Minister sportu zachęca młodzież. "Przez sport można osiągnąć dużo więcej"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 17:40
- Chcemy zainwestować w sport powszechny, żeby większa grupa dzieci i młodzieży interesowała się sportem. Obecnie mamy problem odpływu młodzieży decydującej się na uprawianie sportu - mówi Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu i utytułowana szpadzistka. W jaki sposób ministerstwo zamierza zainteresować młodych ludzi aktywnością fizyczną?
Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk
Minister Sportu Danuta Dmowska-AndrzejukFoto: PAP/Piotr Nowak

Rosną nakłady z budżetu państwa na aktywność sportową. W ostatnich latach na ten cel z państwowej kasy trafiło aż o 95 procent więcej środków. 

- Bardzo cieszymy się, że możemy przeznaczać coraz większe środki, które trafiają do wszystkich, w tym dzieci i młodzieży. Pandemia koronawirusa spowodowała, że sport jeszcze bardziej nabrał na wartości. Aktywność fizyczna powoduje, że człowiek może zachować kondycję fizyczną, być zdrowym i zapobiegać wszelkim problemom cywilizacyjnym, które są przed nami. Mam nadzieję, że mimo pandemii koronawirusa te środki dalej będą przeznaczane na sport - twierdzi Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu i utytułowana szpadzistka.


Posłuchaj
35:44 PR1_MPLS 2020_08_16-15-06-50.mp3 Ministerstwo sportu chcę zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej (Jedynka/W otwarte karty)

Ministerstwo Sportu działa dwutorowo

Gość Jedynki podkreśla, że Ministerstwo Sportu działa dwutorowo: z jednej strony to obszar sportu powszechnego, gdzie występują takie programy jak "Klub", "SKS" czy "Lokalny Animator Sportu".

- A z drugiej strony jest sport wyczynowy, gdzie wspieramy związki sportowe i kluby. Te działania są szerokie, żeby stworzyć spójną piramidę szkoleniową. Działamy również szeroko w infrastrukturze sportowej, poszerzając bazę sportową, ponieważ nadal 25 proc. szkół podstawowych nie ma dostępu do sali gimnastycznej. Jeszcze jest dużo pracy przed nami, ale staramy się działać systemowo, żeby wszędzie te pieniądze trafiały - dodaje.

Koronawirus pokrzyżował plany

- Pandemia koronawirusa trochę pokrzyżowała mi plany. Wszystko w pewien sposób miało inaczej wyglądać, tj. miały odbyć się Igrzyska Olimpijskie, gdzie mieliśmy udać się jako bardzo dobrze przygotowana reprezentacja. Także szykowałam się do wielkiego audytu polskiego sportu, aby przeanalizować obecną sytuację. Igrzyska Olimpijskie miały pokazać naszą siłę sportową i pozwolić zobaczyć, jakim nakładem finansowym dane dyscypliny osiągają sukcesy. Mam nadzieję, że audyt będę mogła dokończyć po przyszłorocznych IO w Tokio. Na pewno jednak wiem, że gro dyscyplin sportowych ma dalej różnego rodzaju problemy - ocenia Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Minister sportu przyznaje, że chciałaby w dalszym ciągu wspierać dyscypliny, w których Polacy osiągają sukcesy, m.in. lekkoatletykę, kajakarstwo czy wioślarstwo. Na wsparcie będą mogli liczyć także inni sportowcy. - Wiem, że jeszcze trzeba popracować nad tymi dyscyplinami sportu, w których wyniki były zawsze i na pewno niewielkimi kosztami można je wspomóc - dodaje.

Praca z dziećmi i młodzieżą

Danuta Dmowska-Andrzejuk zamierza też postawić na sport powszechny. Obecnie bowiem młodzież niechętnie decyduje się na uprawianie sportu.

- To jest naprawdę bardzo ogromne wyzwanie przed wszystkimi, ponieważ aktywność fizyczna stawiana jest nawet przez rodziców jako mniejszy priorytet niż sama nauka. Chciałabym zwrócić uwagę, że przez sport można osiągnąć dużo więcej, jak również chciałabym wzorować się na postawach Amerykanów, którzy świetnią doceniają społeczną rolę sportu. Wyniki sportowe są na samej górze piramidy, a mnie zależy, aby coraz większa rzesza młodych ludzi trafiała do sportu - twierdzi gość Jedynki.

Zdaniem Danuty Dmowskiej-Andrzejuk należałoby zwiększyć ilość godzin wychowania fizycznego w najmłodszych klasach. Dzieci są bowiem, z powodu braku sportu, zagrożone otyłością czy wadami postawy. - Jeśli nie zwiększymy aktywności fizycznej w klasach I-III, to będzie bardzo trudno znaleźć kolejnych sportowców, którzy będą osiągali w przyszłości sukcesy - słyszymy.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Danuta Dmowska-Andrzejuk (minister sportu)

Data emisji: 16.08.2020

Godzina emisji: 15.06

DS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polska jest gotowa na epidemię koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 09:43
Koronawirus to dziś temat numer jeden w światowych mediach. Czy my - jako kraj - jesteśmy przygotowani na ewentualne skutki epidemii? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 dni nowej minister sportu. Danuta Dmowska-Andrzejuk: nie wiem, czy igrzyska się odbędą

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:50
- Ja osobiście sama nie wiem, czy igrzyska olimpijskie się odbędą. Więc teraz wszystkie ręce są skierowane na pomoc sportowcom - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Danuta Dmowska-Andrzejuk, która 100 dni temu objęła urząd ministra sportu. 
rozwiń zwiń