Bogdan Żurek: za Solidarność można było umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 06:55
- Solidarność mnie tak wciągnęła, że można było za nią umrzeć spokojnie - mówi w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia w związku z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych opozycjonista z czasów PRL, uczestnik strajków Sierpnia 1980 w Stoczni Gdańskiej, dziennikarz Radia Wolna Europa Bogdan Żurek.
Prezydent Andrzej Duda odznacza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Bogdana Żurka podczas spotkania z Polonią w Konsulacie Generalnym RP w Monachium (12.02.2016)
Prezydent Andrzej Duda odznacza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Bogdana Żurka podczas spotkania z Polonią w Konsulacie Generalnym RP w Monachium (12.02.2016) Foto: PAP/Jacek Turczyk

31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej po trwających ponad 2 tygodnie strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego i komisją rządową. Władze zgodziły się na realizację 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono wtedy NSZZ "Solidarność".


czytaj więcej
solidarność serwis.jpg
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

- Po roku '70 najpierw było ciężko, był szok. Potem byliśmy do połowy lat '70 dopieszczani przez Gierka, przez ekipę Gierka, zarabialiśmy świetnie, mieliśmy coraz bardziej nowoczesny sprzęt, budowaliśmy wspaniałe ogromne statki. Powodziło się nam - stoczniowcom - stosunkowo dobrze. Dopiero w połowie lat '70 zaczął się kryzys - mówi w radiowej Jedynce Bogdan Żurek.


Posłuchaj
35:32 2020_09_06 15_09_48_PR1_W_Otwarte_Karty.mp3 Bogdan Żurek gościem audycji "W otwarte karty" (W otwarte karty/Jedynka)

 

- Strajk powstał jakby z niczego. Jakby ludzie na to czekali. W pierwszych dniach padł pierwszy postulat, który mówił o niezależnych związkach zawodowych i pomniku, który był zadrą niezałatwioną przez władze. Stoczniowcy zawsze mieli pretensje. W '76 za strajk czerwcowy wyrzucili 80 osób. Wtedy nagle okazuje się, że możemy się domagać - wspomina rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg.

Od maja 1981 roku Bogdan Żurek pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Obrony Więzionych i Represjonowanych za Przekonania przy Komitecie Zakładowym. W obronie więźniów politycznych brał udział w proteście głodowym na terenie Akademii Medycznej w Gdańsku.

W związku z prowadzoną działalnością po wybuchu stanu wojennego został internowany i osadzony w Opolu, a następnie w Nysie. Jak podkreśla, był traktowany jako działacz polityczny, a nie związkowy. Uznany przez komunistyczne władze za przeciwnika politycznego zdolnego do działań sabotażowych otrzymał wybór pomiędzy długoletnim więzieniem a opuszczeniem kraju.

Po emigracji do Niemiec w 1982 roku przez 10 lat współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Na emigracji jako założyciel i działacz organizacji polonijnych aktywnie wspierał działania niepodległościowe w kraju. Publikował na łamach prasy emigracyjnej.

Bogdan Żurek został odznaczony Medalem 25-lecia Solidarności i w 2007 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności.

W Programie 1 Polskiego Radia zdradza, że w Polsce czuje się coraz lepiej. - Do Polski ludzie zaczynają wracać, a to znaczy, że jest coraz lepiej. Oddychamy normalnie. Po tych bolesnych doświadczeniach, bo ja za niektórych kolegów w Stoczni bym życie oddał, a oni mnie oszukali, a nawet zdradzili - jestem szczęśliwym człowiekiem. Bardzo się cieszę, że Prawo i Sprawiedliwość rządzi. Dzięki temu zadomawiam się na stałe w Polsce, a dokładniej będziemy żyli i tu i tam (w Monachium - red.) - zaznacz i dodaje, że dzisiejsza Polska wpisuje się w ducha Solidarności. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Bogdan Żurek (opozycjonista z czasów PRL, dziennikarz Radia Wolna Europa)

Data emisji: 6.09.2020

Godzina emisji: 15.12

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:29
Polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ Solidarność, dama orderu Orła Białego. Anna Walentynowicz to jedna z bohaterek Sierpnia ’80 i polskiej drogi do wolności. To właśnie jej życiu poświęcona była audycja "Polki".
rozwiń zwiń