"Relacje między ludźmi nie pozostają bez znaczenia". Ziobro o odejściu Gowina ze Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 15:50
- Przyczyna tego ciągu wydarzeń, który doprowadził do wyjścia Jarosława Gowina ze Zjednoczonej Prawicy, tkwiła w zasadniczych różnicach programowych, które formułował Jarosław Gowin, jako prezes Porozumienia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

gowin mid-21812059 1200.jpg
Kosiński: będę zaskoczony, jeśli Gowin znajdzie się w kolejnej kadencji parlamentu

Zbigniew Ziobro mówiąc o odejściu Jarosława Gowina z koalicji, tłumaczył, że rzecz rozbijała się o zmiany w systemie podatkowym oraz o sprawę nazywaną "Lex TVN". - Czyli rozwiązania, które wprowadzałyby w Polsce unormowania obowiązujące w UE, nakazujące podmiotom, które dysponują tego typu telewizją, działanie i posiadanie siedziby na terytorium UE. A tych kryteriów, jak wiemy, TVN nie spełnia - mówił minister sprawiedliwości.

Gość radiowej Jedynki dodał, że bezpośrednią przyczyną rozejścia się dróg Jarosława Gowina oraz Prawa i Sprawiedliwości, był konflikt, który wytworzył się między obiema partiami.


Posłuchaj
35:48 _PR1_AAC 2021_08_29-15-08-30_for_media.mp3 Zbigniew Ziobro o odejściu Jarosława Gowina z koalicji: Rzecz rozbijała się o zmiany w systemie podatkowym oraz o sprawę potocznie nazywaną "Lex TVN" (W otwarte karty/Jedynka)

Spiętrzenie zdarzeń

- Polityka jest dziedziną, którą tworzą ludzie i relacje między ludźmi też nie pozostają bez znaczenia dla budowania dróg pozwalających na spotykanie się, konstruowanie wspólnej, trudnej, wyboistej drogi zmian w Polsce, co wymaga też wzajemnego zaufania - podkreślił. 

Ziobro przypomniał, że za sprawą Porozumienia doszło również do poważnego kryzysu w Zjednoczonej Prawicy w czasie wyborów prezydenckich. - Premier Jarosław Gowin był przeciwnikiem, jak opozycja, przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju, w terminie konstytucyjnym, ustawowym - tłumaczył.

To doprowadziło, kontynuował, do spiętrzenia zdarzeń wokół propozycji, wyjścia z tego pata ze strony PiS i zgłaszania kolejnych propozycji, jeżeli chodzi o zmianę ordynacji wyborczej. - Tak, aby można było w ramach pandemii te wybory przeprowadzić, też przy akceptacji Jarosława Gowina - zaznaczył. Ostatecznie, jak mówił Ziobro, udało się znaleźć rozwiązanie kompromisowe.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny)

Data emisji: 29.08.2021

Godzina emisji: 15.10

pkur

Czytaj także

Prof. Chwedoruk: w razie opuszczenia koalicji rządowej Gowin nie może liczyć na dobrą ofertę od opozycji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 20:01
- Jarosław Gowin nie może, póki co, liczyć na żadną polityczną ofertę rekompensaty za porzucenie Zjednoczonej Prawicy, gdyby się na to zdecydował - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: można spodziewać się transferów do klubu PiS

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 08:34
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka powiedziała w Polskim Radiu 24, że wkrótce można spodziewać się transferów do sejmowego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Mają one zapewnić koalicji rządzącej stabilne poparcie.
rozwiń zwiń