"TK już nad tym proceduje". Julia Przyłębska o wniosku premiera ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 17:26
- Trybunał Konstytucyjny już proceduje nad tym wnioskiem i w momencie, kiedy sędziowie będą gotowi do orzekania, wyznaczona zostanie rozprawa lub termin posiedzenia niejawnego - mówiła w Programie I Polskiego Radia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Prezes TK Julia Przyłębska
Prezes TK Julia Przyłębska Foto: Filip Blazejowski / Gazeta Polska / Forum

W czwartek Didier Reyndres, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, wystosował list do Konrada Szymańskiego, ministra ds. europejskich. Pismo było również skierowane do Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości.

Czytaj także:
pmm 1.jpg
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

Belgijski polityk apelował o wycofanie wniosku złożonego przez premiera do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi w nim m.in. o pytanie o zgodność z polską konstytuują zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej.  

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie zamierza wycofywać wniosku i wyjaśnił, że został skierowany on do TK, "aby dodatkowo, i po raz kolejny, w naszym porządku prawnym potwierdzić wyższość naszej konstytucji, która jest najwyższym aktem prawnym w naszym systemie prawnym - nad prawem europejskim".

Julia Przyłębska poinformowała, że organ już proceduje ten wniosek. - W momencie, kiedy sędziowie będą gotowi do orzekania, wyznaczona zostanie rozprawa lub termin posiedzenia niejawnego - wskazała prezes. 

Posłuchaj
36:10 PR1_mp3 2021_06_13-15-14-08.mp3 Julia Przyłębska o wniosku premiera ("W otwarte karty")

"Próba ingerowania w suwerenność"

Rozmówczyni oceniła wysłanie listu przez Reyndresa jako "wkraczanie w suwerenność polskich organów państwowych".

- Najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polski jest konstytucja. Daje ona prawo takim podmiotom jak premier, inni przedstawiciele Rzeczypospolitej Polski do zadawania pytań Trybunałowi Konstytucyjnemu o zgodność z konstytucją określonych regulacji, przepisów prawa, w  tym prawa międzynarodowego, które obowiązuje lub ma obowiązywać w Polsce - mówiła Przyłubska. - Prośba o nieskładanie tego wniosku, a więc o nierealizowanie swojego konstytucyjnego uprawnienia może być traktowana w kategoriach próby ingerowania w suwerenność i niezależność organów państwa - podkreśliła. 

Czytaj także:
1200_Dera_PAP.jpg
"Nadrzędność prawa krajowego nad unijnym to norma". Dera o wniosku premiera do TK

Jak wskazała prezes TK "nie można wymuszać na innych, żeby nie realizowali swojego prawa, szczególnie w sytuacji, kiedy wygłaszane są zarzuty wobec różnych podmiotów o naruszanie praworządności". - Praworządność polega m.in na tym, że każdy podmiot mające określone uprawnienia i obowiązki konstytucyjne, te obowiązki i te uprawnienia może realizować i realizuj - zaznaczyła.

Przyłębska przyznała, że jest zaskoczona tą sytuacją. Jej zdaniem, "jest to przekroczenie pewnych obowiązujących zasad w demokratycznym systemie funkcjonowania państw". 

Powody 

Zdaniem prezes TK powodem tej sytuacji być nieznajomość polskiego prawa. - Nie bardzo znajduję usprawiedliwienie, dla tego rodzaju zachowania. Uważam, że było to całkowicie niewłaściwe i po tym zdarzeniu Komisja Europejska powinna elegancko wyjść z tego problemu - oceniła. 

Z kolei jako powód złożenia wniosku przez premiera Przyłębska wskazała, że "mogły powstać wątpliwości, co do konstytucyjności jakieś regulacji, prawa unijnego". 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 13.06.2021 

Godzina emisji: 15.10

jbt/PAP

Czytaj także

"Nadużywany i nadinterpretowany przez instytucje UE". Radosław Molenda o mechanizmie warunkowości

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 11:05
- Mechanizm warunkowości ma, według zapisów, służyć ochronie unijnego budżetu. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób to co się dzieje w Polsce może zagrażać budżetowi UE. Tu nie ma żadnej relacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Molenda, publicysta tygodnika "Idziemy" oraz portalu Idziemy.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W PE przewagę mają ci, którzy domagają się bicia w Polskę". Legutko o rezolucji ws. mechanizmu warunkowości

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 14:40
- Parlament Europejski jest zdominowany przez nurt lewicowy. Większość izby jest coraz bardziej furiacko nastawiona do Polski i Węgier - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń