Prof. Marek Krawczyk: polska transplantologia ma ogromne osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 13:14
Blisko 50 lat temu (1966) w Polsce dokonano pierwszego zabiegu przeszczepienia nerki. Obecnie, jeśli chodzi o przeszczepy wątroby, Polska jest w czołówce Europy. Transplantolog, chirurg, były rektor WUM przypomina, że oprócz nerek i wątroby polscy lekarze przeszczepiają też serce, płuca, kończyny, twarz, czy szpik kostny. - To są ogromne osiągnięcia - mówi prof. Marak Krawczyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sasint/pixabay

Praca z chorym

Prof. Marek Krawczyk podkreśla, że nie można traktować chorego człowieka jako przedmiot. Pacjent jest podmiotem, z którym trzeba umieć rozmawiać, przekazać mu problem, przekazać propozycje leczenia, zapoznać z niebezpieczeństwami wynikającymi z choroby, ale też terapii, zwłaszcza kiedy jest inwazyjna.


Posłuchaj
33:58 raczyńska 5-07-2020.mp3 Prof. Marek Krawczyk o polskiej transplantologii (W otwarte karty/Jedynka)

 
Profesor Krawczyk zwraca uwagę, że ważna jest umiejętność rozmowy z chorym, empatia. Wyjaśnia przy tym, że są chorzy, którzy próbują lekarzowi narzucić swój punkt widzenia. Dlatego ważna u lekarza jest cierpliwość. - Trzeba pozwolić pacjentowi powiedzieć więcej, niżby nawet oczekiwał - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Zaznacza, że ważne są również relacje lekarza z kolegami, pielęgniarkami, czy personelem medycznym.

W transplantologii ważna praca całego zespołu.

Prof. Marek Krawczyk jest światowej sławy ekspertem od przeszczepów wątroby. Przypomina, że takimi przeszczepami lekarze zainteresowali się ponad 30 lat temu. Podkreśla, że przeczep to nie tylko operacja. - Jest potrzebny zespół ludzi, którzy będą przygotowywali tego chorego - mówi. Są w nim hepatolodzy, interniści, chirurdzy, anestezjolodzy, personel oddziału intensywnej terapii. - I to wszystko do przeszczepienia jednej wątroby - wyjaśnia lekarz. W sumie ok. 30 osób. Dlatego chirurg jest niezbędny, ale sam niczego by nie osiągnął. Klinika przy WUM jest jednym z ośrodków najczęściej przeprowadzających tego typu zabiegi w Europie.

Prof. Marek Krawczyk jest cały czas aktywnym chirurgiem. Laureat wielu nagród i odznaczeń, między innymi dziesięciokrotnie nagrody JM Rektora Akademii Medycznej w Warszawie, siedmiokrotnie nagrody Ministra Zdrowia oraz nagrody Ministra Nauki. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Został uhonorowany Czerwoną Kokardką oraz tytułem "Osobowości Roku 2011 w Ochronie Zdrowia" w konkursie Sukces Roku w Ochronie Zdrowia organizowanym przez czasopismo "Menedżer Zdrowia" i wydawnictwo Termedia.

W 2012 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii nauka), przyznawaną przez redakcję Polish Market.

W 2014 otrzymał z rąk ambasadora Francji francuski Order Palm Akademickich.

W 2019, podczas 105. Dorocznego Kongresu Towarzystwa, który odbył się w San Francisco, został honorowym członkiem Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich. Jest jednym z dwóch żyjących Polaków będących członkiem tego prestiżowego towarzystwa.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Marek Krawczyk (transplantolog, chirurg, były rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 5.07.2020

Godzina emisji: 15.06

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeszczep to dar życia. 6-letnia Lenka czeka na nowe serce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 06:00
6-letnia Lenka walczy z niezwykle rzadką chorobą, kardiomiopatią restrykcyjną. Jedynym ratunkiem jest przeszczep serca. Dzieci oczekujących na nowe serce jest w Polsce kilkoro. Osób dorosłych, których życie zależy od tego, czy otrzymają nowe organy, jest w kraju ponad 1,5 tys. Przeszczep to dar życia. Zapraszamy do obejrzenia naszego reportażu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telemedycyna w czasach epidemii. Jak skorzystać z pomocy lekarza?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 12:00
Zdalne konsultacje z lekarzem to kluczowa potrzeba w sytuacji zagrożenia epidemicznego wywołanego koronawirusem. Telemedycyna, która do tej pory rozwijała się w Polsce powoli i stopniowo, nagle stała się koniecznością, dlatego wiele podmiotów leczniczych zapewnia obecnie możliwość telemedycznej porady.
rozwiń zwiń