"Głos Polski jest słyszalny". Michał Kurtyka o udziale prezydenta w szczycie klimatycznym

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 16:27
- Polska ma ogromny wkład w zakresie międzynarodowej polityki klimatycznej: podręcznik wdrażający Porozumienie Paryskie i wniesienie do światowej debaty klimatycznej pojęcia "sprawiedliwej transformacji" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka.
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: Polskie Radio

W minionym tygodniu odbył się wideoszczyt klimatyczny zorganizowany przez prezydenta USA Joe Bidena. W szczycie wziął udział prezydent Polski Andrzej Duda, który jednak zabierał głos na jeszcze jednym wydarzeniu związanym z ochroną klimatu - krajowym szczycie TOGETAIR. W audycji "W otwarte karty" o transformacji energetycznej i walce z ociepleniem klimatu mówił minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka.

1200 duda free.jpg
Prezydent: trzeba realizować ambitną politykę klimatyczną
Posłuchaj
35:25 PR1_mp3 2021_04_25-15-09-43_W otwarte karty.mp3 Michał Kurtyka o transformacji energetycznej i walce z globalnym ociepleniem ("W otwarte karty" / Jedynka)

Szczyt klimatyczny

Gość radiowej Jedynki przypomniał, że prezydent USA już w pierwszym dniu swojej prezydentury powrócił do Porozumienia Paryskiego, z którego USA wypisał jego poprzednik. Wymienił także cele klimatyczne, które przywódca Stanów Zjednoczonych deklarował jeszcze w czasie kampanii, zauważył także, że podczas szczytu klimatycznego Joe Biden zadeklarował kolejne, jeszcze radykalniejsze cele środowiskowe.

Jak wyjaśnił, ze strony Polski także pojawiły się istotne deklaracje, które przedstawił prezydent Andrzej Duda, który - jak stwierdził minister klimatu - przedstawił "ważny, słyszalny głos Polski, opierający się na COP-ie 24". - Czyli na tym ogromnym wkładzie, który jako Polska wykonaliśmy w zakresie międzynarodowej polityki klimatycznej, czyli podręcznika wdrażającego Porozumienie Paryskie i wniesienia do światowej debaty klimatycznej pojęcia "sprawiedliwej transformacji", czyli patrzenia na tę zmianę oczami zwykłych ludzi, tak, aby nikt nie został z tyłu - wyjaśnił Michał Kurtyka.

Czytaj również:

prezydent.pl andrzej duda free 1200.jpg
Sprawiedliwa transformacja, rosnąca rola OZE w Polsce. Prezydent zabierze dziś głos na szczycie klimatycznym

Kluczowa deklaracja Chin

Gość Polskiego Radia zauważył, że najbliższe miesiące, które dzielą nas do kolejnego światowego szczytu klimatycznego, czyli COP-26 w Glasgow, są takim czasem, kiedy dużo się dzieje jeśli chodzi o deklaracje i aktywności państw w zakresie ochrony środowiska.

- Jakkolwiek te ostatnie kilka miesięcy, to jednak jest bardzo daleko idący przełom w takich globalnych zobowiązaniach klimatycznych - to, o czym powiedziałem: Japonia, Korea, Unia Europejska, Stany Zjednoczone. Ale to, co jest fundamentalne, to jest deklaracja Chin o tym, że zamierzają osiągnąć neutralność węglową do 2060 roku - mówił Michał Kurtyka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "W otwarte karty"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu i środowiska)
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 15.10

jmo

Czytaj także

TOGETAIR: transformacja energetyki jest nieunikniona. Rozpoczął się drugi dzień szczytu klimatycznego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:21
Debata o sprawiedliwej transformacji rozpoczęła drugi dzień szczytu klimatycznego TOGETAIR. Eksperci i przedstawiciele spółek dyskutowali o tym, jak powinien przebiegać proces odchodzenia Polski od węgla w kierunku ekologicznych źródeł energii, tak by uzależnione od paliw kopalnych regiony na tym nie ucierpiały, a mieszkańcy odnaleźli pracę w nowych sektorach gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sałek: Polska realizuje swoją ścieżkę niskoemisyjną w sposób powolny, ale systematyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 15:50
- Jesteśmy klasycznym przykładem kraju zrównoważonego rozwoju, bo emisyjność polskiej gospodarki systematycznie spada, a PKB rośnie - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP. 
rozwiń zwiń