"To jest wręcz nawoływanie do anarchii prawnej". Jacek Saryusz-Wolski o wyroku TSUE

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 16:05
Wielu ekspertów uważa, że Trybunał Sprawiedliwości UE próbuje zawłaszczać polski porządek konstytucyjny, podając jako przykład m.in. ostatnie orzeczenie ws. KRS. - TSUE radzi polskim sądom, żeby pomijały polską konstytucję i jej nie stosowały, natomiast stosowały prawo unijne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

We wtorek (2.03) Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, że kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE. Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów. Chodzi o kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które modyfikują możliwość odwołań od uchwał KRS ws. powołań sędziów SN.

1200_TSUE_shutterstock.jpg
Orzeczenie TSUE. Mec. Markiewicz: traktat o UE wyraźnie wskazuje, co jest kompetencją Unii, a co nią nie jest

Posłuchaj
35:43 Jedynka/W otwarte karty 7.03.2021.mp3 "To jest wręcz nawoływanie do anarchii prawnej". Jacek Saryusz-Wolski o wyroku TSUE (W otwarte karty/Jedynka)

 

Czy TSUE w kwestii interpretacji polskiego prawa jest tym samym ważniejszy niż polskie organy? - Nie. Zgodnie z polską konstytucją, tym najwyższym i ostatecznym arbitrem dla porządku prawnego w Polsce, wykładnią, jest Trybunał Konstytucyjny - odpowiada krótko Jacek Saryusz-Wolski.

"Nie ma mowy o nadrzędności prawa europejskiego"

Zdaniem gościa Jedynki TSUE interpretuje prawo rozszerzająco. - TSUE twierdzi, że wyższą rangę ma prawo europejskie niż konstytucja kraju członkowskiego, co jest oczywiście nieprawdą. Taki zapis widniał w projekcie Traktatu Konstytucyjnego, ale ten traktat został obalony w referendach w Holandii i we Francji. Tym samym nie wszedł w życie i w zamian została przyjęta odmienna, "zubożona" wersja (…). W obowiązującym traktacie nie ma mowy o nadrzędności prawa europejskiego nad prawem krajów członkowskich, natomiast w swoim orzecznictwie TSUE mówi, że jest, czyli jakby zaprzecza literze traktatu - tłumaczy Jacek Saryusz-Wolski.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że wniosek premiera ws. "potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK co do wyższości konstytucji RP nad prawem UE" zostanie wkrótce skierowany do Trybunału. Według niego TSUE, orzekając ws. ustaw o KRS, "wykroczył poza swoje kompetencje".

- TSUE radzi polskim sądom, żeby pomijały polską konstytucję i jej nie stosowały, natomiast stosowały prawo unijne, co jest sprzeczne ze wszystkimi zasadami prawodawstwa i unijnym traktatem. To jest wręcz nawoływanie do anarchii prawnej (…). Orzecznictwo TSUE idące w tym kierunku zostało już skutecznie zakwestionowane przez trybunały konstytucyjne Niemiec, Hiszpanii, Francji, dużo wcześniej Czech oraz bodajże jeszcze Danii - mówi Jacek Saryusz-Wolski.

Jaki cel ma TSUE?

Jacek Saryusz-Wolski przyznaje, że celem TSUE jest zwiększenie kompetencji Unii Europejskiej kosztem państw członkowskich. - Mówiąc wprost, chodzi tutaj o władzę, czyli o to, kto kim ma rządzić - dodaje.

Co jednak stanie się w przypadku, jeśli polski Trybunał Konstytucyjny orzeknie, że wyrok TSUE jest niezgodny z naszą konstytucją? - Wówczas to prawo na terytorium Polski nie ma mocy prawnej. Podobnie zakwestionował je Trybunał Konstytucyjny z Karlsruhe, a Komisja Europejska gromko twierdziła, że zaskarży Niemcy, jednakże przestraszyła się i nie zrobiła tego. Droga, już w tej chwili, kilku sądów najwyższych czy trybunałów konstytucyjnych jest barierą, która działa skutecznie - twierdzi gość Jedynki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów)

Data emisji: 7.03.2021

Godzina emisji: 15.08

DS/ans

Czytaj także

"Wielokrotnie słyszałem od żołnierzy, że to dobra broń". Szef MON broni karabinka Grot

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 16:50
- To jest dobra broń, polska broń, produkowana w Radomiu, bardzo nowoczesna, skonstruowana przez polskich inżynierów - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dementując doniesienia mówiące o wadach karabinka Grot. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdopodobnie ma poczucie, że nie będzie długo prezydentem". Prof. Górski o Joe Bidenie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 12:20
Nie milkną echa wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i zmiany gospodarza w Białym Domu. - Joe Biden tak naprawdę jest prezydentem tymczasowym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Górski z Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Czym może być spowodowana ta tymczasowość?
rozwiń zwiń