"Wielka bzdura". Dr Jacek Saryusz-Wolski o polexicie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 15:10
- Rzeczywiście jesteśmy w okresie trudnego współżycia w Unii Europejskiej, ponieważ pewne siły polityczne sprzysięgły się przeciwko Polsce, ale zawsze mówię, że Polska będzie ostatnia gasiła światło, jeśli UE miałaby się rozpadać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

W polskich i zagranicznych mediach zaczęły pojawiać się artykuły mówiące o tzw. polexicie. Miałoby dojść do niego z powodu narastającego ostatnio konfliktu dotyczącego wspólnego rozumienia demokracji i prawa. 

Czytaj także:
shutterstock unia europejska free 1200.jpg
"Polska nie wyjdzie z UE". Wiceszef MSZ o polexicie

Zdaniem dr Jacka Saryusza-Wolskiego doniesienia o możliwości doprowadzenia do polexitu są "wielką bzdurą". Polityk wyraził nadzieję, że "nikt w Polsce już nie bierze poważnie" tego typu informacji. 

- Rzeczywiście jesteśmy okresie trudnego współżycia w Unii Europejskiej, ponieważ pewne siły polityczne sprzysięgły się przeciwko Polsce, natomiast zawsze mówię, że Polska będzie ostatnia gasiła światło, jeśli nie daj Boże, UE miałaby się rozpadać - zapewnił europoseł i dodał, że nie jest możliwe "wypchnięcie" kraju z Unii.

Posłuchaj
35:06 PR1_mp3 2021_07_25-15-11-04.mp3 Dr Jacek Saryusz-Wolski o Polexicie ("W otwarte karty/Jedynka")

"Pełnoprawne członkostwo"

Zdaniem rozmówcy "Polska normalnieje" w relacjach z Unią Europejską. - Polska zaczyna się coraz bardziej zachowywać jak pełnoprawny członek, broniąc swoich interesów - mówił i zaznaczył, że mimo to "często odmawia się nam pełnego członkostwa". 

Polityk odniósł się także do postawy opozycji. - Jej motto to siedzieć cicho, nie sprzeciwiać się i wszystko akceptować. Jeśli toczą się jakieś spory, czy to budżetowe, czy to dotyczące imigracji, czy innych rozstrzygnięć, "nie możemy się z czymś nie zgadzać" - komentował. 

Czytaj także:
1200.jpg
Premier: nie ma żadnego ryzyka polexitu, to pewnego rodzaju fantazja, emocja polityczna

- Takie przedmiotowe traktowanie siebie samego to oznaka chwiejnego, byle jakiego członkostwa - ocenił dr Jacek Saryusz-Wolski i wskazał, że "stare kraje by sobie na takie coś nie pozwalały". - Przecież często absolutnie bezprawnie Francja czy Niemcy mówią w imieniu Unii. I to rzeczy, które są nieuzgodnione - zauważył. 

- W pewnych obszarach, które są dla Polski szczególnie ważne, mówimy "Unio, nie możemy tego zrobić" - tłumaczył europoseł i przypomniał, że Polska skutecznie sprzeciwiła się przeciwko zaproszeniu prezydenta Władimira Putina na posiedzenie Rady Europejskiej.  

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS

Data emisji: 25.07.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

jbt/dw.com

Czytaj także

"TSUE już nas nauczył, że stosuje metodę stopy w drzwiach". Fogiel o wyroku ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:30
- TSUE już nas nauczył, że stosuje metodę stopy w drzwiach, to znaczy próbuje wcisnąć wszędzie gdzie może swoje interpretacje prawa, które pozwalałyby rozszerzyć zakres jego kompetencji i kompetencji UE - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o kompetencjach TSUE: jest najwyższą instancją w materii UE, a w innych sprawach jest nią TK

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:43
- Gdy dana materia dotyczy kompetencji UE, to najwyższą instancją orzekającą jest TSUE; we wszystkich innych przypadkach, a do takich należy funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, najwyższą instancją rozstrzygającą jest Trybunał Konstytucyjny - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń