Konsekwencje kierowania samochodem po wypiciu alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:10
Wyniki kontroli kierowców przez policję podczas akcji "Trzeźwy poranek" na autostradzie A4 wykazały na całej długości tej autostrady w ciągu zaledwie trzech godzin blisko dwa i pół tysiąca nietrzeźwych kierowców. Dlaczego ludzie piją, a potem jadą?
Co grozi kierowcy, który prowadzi po spożyciu alkoholu?
Co grozi kierowcy, który prowadzi po spożyciu alkoholu?Foto: Monika Gruszewicz/ Shutterstock

Akcja "Trzeźwy poranek" ma na celu wyeliminowanie z naszych dróg tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. Policjanci w wybranych dniach tygodnia, we wczesnych godzinach rannych, przeprowadzają zmasowane kontrole trzeźwości kierowców.

Kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?

Przy kontroli trzeźwości warto zwrócić uwagę na dwie normy. Jedna, którą posługuje się policja, to 0,1 mg na litr wydychanego powietrza, co po pomnożeniu przez dwa daje 0,2 promila alkoholu we krwi. Po przekroczeniu tej granicy kierowca popełnia wykroczenie. Z kolei po przekroczeniu 0,5 promila, czyli 0,25 mg alkoholu na litr powietrza, kierowca znajduje się w "stanie nietrzeźwości" i - prowadząc pojazd - popełnia przestępstwo.

Patryk Kuniszewicz uczestniczył w akcji na odcinku opolskim autostrady A4. Policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę z niemieckim prawem jazdy. Policja zatrzymała mu prawo jazdy, które będzie przesłane do ambasady Niemiec. Kierowca stanie przed polskim sądem, który zadecyduje o karze. Polskich praw jazdy policja nie zatrzymuje, dokonuje jedynie odpowiedniego wpisu w elektronicznej ewidencji. Kierowca przyznał, że pił alkohol, ale poprzedniego dnia, i do końca nie wytrzeźwiał. To częsty błąd, bo kierujący uważają, że jak "się prześpią", to wytrzeźwieją, a to nieprawda.

Posłuchaj
16:40 Jedynka-10-12-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Dlaczego kierowcy decydują się prowadzić pojazd po wypiciu alkoholu? (Bezpieczna Jedynka)

Dlaczego piją i jadą?

Średnio każdego dnia policja zatrzymuje 270 nietrzeźwych kierowców. To prawdopodobnie ułamek liczby tych, którzy jeżdżą po wypiciu alkoholu. Ewa Odachowska, psycholog transportu, zauważa, że kierowca, decydując się prowadzić pojazd po wypiciu alkoholu, podejmuje decyzję, będąc już nietrzeźwym. - Na trzeźwo kierowcy deklarują, że takie zachowanie jest naganne - mówi. Poza tym ok. 30 procent zatrzymanych za jazdę po alkoholu jest od niego uzależnionych. Takie są obserwacje tych, którzy zostali skierowani na terapię do psychologa. Kierowcy nie mają też świadomości, że spożywany poprzedniego dnia alkohol mógł nie zostać jeszcze przetrawiony przez organizm. To bardzo indywidualna sprawa, w zależności od ilości wypitego alkoholu, czasu, jaki upłynął od zakończenia picia, masy człowieka, metabolizmu organizmu.

Ewa Odachowska zwraca uwagę, że kierowcy siadający po alkoholu za kółkiem nie doszacowują ryzyka ponoszonego z tego tytułu. Ważniejsza jest dla nich wygoda podróży, krótszy czas i inne tego rodzaju pozytywne rzeczy, a nie ryzyko zatrzymania przez policję. Jeżeli w czasie ostatnich 12 miesięcy kierowca kierował po alkoholu i nie poniósł konsekwencji, wtedy łatwiej ponownie podejmuje taką decyzję. Podkreśla, że w Polsce jest nadal przyzwolenie na prowadzenie pojazdu po wypiciu alkoholu, zwłaszcza wobec członków rodziny, którzy wypili niewielką jego ilość.

Akcja "Trzeźwy poranek". Skontrolowali 794 kierowców. Sześciu było pod wpływem alkoholu

infopodkarpacie.pl

W zakładach karnych w Polsce przebywa obecnie ponad 1,1 tys. kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Dziennikarka Katarzyna Dobrzańska-Junco opowiada, o czym mówili jej skazani za prowadzenie po użyciu alkoholu i jak wpłynęło to na całe ich życie. - Tacy kierowcy żałują swego postępowania i mówią, że ich życie nie będzie takie samo, jak przed wypadkiem. - Dzielą życie na przed wypadkiem i po wypadku - zauważa. I zapewniają, jak bardzo chcieliby zmienić coś, czego już nie da się zmienić. Często ofiarą wypadków jest ktoś bliski lub znajomy, co potęguje traumę. Dziennikarka podkreśla, że pobyt w więzieniu jest dla sprawców wypadków bardzo ciężki. - Myślą o tej decyzji, o tych paru sekundach, które zaważyły na ich życiu - mówi.

Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziałującą na organizm ludzki, przede wszystkim spowalnia działanie układu nerwowego, w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm, jak i tych, które docierają z zewnątrz. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona.

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn

Goście: Ewa Odachowska (psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego), Katarzyna Dobrzańska-Junco (Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa)

Data emisji: 10.12.2021 

Godzina emisji: 17.10

ag