"Chcesz liczyć, licz na siebie". Joachim Brudziński o kryzysie przy granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 16:03
- Gdyśmy się oglądali na Europę, gdyśmy się oglądali na Brukselę, gdybyśmy się pozycjonowali na Berlin, to mielibyśmy dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów na polskiej granicy. Udało się tę falę powstrzymać - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS Joachim Brudziński. 
Joachim Brudziński w studiu Radiowej Jedynki
Joachim Brudziński w studiu Radiowej JedynkiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 125 migrantów. Doszło do dwóch prób grupowego sforsowania granicy - głównie przez obywateli Iraku i Syrii.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała 37 tysięcy 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie takich prób było 8,5 tysiącaJoachim Brudziński, europoseł PIS był gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "W otwarte karty". Skomentował kryzys w pasie przygranicznym z Białorusią. 

"Chcesz liczyć, licz na siebie"

Joachim Brudziński podkreślił, że "musimy mieć świadomość tego, jak skomplikowana jest, była i będzie historia naszego narodu w związku z położeniem geograficznym Polski i jej sąsiedztwem". - Warto pamiętać o zasadzie "chcesz liczyć, licz na siebie" - ocenił eurodeputowany.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że "można opatrzności podziękować, że wybory w 2015 r. wygrało Prawo i Sprawiedliwość, oraz że decydujący wpływ na obecną sytuację polityczną, geopolityczną ma polityk tej klasy i miary, co premier Jarosław Kaczyński". - Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, że dzisiaj u szczytu tego sztucznie wywołanego kryzysu przez Łukaszenkę z pomocą Putina w ramach wojny hybrydowej premierem jest Ewa Kopacz - dywagował.

Modernizacja służb polskich 

Europoseł wskazał, że "od 2015 roku, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, w jakim stanie przejęliśmy państwo również w tym wymiarze bezpieczeństwa, zobaczyliśmy, jaki jest stan Wojska Polskiego, policji, trwały próby odbudowy".

- Stąd programy modernizacji służb mundurowych zainicjowane przez ministra Mariusza Błaszczaka, później kontynuowane przeze mnie, obecnie realizowane przez ministra Mariusza Kamińskiego, powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Wszyscy pamiętamy, z jaką nienawistną agresją spotkał się wówczas minister Antoni Macierewicz, który powołał do życia te wojska. To wszystko pozwoliło nam tę pierwszą falę tego uderzenia powstrzymać - podkreślił eurodeputowany.

Posłuchaj
35:57 joachim.mp3 Joachim Brudziński o kryzysie przy granicy z Białorusią (W otwarte karty/Jedynka) 

Polityk powiedział, że "gdyśmy się oglądali na Europę, na Brukselę, gdybyśmy się pozycjonowali na Berlin, to mielibyśmy dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów na polskiej granicy". - Udało się tę falę powstrzymać. Cieszy, że następuje powoli, ale jednak jakaś refleksja na salonach w Brukseli, Berlinie, Paryżu - przyznał Joachim Brudziński.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: W otwarte karty 

Prowadziła:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Joachim Brudziński (europoseł Prawa i Sprawiedliwości) 

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 15.10

IAR/nt

Czytaj także

"Żołnierze nie śpią, by Polacy spali spokojnie". Szef MON apeluje o wsparcie dla służb przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 08:00
Jak powiedział na łamach "Super Expressu" szef MON Mariusz Błaszczak "tysiące funkcjonariuszy w mundurach, w tym żołnierzy Wojska Polskiego, codziennie, z poświęceniem i profesjonalnie chronią granicę naszego kraju. Dzięki nim Polska jest bezpieczna". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: wśród żołnierzy pełniących służbę na granicy są wojskowi psychologowie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:40
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że żołnierzom strzegącym polskiej granicy na wschodzie pomagają psychologowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Atak hybrydowy na Polskę miał odwrócić uwagę". Antoni Macierewicz o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 13:56
- Atak hybrydowy na Polskę miał niewątpliwie odwrócić uwagę i podzielić państwa Europy. Wobec ataku na Ukrainę myślę, że dzięki jedności świata zachodniego i dzięki sile, jaką Polska pokazała w ostatnich tygodniach, miesiącach, zdołamy odeprzeć i powstrzymać agresję rosyjską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń