"Najważniejsze jest powołanie". Wkrótce Dzień Strażaka

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 17:29
4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. Tego dnia warto zastanowić się nad znaczeniem tego zawodu, bo również w Polsce nie ogranicza się on do gaszenia pożarów.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: www.pixabay.com

Czytaj też:
filling-station-1839760_1280.jpg
"Bezpieczna Jedynka": czy stacje paliw są odpowiednio zabezpieczone?

Straż pożarna odpowiada tak naprawdę za wszystkie aspekty bezpieczeństwa w kraju. - Dzisiaj strażacy są wszędzie, w każdym miejscu. To, że gasimy pożary, że jeździmy do wypadków, że zabezpieczamy katastrofy budowlane czy jakieś zdarzenia biologiczne, to jest oczywiste. Ale przecież stoimy też na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o ratownictwo medyczne - mówi w "Bezpiecznej Jedynce" nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Posłuchaj
15:32 Jedynka.Bezpieczna Jedynka - 30.04.2021 r.mp3 4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka (Bezpieczna Jedynka)

 

Straż pożarna w dobie koronawirusa

W ostatnich miesiącach strażacy zajmowali się sprawami, które dotąd nie leżały w zakresie ich obowiązków. Angażowali się w budowanie izb przyjęć przy szpitalach, badanie ludzi na granicach, działanie w kwarantannie czy wożenie ludzi na szczepienia. - Mogę powiedzieć z otwartą przyłbicą, że jesteśmy nowoczesną formacją, bardzo dobrze zorganizowaną, świetnie sobie radzącą w najtrudniejszych elementach szeroko rozumianego wsparcia społeczeństwa - podkreśla gość audycji.

Funkcjonariusze straży pożarnej wciąż jednak doskonalą swoje umiejętności. Uczestniczą w licznych szkoleniach przeprowadzanych w różnych, często skrajnych warunkach. - Są to ćwiczenia na obiektach i w różnego rodzaju terenie: w lesie, na wodzie. Są ćwiczenia specjalistyczne: chemiczne, wysokościowe. (...) Ćwiczymy również zdarzenia związane z ratowaniem ludzi z wypadków komunikacyjnych - mówi młodszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP.

Czytaj też:
Pożar w mieszkaniu
Zagrożenie pożarowe w mieszkaniu. Jak prawidłowo reagować?

I ty możesz zostać strażakiem

By zostać strażakiem, najważniejsze jest powołanie. Później, drogi są dwie: służba przygotowawcza lub służba kandydacka, która wiąże się z nauką w jednej ze Szkół Pożarniczych w Polsce. - Żeby dostać się do takiej szkoły, należy mieć nie więcej niż dwadzieścia pięć lat, przystąpić do pisemnej części egzaminu maturalnego z matematyki, wybranego języka obcego oraz jednego dodatkowego przedmiotu takiego jak fizyka, chemia, informatyka lub biologia - mówi brygadier Dariusz Andruszkiewicz z Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Straży Pożarnej w Częstochowie.

YouTube.com/Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Kolejny etap to przejście przez szereg egzaminów w Szkołach Pożarniczych. Kandydaci zostaną sprawdzeni m.in. pod kątem lęku wysokości. Będą musieli również przejść egzamin sprawnościowy i egzamin z pływania. Szczegóły są dostępne na stronach internetowych szkół. - Strony są świetnie zrobione, łącznie z filmikami, które ilustrują, jak takie konkurencje wyglądają. Można łatwo podpatrzeć, przygotować się - zapewnia gość audycji. Test sprawdzający to, czy kandydat cierpi na lęk wysokości, polega na wejściu po drabinie pożarniczej na wysokość dwudziestu metrów.

Bez względu na to, czy kandydat wybierze jedną ze szkół państwowych, czy szkołę wyższą, czyli Szkołę Główną, po przejściu rekrutacji czeka go jeszcze dwumiesięczny pobyt na poligonie. - Rok akademicki rozpoczyna się 1 października, w sierpniu i wrześniu trwa zgrupowanie, gdzie kandydaci uczą się rzemiosła strażackiego. Są zgrupowaniu w Parku Kampinoskim, śpią w namiotach. (...) Odbywają się alarmy, różnego rodzaju ćwiczenia mające sprawdzić, czy takie osoby poddane działaniu stresu będą wykonywały prawidłowo swoje zadania - tłumaczy starszy kapitan Jakub Binio, rzecznik prasowy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz, Maciej Walecki

Goście: nadbrygadier Andrzej Bartkowiak (Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej), młodszy brygadier Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP), brygadier Dariusz Andruszkiewicz (Centralna Szkoła Państwowa Straży Pożarnej w Częstochowie), starszy kapitan Jakub Binio (rzecznik prasowy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie)

Data emisji: 30.04.2021

Godzina emisji: 17.10

mg/ans

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": bezpieczeństwo pożarowe w blokach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:33
Wyrok sądu w sprawie umyślnego spowodowania wybuchu gazu i pożar w bloku w Czechach skłoniły Patryka Kuniszewicza i Patryka Michalskiego do zajęcia się sprawą bezpieczeństwa pożarowego w dużych budynkach mieszkalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Quady w służbach. Strażacy: sprawdzają się w trudnym terenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:30
Quady, czyli czterokołowce, okazują się pojazdami bardzo potrzebnymi wielu służbom. Od lat są wykorzystywane w Polsce m.in. przez ratowników górskich oraz strażaków. - To jest bardzo dobry sprzęt ratowniczy, który pomaga nam, jeżeli chodzi o akcje w trudno dostępnych miejscach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia młodszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń