"Muszą pamiętać o zdrowym rozsądku". Jakie zagrożenia czekają na żeglarzy?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 18:11
Reporterzy "Bezpiecznej Jedynki" wyruszali nad wodę, żeby porozmawiać o bezpiecznym żeglowaniu. - Kiedy widzimy, że jest niebezpieczne i pojawiają się chmury, burza czy trochę większy wiatr, wtedy spływamy do portu - mówią żeglarze z Giżycka. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mackinacdesign/pixabay

Giżycko(1).jpg
Motocyklem na Szlaku Wielkich Jezior. Peleton "Lata z Radiem" się nie zatrzymuje
Posłuchaj
13:39 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 9.07.2021 Mimo że wakacje trwają już od kilku tygodni, największego natłoku turystów powinniśmy spodziewać się dopiero od 10 lipca. Ratownicy jednak już od czerwca mają ręce pełne roboty (Bezpieczna Jedynka)

W przypadku nawet niewielkiej burzy żeglarze odradzają cumowanie na środku jeziora w celu przeczekania niesprzyjającej pogody. - Przede wszystkim stanie na kotwicy na środku jeziora nie jest dobrym pomysłem. Chyba, że chcemy się wykąpać, to wtedy w płytszym miejscu zarzucamy kotwicę i przy użyciu sondy widzimy, jaka jest głębokość i na bazie tego podejmujemy decyzję, czy zostajemy czy odpływamy - twierdzą żeglarze.

Decydując się na wypłynięcie, musimy być do tego dobrze przygotowani i mieć odpowiednią wiedzę. Powinniśmy też dbać o nasz sprzęt i stosować się do przepisów. - Dobrze, jeśli przynajmniej jedna osoba na łódce ma patent motorowodny - przyznają. Należy również unikać napojów alkoholowych.

Szczyt sezonu dopiero przed nami

Mimo że wakacje trwają już od kilku tygodni, największego natłoku turystów powinniśmy spodziewać się dopiero od 10 lipca. Ratownicy jednak już od czerwca mają ręce pełne roboty. - Praktycznie codziennie mamy jakieś zdarzenia i wypadki. Odnotowaliśmy już reanimację, parę wybuchów i pożary na jednostkach pływających - wylicza Radosław Wiśniewski z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Giżycku.

Jak zatem powinniśmy przygotować się do wypoczynku nad wodą, żeby ułatwić pracę ratownikom, jeśli już będziemy musieli skorzystać z ich pomocy? - Przede wszystkim orientujmy się, gdzie jesteśmy.

Jezioro to nie tylko Giżycko, ale też Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Sama nazwa jeziora nie oznacza, że możemy kogoś szybko znaleźć. Dlatego czytajmy mapę, skąd i dokąd chcemy płynąć, orientujmy się w okolicy i patrzmy w niebo, gdyż pogoda może zmienić się w przeciągu 15 minut ze słonecznego dnia w burzowe warunki atmosferyczne. Ludzi, którzy potrafią czytać, co dzieje się dookoła, na pewno burza nie złapie na jeziorze - wyjaśnia Radosław Wiśniewski.

Ekspert Jedynki przyznaje, że wypływając na wodę, musimy pamiętać o zdrowym rozsądku.

Źródło: Polski Związek Żeglarski/Bezpieczeństwo na wodzie

Niezwykłe przygody od najmłodszych lat

Kiedy zadbamy o bezpieczeństwo, żeglarstwo może sprawić nam wiele satysfakcji. - Żeglarstwo wspaniale rozwija wyobraźnię, ale jest też warunkiem koniecznym do tego, żeby wybrać się gdzieś daleko po wodzie i z perspektywą przeżycia niezwykłych przygód w postaci wielkich fal, prądów, silnych wiatrów, burz morskich, ale też tzw. świętego spokoju - mówi Jerzy Burski, instruktor WOPR. Najwięcej pracy zawsze ma sternik i to dzięki jego umiejętnościom związanym z prowadzeniem łódki, jest albo bezpiecznie albo ryzykownie.

Rodzice często proponują dziecku dodatkowe zajęcia związane z żeglarstwem, a zdarza się, że również najmłodsi sami garną się do wody. Czy żeglarstwo rekreacyjne bądź sportowe jest dla nich dobrym rozwiązaniem?

- Zdecydowanie tak. Obok żeglarstwa stoi również ratownictwo, dlatego że każda jednostka, która wychodzi na wodę musi być wyposażona w sprzęt, który zabezpieczy przed ewentualnym wypadkiem. Szkolenie żeglarzy może zacząć się bardzo wcześnie, gdyż kluby żeglarskie prowadzą podklubiki dla małych dzieci. Ich nauka polega na tym, żeby poczuły pływalność łodzi i to uzależnienie od wiatru - zauważa Jerzy Burski.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk KuniszewiczKlaudia Porębska

Goście: Radosław Wiśniewski (Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Giżycku), Jerzy Burski (instruktor WOPR)

Data emisji: 9.07.2021 

Godzina emisji: 17.10

DS

Czytaj także

Leonid Teliga: czasem goniły mnie strachy i duchy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 05:42
- Ten rejs był wielką konfrontacją sił moich i natury, konfrontacją przeszłości z teraźniejszością - mówił Leonid Teliga po zakończeniu swej samotnej żeglugi dookoła Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co ma wspólnego Einstein z żeglowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:53
Albert Einstein był pasjonatem żeglarstwa. Na jeden z rejsów po Jeziorze Genewskim zaprosił nawet Marię Skłodowską-Curie. Ale to nie główny powód, dla którego żeglarstwo jest, jak żaden inny sport, tak mocno związane z fizyką.
rozwiń zwiń