Elementy odblaskowe szansą na poprawę bezpieczeństwa. "Zwiększają naszą widoczność"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 17:37
- Piesi powinni nosić odblaski zawsze poza obszarem zabudowanym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kaźmierczak z Instytutu Transportu Samochodowego. Dzięki temu kierowcy mogą zauważyć pieszych z większej odległości i uniknąć wypadku. Nowe oznakowanie, zwiększające liczbę elementów odblaskowych w radiowozach, wprowadza również policja.
Odblaski poprawiają nasze bezpieczeństwo
Odblaski poprawiają nasze bezpieczeństwoFoto: shutterstock.com
  • Elementy odblaskowe bardzo mocno wpływające na poprawę naszego bezpieczeństwa.
  • Jeżeli mamy na sobie odblaski, jesteśmy lepiej widoczni dla kierowców, którzy w ten sposób mogą zachować bezpieczny dystans między samochodem a pieszym.
  • Również policyjne radiowozy będą miały jeszcze więcej elementów odblaskowych. Mundurowi chcą, żeby były lepiej widoczne.

Policyjne radiowozy zostaną wyposażone w kolejne elementy odblaskowe. - Pewne zmiany ewaluowały już od kilku lat, natomiast teraz policja chciała je sformalizować. Dodatkowo chcieliśmy wykonać badania, które potwierdzą, że te zmiany, które są faktycznie wprowadzone w oznakowaniu, przyczyniają się do tego efektu, który chciałaby osiągnąć policja, a mianowicie do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, łącznie z funkcjonariuszami - wyjaśnia Przemysław Pająk, kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji Sieci Badawczej Łukasiewicz.

- Pojawia się także większa ilość elementów świetlnych. Dotychczas to było 10 lamp, które były widoczne wokół pojazdu. Teraz ma być ich około 30 na każdym z pojazdów (…). Policja określiła, co chciałaby uzyskać, czyli na przykład to, aby pojazdy były widoczne z dużo większej odległości niż dotychczas i żebyśmy byli w stanie określić ich położenie względem obserwatora, tj. czy są ustawione przodem, bokiem czy tyłem - dodaje Przemysław Pająk.

Dzięki temu zdecydowanie łatwiej można będzie zauważyć na drodze policyjne pojazdy.

Dlaczego pieszy powinien nosić odblaski?

Elementy odblaskowe wpływają również na bezpieczeństwo pieszych. Według statystyk piesi, którzy giną na drogach, zazwyczaj nie noszą odblasków. W jakich sytuacjach należy je zakładać?

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawo o ruchu drogowym, piesi powinni nosić odblaski zawsze poza obszarem zabudowanym. Jeżeli poruszają się po drodze, gdzie zwykle nie ma chodnika i idą poboczem, pieszy powinien posiadać elementy odblaskowe i nosić je w widocznym miejscu. Założenie odblasku powoduje, że pieszy staje się widoczny już z kilkudziesięciu metrów, z kolei pieszy w ciemnym ubraniu zaczyna być zauważany przez kierowcę w odległości kilku lub kilkunastu metrów - wyjaśnia Piotr Kaźmierczak z Instytutu Transportu Samochodowego.

Większa odległość pozwala kierowcy na szybsze dojrzenie pieszego i zachowanie bezpiecznego dystansu między nim a samochodem.

- Warto wspomnieć, że nie wystarczy mieć założony jakikolwiek odblask, tylko dobrze jest kupować odblaski z certyfikatem, ponieważ jedynie takie mają potwierdzone parametry, czyli właśnie współczynnik odblasku, który zapewnia dobrą widzialność pieszego na jezdni - twierdzi Piotr Kaźmierczak.

Źródło: KWP Kraków/YouTube

Każdy powinien mieć go przy sobie

Zbliża się Dzień Dziecka i w związku z tym będą organizowane imprezy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, które będą kierowane do młodzieży. Na takich wydarzeniach elementy odblaskowe często są rozdawane.

- Od lat promujemy odblaski i przy każdej okazji przypominamy, że są one ważne oraz zwiększają naszą widoczność, a tym samym nasze bezpieczeństwo na drodze. Uważam, że każdy taki odblask powinien mieć blisko siebie. Nie tylko pieszy czy rowerzysta, ale także kierowca, który w pewnym momencie, kiedy wysiada z samochodu, staje się pieszym - mówi Dorota Olszewska, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Dorota Olszewska dodaje, że "szczególnie po zmroku i o świcie takie odblaski zwiększają naszą widoczność".


Posłuchaj
11:05 Jedynka/BJ odblaski 27.05.2022.mp3 Elementy odblaskowe szansą na poprawę bezpieczeństwa. "Zwiększają naszą widoczność" (Bezpieczna Jedynka)

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Izabela Kostyszyn i Patryk Kuniszewicz

Goście: Przemysław Pająk (kierownik Laboratorium Bezpieczeństwa Pojazdów w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji Sieci Badawczej Łukasiewicz), Piotr Kaźmierczak (Instytut Transportu Samochodowego), Dorota Olszewska (prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego)

Data emisji: 27.05.2022 

Godzina emisji: 17.16

DS

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Czytaj także

Rzuć mi się w oczy!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 05:00
To, czy ktoś lubi rzucać się w oczy czy nie, zależy od charakteru człowieka. To, czy chcemy być na drodze bezpieczni, zależy tylko od naszej odpowiedzialności.
rozwiń zwiń