Bezpieczna komunikacja miejska. Jak wygląda system kontroli kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 17:40
W czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu obchodzony był Dzień bez Samochodu. Zachęcano do wyboru środków transportu innych niż własny samochód, na przykład komunikacji miejskiej. Czy jest ona bezpieczna?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Martyn Jandula

shutterstock warszawa korek ulica samochody 1200 free.jpg
Konkurs na Najbezpieczniejszego Młodego Kierowcę

Eliminacja nietrzeźwych kierowców 

Specjaliści twierdzą, że tak. Maciej Wroński, ekspert z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, w audycji "Bezpieczna Jedynka" przedstawia sposoby eliminacji kierowców zawodowych pod wpływem alkoholu i narkotyków. - Są dwie metody przeciwdziałania temu zjawisku: pierwsza to przeprowadzanie psychologicznych badań okresowych i lekarskich w sposób prawidłowy i rzetelny. Takie badania powinny wyłapać osoby, które mają problemy alkoholowe - mówi. - Drugą metodą jest zapewnienie narzędzi do regularnego badania obecności alkoholu w wydychanym powietrzu, czy też wyrywkowo przeprowadzania testów związanych z użyciem innych szkodliwych substancji - podkreśla ekspert. 


Posłuchaj
15:11 Jedynka/BJ komunikacja miejska.mp3 Bezpieczna komunikacja miejska. Jak wygląda system kontroli kierowców? (Bezpieczna Jedynka)

 

"Kierowcy poddają się badaniom" 

Obecnie za jazdę pod wpływem alkoholu i spowodowanie wypadku grożą mandaty, kara pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy. 

Paweł Maliszewski, prezes zarządu MZK w Grudziądzu opowiadał, jak w praktyce wygląda eliminacja nietrzeźwych lub po użyciu innych, podobnie działających, środków kierowców. - Każda osoba, która bierze udział w kolizji jest badana albo przez naszych dyspozytorów albo przez przybyły na miejsce patrol policji - wyjaśnia. - Wśród pracowników MZK jest pełne zrozumienie, że każdy kierowca i motorniczy musi w pełni zagwarantować bezpieczeństwo i być trzeźwym w pracy. W stosunku do norm kodeksowych w naszej firmie obowiązuje norma "0-0" tzn, że motorniczy bądź kierowca musi być w pracy kompletnie trzeźwy, nie dopuszczamy żadnej zawartości alkoholu we krwi - tłumaczy gość audycji. 

 Jak zaznaczył Paweł Maliszewski, kierowcy i motorniczy chętnie poddają się badaniom. - Nie mieliśmy do tej poty sytuacja, w której pracownik odmówiłby badania. Pracownicy są świadomi i odpowiedzialni i co najważniejsze przypadki, w których wykrywano osoby nietrzeźwe nie zdarzają się u nas od lat - informuje.


Pijani kierowcy  

Badanie alkomatem 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie przywiązuje dużą wagę do tego, żeby ich kierowcy byli zdolni do pracy. - U nas każdy prowadzący, zanim wsiądzie do pojazdu, przechodzi badania alkomatem i są one przeprowadzane każdego dnia - tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK w Krakowie. - Nie ma możliwości żeby bez sprawdzenia trzeźwości kierowcy mogli zacząć prace. (...) Dodatkowo inspektorzy ruchu MPK robią wyrywkowe kontrole na mieście i podczas przerwy kierowcy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że może podejść do niego inspektor ruchu i sprawdzić ich trzeźwość - dodaje. 

Wszystkie działania są zapisane w regulaminie firmy. - Jest on wszystkim znany. Każdy kierowca bądź motorniczy jest świadomy, że może być poddany badaniom na obecność alkoholu czy narkotyków, podpisują specjalne oświadczenie, ze godzą się na takie badania - wyjaśnia. 

Czytaj również: 

W "Bezpiecznej Jedynce" inż. Marcin Żabicki, dyrektor do spraw rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, informował o ścieżce sprawdzania adeptów do zawodu kierowcy lub motorniczego.


"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Goście: Maciej Wroński (ekspert z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego), Paweł Maliszewski (prezes zarządu MZK w Grudziądzu), Marek Gancarczyk (rzecznik prasowy MPK w Krakowie),  inż. Marcin Żabicki (dyrektor do spraw rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej)

Data emisji: 1.10.2021 r. 

Godzina emisji: 17.10 

ans 

Czytaj także

"Nie patent czyni z człowieka żeglarza". Podsumowanie sezonu wodnego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:10
​Pogoda się zmienia, a i koniec lata zbliża się wielkimi krokami. To oznacza koniec sezonu kąpielowego, który praktycznie już się zakończył, a za moment również i żeglarskiego. Ten sezon rozpoczął się późno, bo w kwietniu i maju temperatury nie zachęcały do spędzania wolnych chwil na wodzie. Ale już pod koniec wiosny i przez całe lato słońca i wiatru w żagle nie brakowało.
rozwiń zwiń