Jak kolejarze pracują nad zwiększeniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 18:08
Z roku na rok jest coraz mniej wypadków w udziałem pociągów - wynika z raportów Urzędu Transportu Kolejowego. Wprowadzanie nowoczesnych urządzeń dla maszynistów i dyżurnych - zapewnia większe bezpieczeństwo w ruchu kolejowym. Co jeszcze sprawia, że kolei jest bezpiecznym środkiem transportu? 
Jak wygląda praca na kolei i czy semafory się przydają?
Jak wygląda praca na kolei i czy semafory się przydają?Foto: paparazzza/Shutterstock.com

przej_kreepa_15-20_206_07-05-19r_lukasz_brylowski_10.jpg
Auto między zaporami – co robić? Uważaj na przejazdach kolejowych!

Kolej coraz bardziej bezpieczna 

Kolej jest coraz bezpieczniejszym środkiem transportu. Świadczą o tym raporty przygotowywane corocznie przez Urząd Transportu Kolejowego. 

- Prezes Urzędu Transportu Kolejowego co roku przygotowuje sprawozdanie ze stanu kolei. Patrząc na wskaźniki bezpieczeństwa można powiedzieć, że polska kolei staje się coraz bezpieczniejsza - mówi na antenie radiowej Jedynki Tomasz Frankowski, naczelnik komunikacji społecznej Urzędu Transportu Kolejowego. - W 2020 roku odnotowano 406 wypadków na sieci kolejowej, co stanowi 23 proc. mniej niż w roku ubiegłym - informuje.

W przypadku wykolejeń i kolizji liczba zdarzeń w ostatnim roku zmniejszyła się o ok. 35-40 proc. - O ok. 15 proc. spadła również liczba wypadków na przejazdach drogowych z udziałem osób nieupoważnionych do przebywania na terenie kolejowym - dodaje Tomasz Frankowski. 


Posłuchaj
15:06 Jedynka/BJ kolej 26.11.mp3 Jak kolejarze pracują nad zwiększeniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego? (Bezpieczna Jedynka)

 

Jak mówi Tomasz Frankowski, prezes UTK podejmuje szereg działań na rzecz bezpieczeństwa na kolei. - Wiele tych działań skupia się wokół bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, bo niemal 80 proc. wypadków to były zdarzenia na przejazdach, z udziałem osób, które przechodziły przez tory w niedozwolonym miejscu - tłumaczy gość Jedynki. 

Nowoczesne urządzenia 

Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. informuje o nowoczesnych urządzeniach zapewniających bezpieczeństwo na liniach kolejowych. 

- Stosujemy najbardziej nowoczesne rozwiązania, które prowadzone są w otoczeniu kolejowym, czyli obecnie są to systemy informatyczne i komputerowe - podkreśla rzecznik prasowy PKP. - Te urządzenia i systemy są wykorzystywane do prowadzenia ruchu pociągów. (...) Kolejarze siedzą przy monitorach, na których jest przedstawiony przebieg pociągów i w taki sposób zarządzają ruchem i przygotowują ruch pociągów na dziesiątki kilometrów linii kolejowych - tłumaczy Mirosław Siemieniec. 

Na torach kolejowych znajdują się także dodatkowe urządzenia sygnalizujące dla maszynistów. - Są to sygnały, które pokazują jaki jest stan przejazdów kolejowo-drogowych. Maszyniści z odpowiednim wyprzedzeniem otrzymują informację, czy przejazd jest odpowiednio zabezpieczony - dodaje rzecznik. 

Czytaj również: 

Nowe rozwiązania 

Prof. Marek Pawlik z Instytutu Kolejnictwa opowiada o udziale tej jednostki badawczej w powstawaniu nowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w pojazdach kolejowych. - Są to rozwiązania techniczne w zakresie drogi kolejowej, zasilania trakcyjnego, sterowania ruchem łączności i oczywiście pojazdy kolejowe - mówi w "Bezpiecznej Jedynce". 


"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn 

Goście: Tomasz Frankowski (naczelnik komunikacji społecznej Urzędu Transportu Kolejowego), Mirosław Siemieniec (rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.), prof. Marek Pawlik (Instytut Kolejnictwa)

Data emisji: 26.11.2021 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans 

Czytaj także

Jak zachować się na miejscu dramatycznego wypadku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:30
Płonący samochód osobowy, rozbita ciężarówka przewożąca chemikalia i przewrócony na bok bus, którym podróżowało dziewięć osób. W akcji brały udział zarówno pogotowie ratunkowe, jak i policja, straż pożarna oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – łącznie ok. 100 osób! Takie dramatyczne sceny rozgrywały się na obwodnicy Niemodlina, drodze szybkiego ruchu DK 46.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka" - jak przygotować się do zimy

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 17:26
Okres jesieni i zimy to czas najtrudniejszy dla kierowców. Trzeba nastawić się na gorsze warunki drogowe i gorsze warunki atmosferyczne. Nie dajmy się zaskoczyć zimie. Ale piesi również powinni zadbać o bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzycy za kierownicą. Czy mogą stwarzać niebezpieczeństwo na drodze?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 17:30
W Polsce osoba chorująca na cukrzycę może ubiegać się o wydanie prawa jazdy we wszystkich kategoriach. Jeżeli jednak diabetyk nie ma świadomości swojej hipoglikemii, to jako kierowca stanowi poważne zagrożenie na drodze. - Niewielki spadek cukru we krwi wpływa na nasze reakcje - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
rozwiń zwiń