Bezpieczny sylwester. O czym musimy pamiętać i na co uważać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 17:30
Już za kilka chwil wielkie odliczanie do Nowego Roku 2022, a potem oczywiście wystrzały i huk petard. Jeśli jednak mają to być bezpieczny sylwester i bezpieczna impreza noworoczna, warto pomyśleć, czy ten huk jest nam w ogóle potrzebny? Głośne wystrzały szkodzą przecież naszym uszom, a fajerwerki mogą prowadzić do oparzeń.
Brak wyobraźni podczas odpalania fajerwerków często kończy się przyjazdem karetki pogotowia
Brak wyobraźni podczas odpalania fajerwerków często kończy się przyjazdem karetki pogotowiaFoto: CinemaPhoto/shutterstock

- Nie możemy powiedzieć, że jeżeli nam nic nie przeszkadza, to nasz słuch jest bezpieczny. Przyjmuje się, że takim szkodliwym poziomem hałasu jest już około 70 dB, co nie jest tak naprawdę dużym hałasem, ponieważ jest to głośniej niż np. normalna rozmowa prowadzona między ludźmi (…). Dlatego to nie jest tak, że musi występować ogromny hałas, aby uszkodzić nasz słuch, bo już te niższe poziomy powyżej 70-80 dB mogą w dłuższym czasie to zrobić - mówi dr inż. Marcin Zastawnik z Laboratorium Akustyki Technicznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

- Fajerwerki mogą poważnie uszkodzić słuch, a jeśli użyjemy odpowiednio dużej petardy, może nam rozerwać błonę bębenkową i wtedy stajemy się na zawsze głusi - dodaje ekspert Jedynki.

Dlatego przy odpalaniu fajerwerków odległość, na którą odejdziemy, ma duże znaczenie. Wraz z każdym podwojeniem odległości od źródła dźwięku jego poziom spada o 6 dB. - Im dalej, tym bezpieczniej. Dlatego jeśli już puszczamy te fajerwerki, to odejdźmy na możliwie jak największą odległość - radzi dr Zastawnik. 

W sylwestra łatwo dochodzi do obrażeń

Równie niebezpieczne dla naszego zdrowia jest oparzenie po wystrzale petardy bądź zaprószenie przez nią ognia.

- Zdarzeń sylwestrowych jest bardzo dużo. Od razu myślimy również o fajerwerkach i używaniu różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych (…). Zwracałbym uwagę, żeby posługiwać się tymi materiałami zgodnie z instrukcją, która powinna być w języku polskim. Nie używałbym innego rodzaju materiałów. Powinna też mieć certyfikat europejski - wyjaśnia brygadier Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Gość Jedynki przypomina, że temperatura fajerwerków podczas procesu spalania sięga aż 1000 stopni Celsjusza. - Jeżeli nie będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, to bardzo łatwo może dojść do poważnych obrażeń. W noc sylwestrową spotykamy się z tym, że ludzie tracą wzrok, części palców albo całe palce czy dłonie. Występują też poważne oparzenia. Często materiały pirotechniczne wystrzelone bez odpowiedniej podpórki, więc niezgodnie z instrukcją, wylatują w powietrze w sposób niekontrolowany, wpadają pod pojazdy i mogą spowodować pożar czy zapalają się na ubraniach osób, które są w pobliżu - tłumaczy.

Do większości wypadków z fajerwerkami dochodzi pod wpływem alkoholu. - Podczas nocy sylwestrowej połączenie alkoholu i materiałów pirotechnicznych jest dosłownie i w przenośni wybuchowe. W wyniku tego może dojść do tragedii. Na pewno z materiałów pirotechnicznych powinny korzystać tylko osoby dorosłe, które nie są pod wpływem alkoholu czy innych środków - dodaje brygadier Krzysztof Batorski.

W szpitalach ręce pełne roboty

W sylwestra karetki pogotowia nieustannie kursują do osób poszkodowanych przez materiały pirotechniczne. To jednak nie wszyscy pacjenci, którzy trafiają wtedy na szpitalne oddziały ratunkowe.

- Dyżur w sylwestra jest przekleństwem dla dyżurującego, ponieważ mamy wtedy ogromną liczbę osób, które będą potrzebowały pomocy, z racji nieczynnych innych placówek medycznych, czyli wszystko skupia się na oddziale ratunkowym albo na izbie przyjęć. Znajduje się tam grupa pacjentów z powodu jakichś problemów zdrowotnych i na to nakłada się też pandemia COVID-19, gdzie jest sporo osób zakaźnych, które na dobrą sprawę blokują szpital i możliwości diagnostyczne oraz transportowe. Do tego będą ludzie z obrażeniami z racji zabawy sylwestrowej, czyli związanymi z radosną imprezą żegnania końca roku i witania nowego - mówi dr Adam Maciej Pietrzak.

Po alkoholu nie wsiadamy za kierownicę

Po zabawie sylwestrowo-noworocznej za kierownicę powinniśmy wsiadać nie na podwójnym gazie, tylko będąc trzeźwym. Pamiętajmy też, że właśnie 1 stycznia zmienia się taryfikator, a kierowcy mogą spodziewać się wyższych mandatów.

- Wprowadzona zostanie kara nie mniej niż 1,5 tys. zł grzywny dla kierowcy, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu na przejściu, a także będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych lub omijał pojazd, który zatrzyma się właśnie przed takim przejściem, by tych pieszych przepuścić. Minimum 1,5 tys. zł będzie groziło za jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych. To może wydawać się absurdalne, że ktoś jeździ po chodniku, ale często zdarza się, że kierowcy właśnie w ten sposób próbują na skróty ominąć słupki, żeby wjechać gdzieś, gdzie nie mają prawa wjeżdżać - tłumaczy Mariusz Michalak z Motofakty.pl.

W 2022 roku będą też wyższe kary za przekroczenie prędkości. Jeżeli kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość o ponad 30 km/h, otrzyma mandat w wysokości 800 zł.

Posłuchaj
15:58 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 31.12.2021 Bezpieczny sylwester. O czym trzeba pamiętać i na co uważać? (Bezpieczna Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn

Goście: dr inż. Marcin Zastawnik (Laboratorium Akustyki Technicznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie), brygadier Krzysztof Batorski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), dr Adam Maciej Pietrzak, Mariusz Michalak (portal Motofakty.pl)

Data emisji: 31.12.2021 

Godzina emisji: 17.08

DS

Czytaj także

Barbórka 2021. "Górnik to ciężki i wymagający zawód"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 18:20
- Zawód górnika nadal wyróżnia się na tle innych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jest to przecież ciężka praca, a samo wydobycie węgla okupione jest niejedną tragedią. Jest jednak szczególny dzień w roku, kiedy górnicy świętują i zakładają galowe mundury. To Barbórka, która zgodnie z tradycją, obchodzona jest 4 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsekwencje kierowania samochodem po wypiciu alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:10
Wyniki kontroli kierowców przez policję podczas akcji "Trzeźwy poranek" na autostradzie A4 wykazały na całej długości tej autostrady w ciągu zaledwie trzech godzin blisko dwa i pół tysiąca nietrzeźwych kierowców. Dlaczego ludzie piją, a potem jadą?
rozwiń zwiń