Paweł Kukiz: jeśli PiS dotrzyma umowy, rozpatrzę dalszą współpracę

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 16:00
- Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość będzie dotrzymywało umowy, jeżeli ta współpraca będzie się układała dobrze, będę widział, że jest progres przy uchwalaniu wszystkich spraw, o których mówię, to (...) będę rozpatrywał start w kolejnych wyborach, dalszą współpracę - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia lider Kukiz'15.
Paweł Kukiz w studiu radiowej Jedynki
Paweł Kukiz w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR
1200, PiS-Kukiz'15, PAP.jpg
Mateusz Wyrwich o porozumieniu PiS-Kukiz'15: ustawa antykorupcyjna powinna być jak najszybciej zrealizowana

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i lider Kukiz'15 Paweł Kukiz przedstawili szczegóły porozumienia programowego zawartego między partiami. Zakłada ono, że oba ugrupowania poprą swoje kluczowe inicjatywy. W przypadku Kukiz'15 chodzi o ustawę antykorupcyjną, o dniu referendalnym i sędziach pokoju.

Posłuchaj
46:07 Jedynka-20-06-2021-w-otwarte-karty.mp3 Paweł Kukiz u Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg (W otwarwe karty/Jedynka

 

Paweł Kukiz: moje projekty są w interesie RP

- Hejt, jaki mnie spotkał po podpisaniu porozumienia z prezesem Kaczyńskim, podobnie jak zresztą wcześniej z PSL, jest niebywały - przyznał poseł.

Paweł Kukiz podkreślił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że "jest przekonany, iż w interesie Rzeczypospolitej jest wprowadzenie ustaw antykorupcyjnych, antysitwowych, nadanie pełni praw wyborczych obywatelom". - Mogę być nazywany "instrumentem" (...) bylebym tylko w zamian dostał choć część postulatów, z którymi chodzę od jednego do drugiego - mówił o swojej współpracy z obozem rządzącym.

Lider Kukiz'15 przybliżył założenia najważniejszych proponowanych zmian w ustawodawstwie, mówił m.in. o projekcie ustawy o sędziach pokoju i ustawy antykorupcyjnej. 

czerwinska forum 1200 .jpg
Rzecznik PiS: wspólnie z Kukiz'15 chcemy wyeliminować korupcję z życia publicznego

- Dziś w Polsce jest demokracja partyjna, ale nie ma demokracji obywatelskiej. I ja chcę do niej krok po kroku dążyć, choćby dzisiaj wszyscy mnie atakowali, bo jestem przekonany w stu procentach, że kolejne pokolenia przyznają mi rację - powiedział Kukiz w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg. Zaznaczył, że jego misją jest walka o "upodmiotowienie obywatela".

Dalsza współpraca?

- Gdybym pozostał tylko na pozycji kontestującej to okazałoby się, że przez osiem lat straciłem kolosalne pieniądze zawieszając działalność artystyczną, a nie zostawiam niczego po sobie w Sejmie. Wypominałbym sobie, że nic przez ten czas nie osiągnąłem - przyznał lider Kukiz'15.

Wyraził nadzieję, że "wspólnie z Prawem Sprawiedliwością uda się coś osiągnąć i naprowadzić Polskę na dobrą drogę".

Czytaj także: 

- Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość będzie dotrzymywało umowy, jeżeli ta współpraca będzie się układała dobrze, będę widział, że jest progres przy uchwalaniu wszystkich spraw, o których mówię, to (...) będę rozpatrywał start w kolejnych wyborach, dalszą współpracę - powiedział Paweł Kukiz.

W przeciwnym razie jednak, jak zastrzegł, wspólna realizacja postulatów nie będzie kontynuowana. 

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Gość: Paweł Kukiz

Data emisji: 20.06.2021 

Godzina emisji: 15.10

IAR

Czytaj także

Paweł Kukiz: poparłem Lidię Staroń, bo prosił mnie o to prezes PiS

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 21:40
- Poparłem kandydaturę Lidię Staroń na RPO, bo prosił mnie o to prezes PiS Jarosław Kaczyński, a głosowania personalne są objęte naszą umową - powiedział Paweł Kukiz. Przyznał, że jest zwolennikiem bezpośredniego wyboru RPO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie programowe z PiS. Kukiz: zapewnię im kilka głosów w zamian za moje ustawy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:08
– Porozumienie z PiS jest programowe, wykorzystuję sytuację w Zjednoczonej Prawicy – potrzebują oni kilku głosów i im je zapewnię w zamian za moje ustawy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.
rozwiń zwiń