"Jedźmy spokojnie i nie spieszmy się". Podstawowa zasada bezpiecznej podróży

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 17:48
Jeżeli chodzi o bezpieczne wakacje, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wsiadając za kierownicę, musimy być wypoczęci, trzeźwi i pewni, że nasze auto jest sprawne. - Na drodze nie ma też sensu się spieszyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Baran, kierowca rajdowy. A jak przygotować się do podróży, kiedy jadą z nami dzieci?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Evgeny Atamanenko/shutterstock

Posłuchaj
18:04 [ PR1]PR1 (mp3) 2 lipiec 2021 17_08_23.mp3 "Jedźmy spokojnie i nie spieszmy się". Podstawowa zasada bezpiecznej podróży (Bezpieczna Jedynka)

 

samochód lato upał 1200 free
Jak chronić się przed upałami i słońcem

Od lat policjanci oraz pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą wzmożone kontrole pojazdów, które przewożą najmłodszych na kolonie. - O przeprowadzenie kontroli mogą wnioskować na przykład rodzice czy opiekunowie grupy. W tym celu należy skontaktować się z właściwym Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego, prosimy o taki kontakt jakiś czas przed planowanym wyjazdem. Mamy stałe punkty, które działają w określonych dniach i godzinach albo istnieją możliwości sprawdzenia autokaru w miejscu wyjazdu - wyjaśnia Alvin Gajadhur, szef GITD.

Ekspert Jedynki dodaje, że kontrole odbywają się również w trakcie podróży na głównych szlakach komunikacyjnych. Jak zapewnia, stan techniczny autokarów jest coraz lepszy.

- Chciałbym nieco uspokoić rodziców, bo sytuacja, jeśli chodzi o autokary turystyczne, szczególnie wycieczkowe przewożące dzieci na letni czy zimowy odpoczynek, nie jest zła. Zatrzymujemy średnio niespełna 5 proc. dowodów rejestracyjnych niesprawnych autokarów, które mają jakieś usterki. Natomiast takich pojazdów w bardzo złym stanie technicznym jest dużo mniej i to są naprawdę jednostkowe przypadki, chociaż niestety zdarzają się - słyszymy.

W przypadku kontroli inspektorzy sprawdzą kompleksowo stan techniczny autokaru, ale również kondycję kierowcy. - Ważne jest, żeby kierowcy byli wypoczęci oraz trzeźwi. Jeżeli chodzi o czas pracy, oczywiście inspektorzy transportu drogowego mogą przeprowadzić taką kontrolę. Każdy autokar wyposażony jest w tachograf, który rejestruje czas pracy i odpoczynki kierowców. Możemy nawet miesiąc wstecz sprawdzić, czy kierowca nie łamał tych przepisów - tłumaczy Alvin Gajadhur.

Odpoczynek co kilka godzin

Jeżeli prowadzimy samochód, także musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. O czym dokładnie?
- Przede wszystkim do długiej podróży kierowca powinien wyruszać wypoczęty, nie spieszyć się i w czasie jazdy też racjonalnie, co 2 lub 2,5 godziny zatrzymać się na 10-15 minut, wyjść z samochodu, pospacerować, napić się i rozruszać cały organizm, tzn. dokrwić nogi i mózg. Pamiętajmy, że cel podróży nie ucieknie nam, dlatego nie spieszmy się. Jeżeli będziemy jechać spokojnie, będzie to bezpieczne dla nas i bliskich, których wieziemy oraz dla ludzi, którzy korzystają tak samo z drogi - mówi Grzegorz Baran, kierowca rajdowy i wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar.

Przed wyjazdem warto sprawdzić w naszym aucie hamulce, płyny eksploatacyjne czy żarówki. - W dniu wyjazdu zawsze coś wyskakuje, wprowadza niemiły nastrój i nerwowość, a tak naprawdę wyjazd powinien zacząć się od uśmiechu i od spokojnej jazdy - twierdzi kierowca rajdowy.

