"PKN Orlen robi wszystko, żeby maksymalnie optymalizować ceny paliw". Daniel Obajtek o działaniach koncernu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 16:16
- Z naszej analizy wynika jednoznacznie - mamy jedne z najniższych cen paliw - mówił w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że spółka nieustannie podejmuje działania, aby utrzymać stabilną sytuację energetyczną w Polsce.
Stacja PKN Orlen
Stacja PKN OrlenFoto: Andrzej Hulimka/Forum

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odnosząc się do słów wicepremiera Jacka Sasina, który powiedział, że 2022 r. rok będzie rozstrzygający dla powstania wielkiego koncernu multienergetycznego w Polsce, skomentował, że budowa takiego przedsięwzięcia trwa już od kilku lat. - To nie jest proces, który się zaczął rok temu. (...) Tak naprawdę ten koncern od 5-6 lat jest już budowany - podkreślił. 

forum obajtek 1200.jpg
"Robimy wszystko, by były jedne z najniższych w Europie". Obajtek o cenach paliw

Dodał, że PKN Orlen prowadzi rozwinięte procesy inwestycyjne i akwizycyjne, do których zalicza się m. in. inwestycje w elektrownie gazowe, energetykę zeroemisyjną czy działania dotyczące petrochemii.

Posłuchaj
36:27 PR1_mp3 2021_11_07-15-10-43.mp3 Daniel Obajtek o działaniach PKN Orlen oraz o sytuacji energetycznej w Polsce ("W otwarte karty"/Jedynka) 

Daniel Obajtek odniósł się także do fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos. - Dla mnie najważniejsze jest, że przeszliśmy wszystkie etapy - zgody, kwestię systematyzacji, kwestie korporacyjne, porozumienia - w tym te ze stroną społeczną - powiedział. Mówiąc o współpracy z Energą ocenił, że "była to jedna z najszybszych fuzji w Polsce". - Ten proces nas zdecydowanie wzmocnił energetycznie - podkreślił.

Możliwa obniżka cen paliw?

Gość audycji został także zapytany o aktualną sytuacją na rynku energetycznym. - Widzimy jak kształtują się ceny ropy. Jeżeli popatrzymy na cenę dolara plus podaż - to kształtuje cenę - tłumaczył Daniel Obajtek.

- Z naszej analizy wynika jednoznacznie - w Polsce mamy jedne z najtańszych cen paliw. Taniej jest już tylko w Bułgarii. Staramy się robić wszystko w PKN Orlen, żeby te ceny maksymalnie optymalizować - tłumaczył. Prezes spółki dodał, że w porównaniu z 2012 r. przeciętny Polak może teraz kupić o ok. 500 litrów więcej paliwa.

Czytaj także:

Daniel Obajtek został także zapytany o to, czy istnieje perspektywa obniżenia cen paliw na stacjach Orlen. - Wszystko zależy m. in. od tego jak będzie rozwijać się pandemia - może ona spowodować mniejszą konsumpcję i spadek cen - mówił. Dodał, że wpływ na obniżkę będą mieć także decyzje innych krajów wydobyciu surowców, a także kurs dolara i cena baryłki ropy.

- Orlen już poprzez swoją politykę prowadzenia firmy, źródła dostaw czy obniżenie kosztów logistyki wziął już na siebie stabilizację cen paliwa - podkreślił Daniel Obajtek.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)

Data emisji: 7.11.2021

Godzina emisji: 15.10

ng

Czytaj także

Daniel Obajtek: rekordowe wyniki Orlenu pokazują, że idziemy w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 19:40
- Orlen coraz lepiej się rozwija. To pokazują rekordowe wyniki - zysk operacyjny za sześć miesięcy to 5,6 mld zł - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen, przytaczając najnowsze wyniki finansowe koncernu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Obajtek: PKN Orlen jest numerem jeden w kwestii transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 15:26
- Gdy wchodzą nowe technologie i alternatywy energetyczne, trzeba budować spółkę multienergetyczną. Myśmy już to zrobili - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawda zawsze się obroni". Daniel Obajtek wygrał proces z portalem Wyborcza.pl

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:50
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wygrał proces przeciwko redaktorowi naczelnemu portalu Wyborcza.pl. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie portal ma opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule Wojciecha Czuchnowskiego z 26 lutego, zatytułowanym "Taśmy Obajtka. Tak prezes Orlen łamał prawo, a teraz się pogrąża".
rozwiń zwiń