Dzień Australii. Jak wyglądają oficjalne obchody?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:19
233 lata temu do Sydney po raz pierwszy wpłynęła Flota Brytyjska, wtedy też powstała w Australii pierwsza stała osada. 26 stycznia Australijczycy obchodzą swoje święto narodowe. 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ms_pics_and_more

Świętowanie 

Dzień Australii obchodzony jest we wszystkich stanach i terytoriach państwa. Jest to dzień wolny od pracy, jeżeli przypada w sobotę lub w niedzielę, to dniem wolnym od pracy staje się poniedziałek. W tym dniu najbardziej zasłużeni Australijczycy otrzymają odznaczenia. - Celebrujemy to, że Australię tworzą różni ludzie. W całym kraju odbywają się ceremonie nadania obywatelstwa. Tylko w tym roku podczas Dnia Australii 27 tys. osób zostanie australijskimi obywatelami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Cameron Tantau, II Sekretarz Ambasady Australii. 

Posłuchaj
03:47 Jedynka/SD 26.01.2021 Dzień Australii.mp3 Dzień Australii. Jak wyglądają oficjalne obchody? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, świętowanie Dnia Australii wygląda trochę inaczej. - Można powiedzieć, że to będą obchody z dystansem społecznym, ale będzie wspólne grillowanie, kąpiele na plaży. Jeżeli chodzi o moje plany, to normalnie poszedłbym posurfować - zdradza Cameron Tantau. 

Pożary w Australii 

Ważną kwestią w Australii jest klimat. W zeszłym roku państwo nawiedziły ogromne pożary. W ich wyniku zginęły co najmniej 34 osoby. 2500 budynków, w tym ponad 1300 domów, uległo zniszczeniu. Ogień strawił też 103 tysiące kilometrów kwadratowych buszu. - Australijska przyroda i – co więcej – wiele małych społeczności zostało zniszczonych przez pożary. Ale odbudowują się, pojawiają się zielone pędy - mówi rozmówca Mai Mazurek. 

Australian Open 

Już za nieco ponad dwa tygodnie, 8 lutego, rozpocznie się pierwszy tegoroczny wielkoszlemowy turniej tenisowy - Australian Open. Obecnie zawodnicy przechodzą kwarantannę. W turnieju zagra najlepsza polska tenisistka Iga Świątek, której kibicuje Cameron Tantau. - W tym roku jest wielu świetnych, polskich tenisistów, Iga wchodzi do turnieju jako jedna z czołowych zawodniczek - mówi. - Oczywiście cieszę się również na udział Ashleigh Barty, która ze względu na pandemię opuściła większość turniejów w zeszłym roku. Tym bardziej czekam na jej tegoroczny występ - dodaje II Sekretarz Ambasady Australii. 

Czytaj również: 

Na portalu PolskieRadio24.pl 1 lutego uruchomiony zostanie specjalny serwis poświęcony rywalizacji tenisistów na kortach w Australii. Będzie w nim można znaleźć codzienne relacje z turnieju.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Rozmawiała: Maja Mazurek 

Data emisji: 26.01.2021 r. 

Godzina emisji: 6.46

Jedynka/IAR/ans