Bezpiecznym autokarem na ferie zimowe

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:05
Szczęśliwcy z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, którzy 17 stycznia rozpoczęli ferie zimowe, pomału szykują się do powrotu. Z kolei uczniowie z następnych województw rozpoczynają ferie, które potrwają do 27 lutego. Jeśli uczniowie przewożeni są autokarem, warto taki pojazd sprawdzić.
Mamy prawo poprosić o kontrolę techniczną autokaru
Mamy prawo poprosić o kontrolę techniczną autokaruFoto: Peter Gudella/Shutterstock
  • Bezpieczny autokar to ważna sprawa. Warto skontrolować stan techniczny pojazdu.
  • Komfort podczas długiej podróży. W czasie jazdy dzieci nie powinny się nudzić.
  • Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo zdrowotne?

Autokar jest popularnym środkiem transportu dzieci na zimowiska. Inspektorzy Transportu Drogowego kontrolują te pojazdy. Adam Polej z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego uprzedza, że jeśli rodzice chcą, aby autokar z ich dziećmi został sprawdzony, to muszą zgłosić kontrolę kilka dni wcześniej. - Taka kontrola polega na weryfikacji stanu technicznego - wyjaśnia. Weryfikowany jest też kierujący pojazdem i to nie tylko na trzeźwość, ale sprawdzane są m.in. jego uprawnienia przewoźnika czy ważność badań. Zdaniem inspektora, jeśli rodzice zdecydują się na kontrolę w ostatniej chwili, to łatwiej poprosić o nią policję, gdyż policjantów służby drogowej jest więcej.

Starszy sierżant Adam Jakubczyk ze śląskiej policji wręcz zachęca, aby prosić o takie kontrole. - W trosce o to, żeby nasze pociechy dotarły bezpiecznie na miejsce - mówi. Każda jednostka ma specjalne miejsce, w którym taki autokar skontroluje. Uprzedza jednak, że trzeba zaplanować godzinę więcej na podróż, ponieważ mniej więcej tyle trwa kontrola.

Każdy rodzic lub organizator wypoczynku może skorzystać wirtualnie z e-usługi "Bezpieczny autobus". Za jej pomocą można sprawdzić, czy autokar, którym będą podróżowały dzieci, jest sprawny i dopuszczony do ruchu, a także czy posiada aktualne ubezpieczenie OC. Wystarczy na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisać numer rejestracyjny pojazdu.

Przygotowanie do podróży

Bianca Beata Kotoro, psycholog, podkreśla, że warto przygotować dzieci do długiej podróży. Jeżeli jedzie grupa rówieśnicza, to zazwyczaj ma jakieś wspólne zainteresowania. Młodsze dzieci można obdarować np. zeszytem, w którym pokolorują obrazki. Odradza dawanie dzieciom słonych przekąsek i słodkich napojów, a także rzeczy, które łatwo mogą zaśmiecić otoczenie. - Guma do żucia czy lizak nie są wskazane na podróżowanie - zaznacza psycholog. Uprzedza też, że gorącą herbatę z termosu można pić jedynie podczas postoju, w innym wypadku grozi to poparzeniem. Według niej bagaż należy pakować z udziałem dziecka, aby wiedziało później, gdzie czego szukać. Odradza również pakowanie nowych rzeczy.

Dr inż. Dariusz Drukała przypomina, że standardem do dziś są autokary z samonośnym nadwoziem. Umożliwia to wygospodarowanie obszernej przestrzeni bagażowej, a także miejsca na kuchnię i toaletę. Podkreśla, że wprowadzono podwyższone normy sztywności nadwozia oraz wyposażono pojazdy w systemy wspomagające kierowcę, podnoszące komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Posłuchaj
16:33 PR1_AAC 2022_01_28-17-09-19.mp3 Bezpiecznym autokarem na ferie zimowe (Bezpieczna Jedynka/Jedynka)

 

Prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi sugeruje, że w czasie nasilonej fali zachorowań warto, jeżeli to możliwe, odwołać wyjazdy na zimowiska, tym bardziej że dzieci i młodzież są zaszczepione w bardzo małym odsetku. Omikron atakuje głównie młodych ludzi, dlatego to one są najbardziej narażone na zakażenie. Jeśli jednak decydujemy się na wyjazd, powinnniśmy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka). - Należy unikać zatłoczonych przestrzeni - wskazuje.

Na stoku na świeżym powietrzu ryzyko zakażenia jest stosunkowo niewielkie, jednak wzmożoną ostrożność należy zachowywać np. w kolejce do wyciągu lub w miejscach wydawania posiłków. Prof. Maciej Banach zaleca również noszenie maseczek, najlepiej typu FFP2, bo według ekspertów najlepiej sprawdzają się w ramach prewencji. Maseczki powinny nosić również dzieci. Radzi też szczepienie przeciwko COVID. Według profesora nie trzeba dawać dziecku na wyjazd nic poza maseczką i płynem do dezynfekcji. O pozostałe środki bezpieczeństwa powinni zadbać organizatorzy.

Czytaj także:

***

"Bezpieczna Jedynka" to cykl audycji plenerowych poświęconych szeroko rozumianemu bezpieczeństwu: od bezpieczeństwa osobistego, fizycznego na drogach, chodnikach, boiskach i stadionach, przez bezpieczeństwo w szpitalach, po bezpieczeństwo socjalne i prawne.

W poprzednich audycjach z cyklu mówiliśmy m.in. o tym, że wyniki kontroli kierowców przez policję podczas akcji "Trzeźwy poranek" na autostradzie A4 wykazały na całej długości tej autostrady w ciągu zaledwie trzech godzin blisko 2,5 tys. nietrzeźwych kierowców. W "Bezpiecznej Jedynce" zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie piją i prowadzą auto? Opowiadaliśmy również o kampanii "Bez chemii na drodze", której celem jest uświadomienie konsekwencji wypadków drogowych spowodowanych po zażyciu środków odurzających.

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10


***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka 

Prowadzili: Izabela Kostyszyn i Patryk Kuniszewicz

Goście: Adam Polej (Główny Inspektorat Transportu Drogowego), sierżant sztabowy Adam Jakubczyk (Komenda Powiatowa w Mikołowie), Bianca Beata Kotoro (psycholog), dr inż. Dariusz Drukała (redaktor naczelny czasopisma "Polski Traker Bus"), prof. Maciej Banach (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Data emisji: 28.01.2022 r.

Godzina emisji: 17.10

ag

Czytaj także

Bezpieczna droga do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 12:51
Wielu uczniów dojeżdża do szkoły autobusem. Niestety okazuje się, że nie wszystkie pojazdy spełniają podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Co należy zrobić, żeby to zmienić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedziemy na ferie! O czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 05:00
Musimy przygotować się na to, że w nadchodzących tygodniach ruch na drogach będzie wzmożony. Jak dobrze przygotować samochód, aby podróż przebiegła bez niespodzianek? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie w górach? Oczywiście, ale z rozwagą!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 17:21
Minął pierwszy tydzień ferii. Dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych bądź z rodzicami chętnie spędzają ten czas w Tatrach. Mimo że trwa piąta fala pandemii w Zakopanem na Krupówkach widać tłumy. Podobnie jest na tatrzańskich szlakach i trasach zjazdowych. Jak jest z bezpieczeństwem na szlakach, stokach? Na co uważać?
rozwiń zwiń