Koronawirus. Dr Hałat: oceny epidemiologiczne muszą być prezentowane ostrożnie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 17:40
- Trzeba dostosować się do koronawirusa i głęboko wierzyć, że geniusz człowieka pokona wszystkie strachy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Zbigniew Hałat, w przeszłości główny inspektor sanitarny i wiceminister zdrowia. Czym dla Polski i świata jest COVID-19?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Motionographer / shutterstock

Parę miesięcy temu życie wszystkich ludzi na świecie zmieniło się całkowicie w związku z pandemią koronawirusa. Jedni specjaliści twierdzą, że jest on mutacją już znanych wirusów, inni natomiast, że jest to nowy, niespecyficzny typ wirusa. A jak jest w rzeczywistości?

- Śledząc literaturę i wypowiedzi autorytetów naukowych mogę stwierdzić, że trzeba uszanować opinię, iż byłby to wybryk natury, gdyby ten wirus powstał w wyniku naturalnej mutacji, zwłaszcza że nie ma takich przykładów w świecie zwierząt. Skoro mamy już taką opinię, to sięgamy do przeszłości znanej nam, co do produkcji broni biologicznej (…). Ten czas wąglika sprzed kilkunastu lat powinien nas czegoś nauczyć. Stąd wszelkie przestrogi dotyczące zarówno mutantów, jak i też tworzonych z pomocą inżynierii genetycznej wirusów powinny być przyjęte wcześniej. Nie zostały i w związku z tym mamy teraz duży problem, głównie decyzyjny, co pokazuje rozmaity przebieg epidemii w różnych krajach w zależności od podjętych środków ostrożności czy zapobiegawczych - tłumaczy dr Zbigniew Hałat.

Posłuchaj
35:01 _PR1_AAC 2020_06_28-15-11-17.mp3 Czym jest koronawirus? (Jedynka/ W otwarte karty)

Bijatyka polityczna lub gospodarcza

Zdaniem eksperta Jedynki "oceny epidemiologiczne muszą być dość ostrożnie prezentowane z uwagi na to, że mogą być wykorzystane w dowolnym kierunku w ramach bijatyki politycznej czy gospodarczej".

Dr Zbigniew Hałat zwraca uwagę na "zaciemnianie rzeczywistości" ze strony Komunistycznej Partii Chin w kontekście zaginięć lekarzy czy naukowców zajmujących się koronawirusem. - Jest cały szereg dowodów na to, że starano się ukryć rzeczywistość. Nas Polaków, którzy przez tyle lat byli pod butem w czerwonych barwach, to nie dziwi i nie powinno też dziwić zareagowanie demokratycznego świata na tego rodzaju zabiegi - słyszymy.

Koronawirus w Polsce - stan na 28 czerwca, godz. 10:00 Koronawirus w Polsce - stan na 28 czerwca, godz. 10:00

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Zbigniew Hałat (epidemiolog, były główny inspektor sanitarny i były wiceminister zdrowia)

Data emisji: 28.06.2020

Godzina emisji: 15.11

DS

Czytaj także

"Mam nadzieję, że kryzys będzie przejściowy". Prezydent o wpływie COVID-19 na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:10
- Polska gospodarka jeszcze kilka miesięcy temu rozwijała się niezwykle dynamicznie. Była jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Europie. Musimy zrobić wszystko, żeby gospodarcze skutki tego kryzysu zostały jak najszybciej zminimalizowane - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń