Łazik Perseverance na Marsie. Zobacz pierwsze kolorowe zdjęcia NASA

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 23:40
W czwartek wieczorem amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie. Dziś agencja kosmiczna NASA opublikowała trzy nowe zdjęcia w kolorze z powierzchni Czerwonej Planety.
Zdjęcia zostały wykonane przez jedną z 25 kamer, zainstalowanych na łaziku i platformie, która dostarczyła go na powierzchnię Marsa
Zdjęcia zostały wykonane przez jedną z 25 kamer, zainstalowanych na łaziku i platformie, która dostarczyła go na powierzchnię MarsaFoto: PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech HANDOUT
1200_łazik_Perseverance_Forum.png
Historyczna chwila. Łazik Perseverance wylądował na Marsie

Perseverance wysłał już na Ziemię kilka niesamowitych zdjęć z powierzchni Marsa. Jedno ukazuje maszynę w locie, inne bezkresną pustynię, a jeszcze inne marsjańskie skały. Lądowanie maszyny zostało wykonane przez jedną z 25 kamer, zainstalowanych na łaziku i platformie, która dostarczyła go na powierzchnię Marsa. Podczas lądowania włączone były także dwa mikrofony, w które wyposażony jest Perseverance.

- To jest coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy - powiedział inżynier systemu lotu NASA Aaron Stehura - To było oszałamiające. Towarzyszy nam poczucie zwycięstwa, że ​​udało nam się to zdjęcie zrobić i podzielić się nim ze światem".

"Moment, o którym mój zespół marzył od lat, teraz stał się rzeczywistością. Odważcie się robić wielkie rzeczy" – czytamy w tweecie.

"Otwarty horyzont, za którym jest tak wiele do odkrycia. Nie mogę się już doczekać" – czytamy we wpisie.

"Uwielbiam skały. Spójrzcie na te tuż obok mojego koła. Czy są to skały wulkaniczne, czy może osadowe? Jaką historię skrywają? Nie mogę się doczekać, by się dowiedzieć" – napisano.

***

1200 mars shutterstock.jpg
"Kolonizacja Marsa pozwoli wejść w kolejną erę postępu". Nowy etap podboju kosmosu

Perseverance wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie 30 lipca ubiegłego roku. Został wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V. Po pokonaniu liczącej ponad 470 milionów kilometrów trasy pojazd wylądował w marsjańskim kraterze Jezero.

Perseverance to najbardziej zaawansowany technologicznie łazik agencji kosmicznej NASA. Jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki i siedem specjalistycznych instrumentów, między innymi do obrazowania składu chemicznego powierzchni Marsa, eksperymentalne urządzenie do produkcji niewielkiej ilości tlenu, czujniki temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia i wilgotności, a także spektrometr do wykrywania związków organicznych.

W czasie dwuletniej misji zadaniem Perseverance będzie poszukiwanie ewentualnych śladów dawnego życia, badanie pyłu marsjańskiego oraz próba wykorzystania dwutlenku węgla z atmosfery do produkcji tlenu.

Czytaj także:

dn/Twitter/PAP/IAR