybszej jazdy, a to z kolei owocuje większą liczbą wypadków z groźnymi konsekwencjami. Zjawisko takie zaobserwowano nie tylko w Polsce, ale praktycznie w całej Europie.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Maciej Oswald

Goście: Piotr Rudzik (rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie), Katarzyna Grzduk (rzecznika PKP Intercity), Waldemar Ferschke (lekarz epidemiolog), Łukasz Zboralski (założyciel BRD24.PL)

Data emisji: 2.04.2021

Godzina emisji: 17.10

ag


Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Czy podróż autokarem jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 17:30
Niedawno doszło do tragicznego wypadku na autostradzie A4, w którym ukraiński autobus przebił bariery energochłonne. Od miesięcy na polskich drogach nie mieliśmy tak niebezpiecznego zdarzenia. - Przy gabarycie autobusu turystycznego, gdzie jego środek ciężkości jest wysoko, mamy bardzo łatwą drogę do tego, żeby "położyć" ten autokar - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Górski, instruktor doskonalenia jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Sen i odpoczynek ważne dla kierowców

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 18:15
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. Doba traci godzinę, a większość z nas 60 minut snu. Jaka jest jego rola, i w ogóle wypoczynku, w życiu człowieka? Jak sen wpływa na bezpieczeństwo pracy nie tylko kierowców?
rozwiń zwiń