Źródło: Tosia Samosia/Długa podróż samochodem z dzieckiem

Podróże z dziećmi

Na wakacyjne wyjazdy często udajemy się z dziećmi. - Wiadomo, że takie wielokilometrowe podróże samochodem z dziećmi na pokładzie bywają nie tylko egzaminem wytrzymałości dla naszych pociech, ale także ogromną próbą cierpliwości dla dorosłych. Należy przede wszystkim pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, wynikających z tego, że jesteśmy w tym czasie uczestnikami ruchu drogowego - zauważa Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

Należy pamiętać m.in. o pasach bezpieczeństwa, foteliku dla dziecka, a także o zaplanowaniu podróży, ponieważ spontaniczne wyjazdy nie sprawdzają się w przypadku jazdy z dzieckiem.

- Jeżeli wyruszamy w podróż z maluchem, czyli z dzieckiem, które jeszcze nie jest na tyle interaktywne, żeby wybierało samodzielnie różnego rodzaju rzeczy, to należy dostosować czas podróży do rytmu dnia dziecka, czyli jedziemy, kiedy nasza pociecha śpi (…). Dobrze jest zabrać lubiane przekąski, zabawki, ukochaną przytulankę czy coś, co koi nerwy dziecka. W przypadku starszego dziecka możemy je także włączyć do planowania podróży. Należy porozmawiać, gdzie jedziemy i jakie będą zasady panowały podczas jazdy w samochodzie - podpowiada Ewa Odachowska.

Wiele dzieci źle znosi podróże. Z czego to wynika? - Dla dziecka to są niekomfortowe warunki, w których nie może się poruszać i w jakiś sposób jest uwięzione w jednym miejscu - tłumaczy dr Grażyna Jędrzejczyk, lekarz pediatra.

- U niektórych dzieci podróż samochodem, pociągiem, statkiem czy nawet samolotem może wywoływać nudności i wymioty, które my jako lekarze nazywamy chorobą lokomocyjną. Powstaje ona w wyniku przekazywania do mózgu sprzecznych informacji o ruchu narządów zmysłu, czyli uszu, oczu oraz mięśni stawów. Pierwszymi objawami w chorobie lokomocyjnej jest przede wszystkim bladość skóry, brak apetytu i wręcz apatia. Po tym jak dziecko blednie, pojawiają się zimne poty i mogą wystąpić nudności - przyznaje dr Grażyna Jędrzejczyk.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk KuniszewiczMaciej Walecki 

Goście: Alvin Gajadhur (szef GITD), Grzegorz Baran (kierowca rajdowy i wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar), Ewa Odachowska (psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego), dr Grażyna Jędrzejczyk (lekarz pediatra)

Data emisji: 2.07.2021 

Godzina emisji: 17.12

DS

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze. Jak często kierowcy powinni się szkolić?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:45
Według danych WHO to właśnie nadmierna prędkość zwiększa prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Dlatego też kierowcy powinni pamiętać nie tylko o bezpieczniej jeździe, ale także o regularnym doszkalaniu się. - To, że piętnaście lat temu przeszliśmy szkolenie, nie oznacza, że te umiejętności nam zostały. Trzeba ćwiczyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Górski, instruktor nauki jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz dłuższy sezon żerowania kleszczy. Jak chronić się przez ukąszeniem?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 17:10
Jeszcze do niedawna kleszcze były utrapieniem sezonowym. Niestety, sytuacja zaczyna się zmieniać. Co roku u dziesiątków tysięcy osób w Polsce diagnozuje się boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Wady elektromobilności związane z bateriami

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 17:10
Samochody elektryczne mają być bardziej przyjazne dla środowiska, nie emitować spalin w czasie jazdy i nie wywoływać hałasu. Mimo wielu zalet ujawniają się też ich wady. Amatorzy tego środka lokomocji obawiają się głównie następstw awarii baterii.
rozwiń zwiń