"Bezpieczna Jedynka" - jak przygotować się do zimy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 17:26
Okres jesieni i zimy to czas najtrudniejszy dla kierowców. Trzeba nastawić się na gorsze warunki drogowe i gorsze warunki atmosferyczne. Nie dajmy się zaskoczyć zimie. Ale piesi również powinni zadbać o bezpieczeństwo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttertock/Nata2

opony wymiana shutterstock 1200x660.jpg
Opony całoroczne i opony zimowe. Które są lepsze?

Posłuchaj
15:20 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 12.11.2021 Jak przygotować się do zimy? (Bezpieczna Jedynka)

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy ktoś jest widoczny na drodze. Po zmierzchu piesi są zobowiązani do noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Odblaski mogą uratować zdrowie, a nawet życie zarówno pieszym, jak też rowerzystom, a także kierowcom zmieniającym koło.


śnieg samochód zima 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": podróż samochodem przy niskich temperaturach

Zadbać o widoczność

Magdalena Kwasowska z firmy produkującej odblaski podkreśla, że elementy odblaskowe zapewnią bezpieczeństwo tylko wtedy, kiedy będą posiadały właściwe atesty. Zwraca uwagę, że na rynku królują odblaski rozdawane np. podczas promocji firmy, w urzędach lub podczas różnego rodzaju wydarzeń. - To są elementy reklamowe, a nie środki ochrony osobistej - podkreśla. A ponieważ przy zamówieniach decydujące znaczenie ma cena, więc zamawiający dostaje przedmioty, w których zastosowano niecertyfikowaną chińską folię odblaskową, która zapewnia widoczność z 30 a nie 300 metrów.

Na rynku można znaleźć różnorodne elementy odblaskowe od zwykłych zawieszek, czy opasek zaciskowych po modne kurtki z elementami odblaskowymi. Są wyroby dla dorosłych i dla dzieci. Dla milusińskich są np, zawieszki z popularnymi postaciami z kreskówek. Magdalena Kwasowska zaznacza, że o dobrej widoczności nie świadczy ilość odblasków, ale ich jakość i miejsce umieszczenia.

Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego informuje o akcji "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo" i o znaczeniu sprawnych świateł dla widoczności. - Badania i testy wskazują, że tylko kilka procent samochodów ma właściwie ustawione światła - mówi. Wskazuje, że cztery z dziesięciu najczęściej wykrywanych wada aut podczas przeglądów technicznych dotyczy świateł. 20 listopada będzie można bezpłatnie zbadać ustawienie i sprawność świateł na wybranych stacjach. Ich lista jest dostępna na stronie policja.pl oraz its.waw.pl oraz na stronach partnerów. Pomocna może być aplikacja Janosik, która wskaże najbliższą stację.

Zbadaj wzrok

Jesień to dla kierowców trudny okres. Wcześnie robi się ciemno, a w ciemnościach wielu kierowców gorzej widzi. Dr Marcin Jezierski, lekarz okulista,wyjaśnia, że pogorszenie widzenia w ciemnościach może mieć podłoże genetyczne, ale też być wynikiem wielu chorób, takich jak zaćma, jaskra, inne choroby degeneracyjne siatkówki np. związane z wiekiem, cukrzycą czy niedoborem witaminy A. - Wiele z tych chorób umiemy leczyć, więc wizyta u okulisty może być rozwiązaniem - radzi lekarz. Zaznacza, że w ciemnościach rozszerzają się źrenice, a to z kolei powoduje szybsze ujawnianie się efektów chorób oczu niż za dnia. Widzenie pogarsza też efekt "suchego oka", czyli brak filmu łzowego na rogówce spowodowany pracą kaloryferów w domach lub ciepłego nawiewu w samochodach.

Ostatni moment na wymianę opon

Michał Pawlak z Oponeo uprzedza, że teraz jest ostatni moment na wymianę opon. - Czekanie ze zmianą ogumienia na pierwsze mrozy czy śnieg nie jest dobrym pomysłem - mówi. Ostrzega, że jazda na oponach letnich w mroźny czas jest niebezpieczna, bo guma twardnieje i traci swe właściwości. Z kolei używanie opon zimowych latem poza tym, że przyspiesza ich zużycie, to nie zapewnia odpowiedniej przyczepności. Przypomina, że głównym kryterium zmiany opon powinna być średnia temperatura dobowa, która powinna wynosić siedem stopni. Ogumienie całoroczne nie jest dla każdego i sprawdzi się w mieście, gdzie jezdnie są regularnie odśnieżane, ale nie jest polecane do jazdy w terenie, kiedy śnieg i lód często występują na drogach lub kiedy ktoś planuje wyjazd w góry. Choć według przepisów głębokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm, to producenci zgodnie zalecają, aby oponę wymienić na nową, kiedy bieżnik ma 3-4 milimetry głębokości.

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10 "Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

Czytaj także:

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka"

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz, Izabela Kostyszyn

Goście: Magdalena Kwasowska (firma produkująca odblaski), Mikołaj Krupiński (Instytut Transportu Samochodowego), dr Marcin Jezierski (lekarz okulista), Michał Pawlak (Oponeo)

Data emisji: 12.11.2021 r. 

Godzina emisji: 17.10

ag


Czytaj także

Ciśnienie w oponie – przygotowanie do sezonu zimowego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 05:00
W wielu europejskich krajach sezonowa wymiana opon jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców. W Polsce to dobrowolna, dobra praktyka, do której serdecznie zachęcamy! Pamiętajmy przy tym, że odpowiednie ciśnienie to nie fanaberia producenta, a rzeczywisty wskaźnik naszego bezpieczeństwa na drodze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mycie samochodu w niskich temperaturach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 05:00
Jesień i zima to wymagający czas - obniżone temperatury i coraz krótszy dzień odciskają swoje piętno na psychice i zadowoleniu z życia większości Polaków. Swoje dokłada również pogoda - często deszczowa i mglista. Okazuje się, że nasze samochody też nie mają wtedy łatwo.
rozwiń zwiń