Bezpieczna Jedynka sprawdza bezpieczną drogę do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 18:49
Jak co roku wraz z początkiem września i rozpoczęciem roku szkolnego ruszyła ogólnopolska akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Policjanci, a także funkcjonariusze straży miejskich i gminnych patrolują okolice szkół, by nadzorować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Łodzi podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 20212022
Uczniowie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata w Łodzi podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 Foto: PAP/Roman Zawistowski

podróż rodzina FREE 1200.jpg
"Jedźmy spokojnie i nie spieszmy się". Podstawowa zasada bezpiecznej podróży

Strażnicy nie tylko pomagają dzieciom w bezpiecznym przejściu przez jezdnię, ale także kontrolują prawidłowe parkowanie pojazdów w pobliżu szkół, choćby po to, żeby źle zaparkowane auto nie ograniczało widoczności. 


Posłuchaj
14:24 Jedynka-3-09-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Bezpieczna droga do szkoły (Bezpieczna Jedynka)

 

W Warszawie i innych dużych miastach strażnicy miejscy cały rok, a nie tylko we wrześniu, kiedy ma miejsce akcja, patrole dbają o bezpieczeństwo w okolicach placówek oświatowych, ale także w miejscach oddalonych od nich, kiedy na placu zabaw, albo w parku pojawi się wagarowicz.


jachty pixabay 1200x660.jpg
"Muszą pamiętać o zdrowym rozsądku". Jakie zagrożenia czekają na żeglarzy?

Rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy Sławomir Smyk wyjaśnia, że chodzi o bezpieczeństwo dzieci, ale nie tylko. - Funkcjonariusze sprawdzają, czy dzieci wywiązują się z obowiązku szkolnego mówi. Podkreśla, że zdarza się, że strażnicy podejmują działania wobec dziecka i wagarowicz w towarzystwie funkcjonariuszy trafia do szkoły.

Młodszy aspirant Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji opowiedział o zajęciach prowadzonych z uczniami przez policjantów, którzy między innymi uczą zachowania na drodze, prowadzą egzaminy na kartę rowerową, uczą o podstawowych zasad ratownictwa i bezpiecznego korzystania z internetu. - Dzieci uczą się jak się zachować w niebezpiecznych sytuacjach, czyli co zrobić, kiedy na przykład zasłabnie rodzic, pod jaki numer telefonu zadzwonić, jakie informacje przekazać dyspozytorowi - mówi. Podkreśla, że takie akcje odnoszą pozytywny skutek, bo w ostatnich latach wiele było przypadków, w których kilkuletnie dzieci wiedziały jak zareagować, kiedy rodzic bądź opiekun stracił przytomność. 

Od lat duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo w internecie. - Staramy się przekazać wiedzą zarówno jak korzystać ze stron internetowych, jak również pod kątem zawierania nowych znajomości - dodaje policjant.

Sławomir Smyk podkreśla, że w tym roku będą przeprowadzane egzaminy na kartę rowerową, gdyż coraz więcej dzieci korzysta z rowerów lub hulajnóg w drodze do szkoły. - W naszym miasteczku ruchu drogowego dzieci są szkolone z zakresu jazdy na rowerze, no i przede wszystkim z przepisów ruchu drogowego, bo to ich pierwszy kontakt z prawem o ruchu drogowym - wyjaśnia. 

Inspektorzy z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie informują o przebiegu i wynikach kontroli autobusów dowożących dzieci do szkoły. Andrzej Słota i Konrad Zborowski zapewniają, że w obecnym okresie badanie autobusów to dla inspektorów priorytet. Badana jest trzeźwość kierowców, czas ich pracy, stan techniczny pojazdów. Zauważają, że z roku na roku stan techniczny autobusów jest coraz lepszy. Potrzebę kontroli może też zgłosić dyrektor szkoły, a nawet rodzic.

Psycholog Aleksandra Pronobis-Polatyńska zwraca uwagę, że bezpieczeństwo dzieci, to nie tylko droga do szkoły. - To zagrożenia dla psychiki dziecka, wynikające na przykład z izolacji podczas pandemii, a w minionym roku szkolnym większość dzieci i młodzieży uczyła się online - mówi. Podkreśla, że przygotować dzieci do powrotu do szkoły powinni też rodzice, bo pedagodzy nie zawsze wiedzą, co wydarzyło się w czasie pandemii i czy dziecko na przykład nie straciło kogoś bliskiego. - Poza tym brak kontaktu przez dużą część poprzedniego roku szkolnego też wpłynął na ich umiejętności społeczne - wyjaśnia. Do psychologa dziecko może iść samo, z rodzicem lub pedagogiem, a także sami pedagodzy z prośbą o objęcie ucznia specjalną opieką, jeśli zostanie zauważone coś niepokojącego. Rodzice również mogą mieć kontakt z psychologiem. Wskazuje na potrzebę współpracy rodziców i nauczycieli, bo życie pokazuje, że te dwa obozy często traktują się wrogo. - A szalenie jest ważne, żeby te dwie strony ze sobą współpracowały - mówi.

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Maciej Walecki 

Goście: Sławomir Smyk (rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy), młodszy aspirant Mariusz Kurczyk (Komenda Główna Policji), Andrzej Słota i Konrad Zborowski (inspektorzy z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie), Aleksandra Pronobis-Polatyńska (psycholog)

Data emisji: 3.09.2021 r. 

Godzina emisji: 17.10

ag

Czytaj także

"Cena nie jest kryterium". Czym się kierować w wyborze fotelika samochodowego?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:40
Statystyki z ostatnich lat pokazują, że w okresie letnim dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci. W "Bezpiecznej Jedynce" w Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy o zasadach przewożenia najmłodszych samochodami osobowymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się zachować podczas gwałtownej burzy i ulewy?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 18:40
Miniony weekend przyniósł gwałtowne burze i ulewy. Jak powstają takie zjawiska atmosferyczne? Jak się podczas nich zachować? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali Patryk Kuniszewicz i Maciej Walecki.
rozwiń zwiń