O czym pamiętać, by jazda na rowerze była bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 17:10
Pandemia koronawirusa spowodowała, że znacząco wzrosło zainteresowanie rowerami. Wkrótce ulice zapełnią się miłośnikami jednośladów. O czym pamiętać, by ta aktywność fizyczna była bezpieczna?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Czytaj też:
covid rowery rodzina free shutt 1200 .jpg
"Bezpieczna Jedynka": rowerowy savoir vivre

Tylko w 2020 roku w 3 768 wypadkach z udziałem rowerów zginęło 249 rowerzystów. W porównaniu do roku poprzedniego liczba tego typu wypadków zmniejszyła się o prawie 15 proc. - Większość wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym. Były to 3 232 wypadki - mówi w audycji "Bezpieczna Jedynka", komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Wypadków w terenie niezabudowanym było zdecydowanie mniej, ale aż co piąty kończył się śmiercią.


Posłuchaj
15:40 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 23.04.2021 .mp3 O czym pamiętać, by jazda na rowerze była bezpieczna? (Bezpieczna Jedynka)

 

Wina najczęściej leży po stronie użytkowników innych pojazdów. - W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowego wyprzedzania - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy rowerzystów było natomiast nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Należy pamiętać o obowiązkach, jakie na użytkowników jednośladów nakłada prawo.

Fb/Mazowiecka Drogówka

Bezpieczeństwo to podstawa

Podstawową zasadą bezpieczeństwa w przypadku każdego użytkownika ruchu drogowego jest zachowanie trzeźwości. Rowerzyści muszą jednak pamiętać również o odpowiednim wyposażeniu pojazdu. - Jeżeli nie mamy oświetlenia, narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo (...). Obowiązkowe oświetlenie z tyłu, z przodu. Jest cała masa lampek na bagażniki, na błotnik - mówi Adam Wiśniewski, właściciel sklepu rowerowego. Wymagane jest też posiadanie co najmniej jednego sprawnego hamulca oraz dzwonka lub innego sygnału ostrzegawczego.

Kask dla rowerzysty nie jest wymagany przepisami, natomiast zarówno przedstawiciele służb jak i eksperci apelują o jego używanie. - Świadomość tego, jak niebezpieczna jest jazda bez kasku i czym grozi upadek lub zderzenie z pojazdem przez osobę nieposiadającą kasku, to jest poważny problem. Wydaje mi się, że warto o tym mówić często - uważa instruktor, tester rowerów i właściciel Veloprojekt Maciej Kucbora. Warto pamiętać też o trzymaniu się prawej strony i unikaniu jazdy w słuchawkach, które często uniemożliwiają usłyszenie, co dzieje się dookoła nas.

Czytaj też:
shutterstock dziecko rower wypadek 1200.jpg
Siedem grzechów głównych rowerzystów

Kosmetyka roweru

Zanim wsiądziemy na rower, powinniśmy sprawdzić stan układu hamulcowego. - Warto pamiętać, że raz na co najmniej dwa lata należy wymienić pancerz i linki. W środku działają różnego rodzaju warunki atmosferyczne, dostaje się woda. Cały mechanizm może być zardzewiały w środku, czego nie widzimy gołym okiem - wyjaśnia Adam Osuch ze Stowarzyszenia Zdrowy Rower. Uszkodzenia układu hamulcowego mogą powodować, że mimo naciśnięcia na hamulec linka nie zareaguje odpowiednio.

YouTube/Pomorska Policja

Kolejna zasada z podręcznika przygotowania roweru po zimie to napompowanie kół. Tu jednak może czekać nas nieprzyjemna niespodzianka. Jeśli opona lub dętka jest sparciała, nasza jazda zakończy się po kilkunastu metrach. By mieć pewność, że powietrze nie schodzi, warto napompować opony nawet kilka dni przed wyjazdem. A skąd możemy wiedzieć, że opona już sparciała? - Na pewno zobaczymy na oponie mikropęknięcia (...). Można też delikatnie zdrapać paznokciem boki opony i zobaczyć, czy z opony coś odlatuje - radzi Osuch.

Tego się nie zapomina?

Problemem w przypadku osób chcących wsiąść na rower często bywa długa przerwa. Dla nabrania pewności, konieczny może być trening przygotowawczy. Na szczęście istnieją sprawdzone metody podniesienia swoich umiejętności. - Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z jakiegoś niewielkiego wzniesienia i ruszenie rowerem z górki. Można poprosić kogoś bliskiego, żeby nas asekurował - radzi na antenie Polskiego Radia Maciej Kucbora.

Zobacz też:

Dzięki temu możemy nauczyć się trzymania balansu, pedałowania i hamowania. Osoby, które obawiają się upadków, mogą natomiast przeprowadzić serię symulacji na trawie. - Możemy poćwiczyć samo wyciąganie rąk przy upadku. Nauczenie się tego, żeby upadać na rękę, łokieć, a nie na głowę, jest istotne - nie ma wątpliwości gość "Bezpiecznej Jedynki". Często w takich sytuacjach reagujemy instynktownie, ale trening na miękkim podłożu może pomóc w wyrobieniu dobrych nawyków.

***

Nazwa audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Goście: Komisarz Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Maciej Kucbora (zawodnik, instruktor, tester rowerów i projektant torów rowerowych, właściciel Veloprojekt), Adam Osuch (Stowarzyszenie Zdrowy Rower), Adam Wiśniewski (właściciel sklepu rowerowego)

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 17:10

mg/ans

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": jak zapewnić pieszym bezpieczeństwo na drodze?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:04
Droga o dużym natężeniu ruchu bywa utrapieniem dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiega. Chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić pieszym bezpieczeństwo na przykład poprzez budowę chodnika, oświetlenie, czy doświetlenie przejścia dla pieszych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochodowy bagażnik na rowery - jaki wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 05:00
Nadchodzi wiosna, a wraz z nią ocieplenie i naturalna chęć ruszenia się z kanapy. Wielu z nas z radością odkurzy zapomniany przez zimę rower i wyruszy po przygodę! Nie każdemu wystarcza jednak jazda po okolicy. Wybierając się w dłuższą wyprawę, wyposaż się w samochodowy bagażnik rowerowy. Nie wiesz, jaki wybrać? Spieszymy z pomocą!
rozwiń zwiń