"Musimy bardzo twardo prowadzić naszą politykę". Sasin o sytuacji energetycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 16:00
- Nie ugniemy się w sprawie Turowa. To byłaby katastrofalna sytuacja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i tym samym dla bezpieczeństwa Polaków. Mówimy tutaj o czterech milionach ludzi, którzy byliby w tej sytuacji pozbawieni dostępu do energii elektrycznej - mówił w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. 
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Gość audycji odniósł się m.in do rosnących cen gazu. Jacek Sasin stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż wynikają one z działań Gazpromu i "polityki Rosji, która ograniczyła dostawy gazu dla Europy, chcąc wymóc szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2". - Znamy z historii szantaż gazowy, który Rosja stosowała (…). To wywołało panikę cenową na rynku - tłumaczył wicepremier.

Posłuchaj
36:08 PR1_mp3 2021_10_10-15-09-56.mp3 Wicepremier Jacek Sasin o sytuacji energetycznej Polski ("W otwarte karty"/Jedynka) 

Przeobrażenie sektora energetycznego

Gość Programu 1 Polskiego Radia powiedział też jaka jest kondycja Polskiej Grupy Energetycznej i wyjaśnił czy firma jest gotowa na wielkie wyzwania, także te związane z inwestycjami w Turowie. - Musimy dzisiaj dokonać całkowitego przeobrażenia sektora energetycznego, który jest w znacznej mierze sektorem państwowym. Aby firmy mogły inwestować w nową energetykę gazową oraz w odnawialne źródła energii, to muszą mieć zdolność do pozyskiwania kapitału - ocenił.

- Firmy też nie mogą być obciążane aktywami węglowymi (…). Opracowaliśmy w ministerstwie plan wydzielenia tych aktywów węglowych i utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która skupiałaby rzeczywiście te elektrownie węglowe i zapewniałaby bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jesteśmy na ostatnim etapie realizacji tego planu - powiedział Jacek Sasin.

ZOBACZ TAKŻE
sasin 12(1).jpg
Jacek Sasin: przez pandemię przeszliśmy stosunkowo suchą stopą

"Nie ugniemy się w sprawie Turowa"

Wicepremier mówił także o polityce energetycznej Polski. - Wokół transformacji energetycznej i polityki energetycznej toczy się duża gra o to, czy jako kraj będziemy samowystarczalni pod względem produkcji energii czy też nie - mówił. - To jest polityka Brukseli, ale również zagranicznych koncernów, żeby zdominować ten polski rynek. Dlatego musimy bardzo twardo prowadzić naszą politykę - zaznaczył.

Czytaj także:

- Mówimy bardzo wyraźnie: nie ugniemy się w sprawie Turowa. To byłaby katastrofalna sytuacja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i tym samym dla bezpieczeństwa Polaków. Mówimy tutaj o czterech milionach ludzi, którzy byliby w tej sytuacji pozbawieni dostępu do energii elektrycznej - wyjaśnił Jacek Sasin.

- To jest coś, na co żaden rozsądny rząd nie może sobie pozwolić, a my jesteśmy rozsądnym rządem i będziemy twardo negocjować i przedstawiać nasze racje - dodał wicepremier. - Będziemy również konsekwentnie realizować inne inwestycje, bo nie możemy doprowadzić do sytuacji, że będziemy uzależnieni od prądu z zagranicy, który mógłby być wykorzystywany do celów politycznych - podkreślił minister aktywów państwowych.

Inwestycja Orlenu na Litwie

Gość audycji odniósł się także do inwestycji w Możejkach. - Litwa jest jednym ze strategicznych kierunków w ekspansji zagranicznej Orlenu, który od lat posiada rafinerię w Możejkach. Ostatnio doszło do bardzo ważnego wydarzenia - do ogłoszenia decyzji o rozbudowie i modernizacji tej rafinerii i dostosowania jej do wyzwań dzisiejszych czasów - mówił. 

- To jedna z największych inwestycji w ciągu ostatnich dziesięcioleci wśród krajów nadbałtyckich. Dzisiaj polskie firmy są zdolne do tego, by działać już nie tylko na rodzimym rynku, ale również by kształtować rzeczywistość ekonomiczną w naszym regionie - podkreślił Jacek Sasin.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jacek Sasin (wicepremier i minister aktywów państwowych)

Data emisji: 10.10.2021 r. 

Godzina emisji: 15.10

ng

Czytaj także

Spółki skarbu państwa notowane na GPW dają spore zyski do budżetu i dywidendy dla giełdowych inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 10:50
Dobre zarządzanie, bezpieczeństwo, atrakcyjne dla rynku strategie rozwojowe, czy premie w postaci dywidendy, to w ocenie wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, główne przyczyny wzrostu Indeksu WIG MAP, w skład którego wchodzą 22 notowane na GPW spółki Skarbu Państwa. Od początku indeks ten zyskał ponad 24 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG pozwoli realizować duże inwestycje. Na początek to 200 mld zł przychodów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 15:57
- Nowy podmiot po połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG będzie w stanie realizować duże inwestycje, pozyskiwać nowe technologie i wdrażać je w polskiej gospodarce - powiedział podczas jednego z paneli Kongresu 590 dyrektor z PKN Orlen Karol Wolff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen inwestuje w rozwój rafinerii w Możejkach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 17:08
Jeszcze w tym roku w Możejkach rozpocznie się budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy. Inwestycja zwiększy wydajność rafinerii - z tej samej ilości ropy naftowej będzie produkowana większa ilość paliw. PKN Orlen podpisał porozumienie z Orlen Lietuva w sprawie finansowania tego projektu, w przedsięwzięcie zainwestuje 641 milionów euro.
rozwiń zwiń